kas yra baltymai proteinai ir kam jie skirti 7pack blog
Kas yra baltymai (proteinas) ir kam jie skirti?

Pastaraisiais metais sveikos gyvensenos idėja įgijo neįtikėtiną populiarumą. Žmonės perka abonementus į sporto sales, domisi sveika mityba ir papildų vartojimu, bando koreguoti savo gyvenimo įpročius, kad pasiektų tam tikrų savo kūno pokyčių.

Koreguojant savo gyvensenos, ir ypatingai mitybos, įpročius sporto pramonė gali pasiūlyti tam tikrus produktus, kurie gali padėti žmonėms lengviau pasiekti savo užsibrėžtus tikslus.

Kalbame apie sportinę mitybą. Ir būtent šiandien 7pack bloge trumpai pakalbėsime apie populiariausią mitybos priedą, kurio pavadinimas yra žinomas turbūt kiekvienam sveikos gyvensenos šalininkui. Pakalbėsime apie baltyminius papildus, liaudiškai vadinamus proteinu (angl. protein – baltymai).

Turbūt sunku rasti žmogų, kuris nebūtų girdėjęs žodžio „proteinas“, proteino batonėlis, proteino kokteilis ir pan. Daugelis žmonių žino, kad šį maisto papildą vartoja kultūristai, tačiau šis produktas kartais turi prieštaringą reputaciją tarp ne sportuojančių žmonių. Kai kurie net šį papildą vadina „chemija“.

Taigi, proteinas yra maisto sudedamoji dalis, kurią mes gauname su visu maistu. Vienintelis skirtumas tarp baltymų maisto papildo pavidalu ir baltymų kaip maisto sudedamosios dalies yra tas, kad papilduose proteinas pateikiamas išvalytas nuo visų kitų maistinių komponentų.

Koks yra žmogaus baltymų poreikis?

Kiekvieno žmogaus baltymų poreikis yra individualus. Iš praeitų 7pack straipsnių galite prisiminti, kad rekomenduojama iš maisto gaunamų baltymų paros norma yra 0,84 – 1 g/kg kūno svorio. Tai yra, jei jūsų svoris yra 60 kg, tai 50 g baltymų per dieną yra minimumas, kurį turite gauti su maistu. 50 g baltymų yra pvz., ~ 250 g liesos mėsos / paukštienos / žuvies arba apie 300 g neriebios varškės arba 7 – 8 pilni kiaušiniai, priklausomai nuo jų kategorijos.

Sportininkui, siekiančiam užsiauginti raumenų masę, baltymų poreikis yra dar didesnis. Kartais dėl savo fiziologinių ypatumų ar laiko stokos žmonės negali gauti reikiamo baltymų kiekio su maistu ir čia baltymai maisto papildų pavidalu gali labai pagelbėti. Su proteino papildais (kokteiliais, batonėliais ir kitais užkandžiais) reikiamą baltymų paros normą surinkti tampa žymiai paprasčiau.

Kaip vartoti baltymų papildus?

Proteino milteliai (kokteiliuose, užkandžiuose, batonėliuose) – tai ypatingas aukštos kokybės baltymas ir biologiškai vertingas kasdienės mitybos papildas.

Kaip vartoti baltymų papildus? Viskas priklauso nuo jūsų tikslo.

Ar galima vartoti proteiną metant svorį? Mūsų atsakymas – dažnai net būtina! Norint veiksmingai numesti svorio, per dieną sudegintų kalorijų skaičius turi viršyti su maistu gaunamų kalorijų skaičių. Laikantis kalorijų deficito ypatingai sudėtinga surinkti baltymų normą iš maisto, kadangi paprastame maiste makroelementas baltymas lydimas riebalų ir angliavandenių. Šioje situacijoje proteino kokteiliai gali jums puikiai pasitarnauti – jie galės praturtinti jūsų mitybą kokybiškais baltymais smarkiai nedidindami suvartojamo paros kalorijų skaičiaus. Metant svorį proteiną geriau maišyti su vandeniu, taip išvengsite papildomų kalorijų.

