Ka svarbu zinoti metant svori?
11 priežasčių, dėl ko jūsų svoris gali svyruoti

Šį savo blog įrašą norėtume pradėti nuo klausimo – “Kokiu būdu kontroliuojate savo kūno pokyčius?”
Dažniausias atsakymas skamba taip – “Stebiu skaičių ant svarstyklių”.

Labai nustebtumėte sužinoję, kad dažnas jūsų draugas sveriasi kiekvieną rytą. Kai kuriems tai net tapo ryto ritualu – iš ryto atsistoti ant svarstyklių ir pasižiūrėti, kaip gi pasikeitė kūnas nuo vakar dienos. Ir jeigu kai kurie tai daro “just for fun”, kiti svorio svyravimams gali teikti labai didelę reikšmę.

Visi, kam nors kartą gyvenime teko mesti svorį, žino, kaip apmaudu atsistojus ryte ant svarstyklių pamatyti “+”. Atrodo viską darai teisingai: laikaisi subalansuotos mitybos, skaičiuoji suvartojamų kalorijų kiekį, geri vandens normą, sportuoji, o tas nelemtas 1 kilogramas paima ir atsiranda “iš niekur” vos per vieną naktį.

Kai kalbame apie svorio metimą, dažniausiai turime omenyje riebalinės masės atsikratymą. Ir būtent šiuo aspektu, paprastos svarstyklės neparodys jums tikro rezultato. Kad suprastume kodėl, turime pažiūrėti į savo kūną truputį kitaip. Turime suvokti, kad kūno svoris susideda iš
dviejų dalių – “sausos” masės ir riebalinės masės.

Sausa masė – tai absoliučiai visa kūno masė išskyrus riebalinę: raumenys, kaulai, vidaus organai, kūno skysčiai ir kt.

Riebalinė masė – tai visi mūsų kūno riebalai.

Ko dažniausiai visi nori atsikratyti mesdami svorį? Pagalvojote teisingai – riebalinės masės.
Tikrai niekas nenori, kad sumažėtų “sausa” kūno masė – išretėtų kaulai, sunyktų raumenys ar įvyktų organizmo dehidratacija.

Jeigu žiūrėti į kūno svorį kaip į substanciją iš dviejų dalių (sausos ir riebalinės), mes galime pastebėti, kad “sausos” kūno masės atsikratyti yra dažniausiai daug paprasčiau nei riebalinės.
Tokius pavyzdžius puikiausiai parodo kai kurių sporto šakų atstovai, kai jiems prieš varžybas reikia patekti į tam tikrą svorio kategoriją – jie tiesiog dehidratuoja savo kūną prieš svėrimą.

Šis paprastas pavyzdys puikiai atspindi tą faktą, kad skaičius ant svarstyklių ne visada gali parodyti tikslų jūsų svorio metimo progresą.

Taigi, pakalbėkime apie tai, nuo ko gi priklauso mūsų kūno svoris ir kas įtakoja tuos jo svyravimus.

1. Angliavandenių kiekis racione
Visų pirma, 1 g angliavandenių sugeba sulaikyti 3 g vandens. Turbūt jau niekam nėra paslaptis, kad mažai angliavandenių turinčios dietos labai greitai padeda numestį svorį (kūno svorį, ne riebalinę masę!!!). Tai įvyksta visų pirmą dėl to, kad išvaromi skysčiai iš organizmo. Čia svarbu paminėti, kad sugrąžinus normalų angliavandenių kiekį į racioną, grįžta ir dalis svorio.

2. Druskos kiekis mityboje
Jeigu jūsų organizmas priprato prie tam tikro natrio kiekio mityboje, staiga padidinus jo kiekį racione, organizmas pradės sulaikyti daugiau vandens ir jūsų kūno svoris padidės. Ir atvirkščiai – staiga sumažinus druskos kiekį mityboje kūnas bandys to vandens atsikratyti. Puikus pavyzdys – prisivalgę vakare sūdytos žuvies ir raugintų agurkų ryte ant svarstyklių garantuotai pamatysite + porą kg.

3. Mėnesinių ciklas
Moterų kūno svoris gali svyruoti 2 – 3 kilogramus per mėnesį priklausomai nuo mėnesinių ciklo fazės ir tai yra normalu.

4. Stresas
Padidėjęs stresas = padidėjęs kortizolis = padidėjęs skysčių kaupimasis organizme = padidėjęs kūno svoris.

5. Miegas
Miego trūkumas = padidėjęs skysčių kaupimasis organizme = padidėjęs kūno svoris.

6. Nereguliarus tuštinimasis
Vidurių užkietėjimas, sutrikusi defekacija įtakoja tai, kad nesuvirškintos ir nepašalintos masės kaupiasi žarnyne tokiu būdu didindamos ir kūno svorį.

