Kaip temperamentas įtakoja mitybos pasirinkimą
Kaip temperamentas įtakoja mitybos pasirinkimą?

Temperamentas vaidina svarbų vaidmenį renkantis įvairius dalykus gyvenime. Kiekvienas iš mūsų turi unikalių temperamento bruožų, turinčių įtakos mūsų elgesiui ir gyvenimo būdui.

Nuo jų labai priklauso kokią profesiją pasirinksime, koks bus mūsų draugų rato dydis, kur gyvensime ir pan. Taip pat mūsų temperamentas labai dažnai gali lemti mūsų požiūrį į mitybos pasirinkimą.

Šiame straipsnyje kartu su 7Pack galėsite panagrinėti sąsajas tarp temperamentų ir mitybos įpročių bei išsiaiškinsite, kiek svarbu atsižvelgti į savo individualias savybes renkantis tinkamą mitybą.

Temperamento tipai

Yra keturi pagrindiniai temperamento tipai: sangvinikas, flegmatikas, cholerikas ir melancholikas.

 • Sangvinikai yra labai energingi ir linksmai nusiteikę žmonės. Jie mėgsta bendrauti ir būti dėmesio centre. Taip pat sangvinikai, labiau nei kiti, yra linkę išbandyti įvairias naujas veiklas, labai gerai komunikuoja su aplinka.
 • Flegmatikai yra ramybės ir pusiausvyros visame kame ieškantys žmonės. Jie gerai toleruoja stresą ir mėgsta lėtą gyvenimo tempą. Flegmatikai yra kantrūs ir mėgsta stabilumą, sunkiai priima naujoves.
 • Cholerikai turi stiprų charakterį ir yra labai energingi. Jie linkę priimti greitus sprendimus ir užsiimti aktyvia veikla.
 • Melancholikai dažnai yra labai kūrybingi ir jautrios sielos žmonės. Jie mėgsta būti vieni ir užsiimti ramia veikla.

Dabar, kai susipažinote su kiekvieno temperamento tipo pagrindinėmis savybėmis, apsvarstykime ryšį tarp temperamentų ir mitybos tipo pasirinkimo.

Temperamentas ir mityba

Egzistuoja tyrimai, kurie rodo, kad temperamentas gali turėti įtakos mitybos pasirinkimui.

Vienas iš tokių tyrimų buvo publikuotas žurnale “Appetite” 2005 metais – “Temperamento ir maisto pasirinkimo sąsaja tarp suaugusiųjų” (The Relationship Between Temperament and Food Preferences in Adults).

Taigi, kokia mityba yra būdinga tam tikriems temperamento tipams:

 1. Sangvinikai
  Sangvinikams tinka įvairiapusis ir daug energijos suteikiantis maistas. Jie dažniausiai būna visavalgiai, mėgsta įvairius maisto skonius ir tekstūras. Sangvinikai dažniau nei kito temperamento žmonės yra linkę eksperimentuoti su skirtingomis virtuvėmis ir ragauti naujus patiekalus. Svarbu prisiminti, kad dėl savo energingo ir judraus būdo sangvinikai gali išeikvoti labai daug energijos net to nepastebėdami, dėl to reguliari ir pilnavertė mityba yra labai svarbi jų energijos palaikymo sudedamoji dalis.
 2. Flegmatikai
  Flegmatikai mėgsta ramybę ir visur ieško pusiausvyros. Kadangi jie dažnai būna ramaus būdo, jiems labiausiai tinka subalansuota mityba su vidutiniu kaloringumu. Flegmatikams reikėtų vengti kalorijų pertekliaus savo mityboje bei rinktis maistą, kuriame yra daug vitaminų ir mineralų jų energijos palaikymui. Lėtai virškinami angliavandeniai, tokie kaip pilno grūdo produktai, yra puikus pasirinkimas flegmatikams. Reguliari, subalansuota ir saikinga mityba labai svarbi melancholikų energijos stabilumui ir pusiausvyrai be papildomų kilogramų palaikyti.
 3. Cholerikai
  Cholerikai mėgsta dinamišką ir energingą mitybą. Jiems tinka mityba su aukšta energijos koncentracija, turtinga baltymais, kokybiškais riebalais ir sudėtiniais angliavandeniais. Jie gali valgyti mėsą, žuvį, riešutus, sėklas, pilno grūdo produktus ir daržoves. Svarbiausia, kad cholerikai gautų pakankamai maistinių medžiagų ir patenkintų savo aktyvaus gyvenimo būdo kalorijų poreikį, nes labai dažnai apie tokius žmones sako „Pas juos maistas kaip į pečių“. Kadangi cholerikai dažnai būna nervingi, pavaldūs stresui ir kartais net agresyvūs, jie taip pat gali naudoti maisto produktus, kurie padeda jiems atsipalaiduoti ir mažina įtampą: bananus, avižinę košę, špinatus, lašišą, migdolus.
 4. Melancholikai
  Melancholikai mėgsta harmoniją ir vidinę ramybę. Jiems tinka mityba, padedanti palaikyti gerą psichologinę būklę. Jiems naudinga valgyti maistą, kuriame yra gausu antioksidantų, tokį kaip daržovės, vaisiai, uogos ir žalumynai. Melancholikams taip pat gali būti naudinga valgyti maistą, kuris padeda pagerinti nuotaiką ir mažina stresą, pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgštis iš žuvies ar riešutų. Kadangi melancholikai, kaip ir flegmatikai, nėra labai aktyvaus būdo ir yra linkę pabūti ramiai, jiems reikėtų atidžiau kontroliuoti suvartojamo maisto kiekį tam, kad išvengti viršsvorio atsiradimo.

Nepaisant to, kad temperamentas gali paveikti mūsų mitybos įpročius ir net maisto produktų pasirinkimą, svarbu prisiminti, kad kiekvienas žmogus yra unikalus ir jo mitybos racionas turi būti pritaikytas individualiems poreikiams, gyvenimo būdui ir sveikatos būklei.

Nepriklausomai nuo jūsų temperamento, svarbu siekti subalansuoto mitybos plano, kuris aprūpintų organizmą reikiamomis maistinėmis medžiagomis, palaikytų jūsų sveikatą ir gerovę.

Subalansuokite savo mitybą ir atskleiskite žaviausius savo temperamento bruožus pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų ČIA.

Daugiau naudingų straipsnių ir patarimų rasite mūsų blog skiltyje.

Būkite sveiki ir sėkmingi!

7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

 • Krepšelis tuščias