7. Alkoholio vartojimas
Iš vienos pusės, alkoholis veda prie organizmo dehidratacijos. Tačiau dažnas turbūt buvo pastebėjęs, kad po audringo vakarėlio svarstyklės dažniausiai parodo “+”. Tai dažniausiai įvyksta dėl to, kad vartojant alkoholį dažnai nepastebime, kad suvalgome per daug saldaus, riebaus ir
sūraus maisto, ko pasekoje sutrinka skysčių balansas.

8. Vandens režimas
Skirtingomis dienomis skirtingai galime jausti troškulį. Tai priklausys nuo to, ką veikiame dienos metu, ar sportuojame, ar patiriame didelį stresą ir kt. Skirtingas vandens kiekio suvartojimas per dieną skirtingai veikia mūsų kūno svorį.

9. Klimatas ir oro temperatūra
Oro temperatūra, drėgmės kiekis, oro slėgis ir kiti faktoriai taip pat gali įtakoti mūsų kūno svorį. Karštu oru daugiau prakaituojama ir kūno svoris logiškai turėtų mažėti. Tačiau dažnai turbūt esate pastebėję tokį dalyką, kad atvykus atostogauti ten, kur karštas klimatas, pirmas dienas kūnas kaupia skysčius ir jaučiatės patinę. Tai įvykstą dėl to, kad dėl padidėjusio prakaitavimo sutrinka natrio balansas organizme ir kūnui reikia poros dienų adaptacijai prie pasikeitusios temperatūros ir balanso atstatymui.

10. Vaistų vartojimas
Kai kurių, ypač hormoninių, preparatų vartojimas gali įtakoti skysčių kaupimąsi organizme ir, to pasekoje, įtakoti jūsų kūno svorį.

11. Intensyvi, neįprasta treniruotė
Labai dažnai po intensyvios ar kūnui neįprastos treniruotės jaučiamas raumenų skausmas, kitaip dar vadinamas krepatūra. Esant krepatūrai, labai dažnai pastebimas ir nedidelis svorio padidėjimas. Jis atsiranda dėl to, kad raumenys yra traumuojami ir jų atsistatymui ir naujų audinių sintezei yra pritraukiama daugiau vandens.

Aukščiau išvardijome net 11 priežasčių, dėl ko jūsų svoris gali svyruoti net laikantis visų svorio metimo taisyklių. Taigi, ką gi daryti? Kaip sekti savo svorio metimo progresą?

Yra kelios svorio kaitos ir lieknėjimo progreso sekimo rekomendacijos.

1. Svertis geriausia ne dažniau nei vieną kartą per savaitę tomis pačiomis sąlygomis.
Geriausia svertis ryte, išsimiegojus, po rytinio tualeto reikalų. Jeigu išvakarėse patyrėte stresinę situaciją, užsisėdėjote prie darbų ir vėlai nuėjote miegoti, vakarojote su draugais, suvalgėte daugiau sūraus ar saldaus maisto, turėjote labai intensyvią treniruotę – nukelkite kontrolinį svėrimąsi bent kelias dienas.

2. Naudokite matavimo juostą.
Labai dažnai centimetras būna kur kas geresnis rodiklis nei kilogramas. Jeigu centimetrai krenta net tuomet, kai svoris atrodo sustojo – einate teisinga linkme 🙂 Visai tikėtina, kad jūsų organizme vyksta toks procesas kaip rekompozicija – riebalų kiekis mažėja, o raumenų kiekis didėja. Kadangi riebalai sveria mažiau nei raumenys, dėl to apimtims mažėjant svoris gali išlikti toks pats.

3. Kūno sudėties analizės tyrimas.
Šiais laikais tai pats tiksliausias būdas sekti ir vertinti savo kūno gerinimo proceso rezultatus.

Kūno sudėties analizatorius vertina tokius parametrus kaip:

  • riebalų masė;
  • kūno masės indeksas;
  • kūno riebalų procentas;
  • raumenų audinio kiekis;
  • aktyvių ląstelių masės procentas;
  • skysčių kiekis ir pasiskirstymas organizme;
  • bazinio medžiagų apykaitos norma;
  • juosmens ir klubų santykis;
  • biologinis amžius.

4. Atspindys veidrodyje
Kokie skaičiai bebūtų ant jūsų svarstyklių, svarbiausia, kad veidrodyje matytumėte jus tenkinančius pokyčius. Sveika mityba, reguliarus aktyvumas, vandens balansas ir teisingai parinkti maisto papildai tikrai išskirs jus iš minios. Puiki savijauta, spindinčios akys ir kasdienė motyvacija laikui bėgant tikrai atneš trokštamų rezultatų. Visų mūsų organizmai skirtingi ir kūno pokyčių greitis taip pat.

Sekite mūsų socialinius tinklus ir labai greitai sužinosite džiugią naujieną, kuri pravers jums tobulinant savo kūną ir kasdienę savijautą.


Subalansuokite savo mitybą pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų ČIA
O kokybiškus maisto papildus galite išsirinkti mūsų el.parduotuvėje.

Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack komanda

7pack.lt – tavo subalansuotos mitybos partneris

  • Krepšelis tuščias