Kaip naudoti baltymus raumenų masės auginimui? Norint auginti raumenis, organizmui reikia 1,5–2 gramų baltymų kiekvienam kilogramui kūno svorio. Kadangi auginant raumenis yra svarbus kalorijų proficitas, plakdami kokteilį galite pasirinkti riebesnį gyvulinį ar augalinį pieną arba sultis.

Baltyminių kokteilių ir batonėlių vartojimas turi daug privalumų:

 • Greitas ir sveikas alkio numalšinimas. Kai neturite laiko ar galimybės pilnaverčiam valgymui, baltyminis užkandis puikus pasirinkimas.
 • Baltymai suteikia ilgesnį sotumo jausmą. Tai reiškia, kad užkandžiui pasirinkę daug baltymų turintį batonėlį ar kokteilį, jausite ilgesnį sotumo jausmą nei suvalgę, pavyzdžiui, bananą.
 • Greitesnis ir efektyvesnis raumenų atsistatymas po treniruočių. Baltymai yra pagrindinis raumenų audinio statybinis ir atkuriamasis komponentas. Proteino kokteilių ir batonėlių vartojimas po treniruotės kartu su subalansuota mityba dalis padeda palaikyti raumenų augimą ir atsistatymą.
 • Patogus transportavimas. Proteino kokteilius ir batonėlius labai patogu ir lengva nešiotis su savimi, todėl jie yra puikus pasirinkimas užimtiems žmonėms, kuriems reikia greito ir lengvo užkandžio.
 • Skonių įvairovė. Baltyminiai užkandžiai ir batonėliai yra įvairių skonių, todėl kiekvienas atras sau patinkantį variantą.
 • Gali padėti kontroliuoti svorį. Proteino užkandžiai gali žymiai sumažinti persivalgymo ar nuolatinio užkandžiavimo mažiau sveikais patiekalais tikimybę. Baltymai, esantys tokiuose užkandžiuose, yra maistingi ir suteikia ilgesnį sotumo jausmą tarp valgymų.

Svarbu pažymėti, kad ne visi baltyminiai užkandžiai ir batonėliai yra vienodi. Būtinai skaitykite mitybos etiketę ir pasirinkite aukštos kokybės baltymų šaltinius, minimalų pridėtinio cukraus ir didesnį skaidulų kiekį.

Kaip ir kada vartoti baltyminius papildus: bendros rekomendacijos

Kas yra proteinas? Tai baltymas, kuris žmogaus organizme skyla į aminorūgštis. Šios aminorūgštys yra visų žmogaus organų ir audinių statybinė medžiaga, taip pat suteikia kūnui energijos.

Bendros proteino kokteilių vartojimo rekomendacijos:

 • neviršykite gamintojo rekomenduojamos paros normos – gali atsirasti virškinimo sutrikimų;
 • ruošdami gėrimą vadovaukitės nurodymais ant pakuotės – vieno kaušelio produkto arba vienos porcijos užtenka 200-300 ml skysčio;
 • baltymų vartojimas turėtų būti derinamas su tinkama mityba – jūsų racione turi būti ir kitų baltymų šaltinių (kiaušinių, žuvies, paukštienos, pieno produktų);
 • baltymai gali būti ištirpinti piene ir kituose gėrimuose, tačiau geriausiai papildas pasisavinamas ištirpintas šaltame vandenyje.

Proteino vartojimo būdas ir jo dozavimas priklauso nuo tikslo ir žmogaus gyvenimo būdo ypatybių.

Kokybiškas produktas yra nekenksmingas organizmui, jei griežtai laikotės aukščiau išvardintų rekomendacijų ir pasirenkate tinkamą papildo rūšį.

Baigdami norėtume priminti, kad proteino papildai, kad ir kokie naudingi jie būtų, vis tik yra maisto papildai. Jie negali pakeisti paprasto maisto ir bus naudingi tik tinkamai suderinti su subalansuota mityba.

Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo odos grožiu ir sveikata pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų ČIA.

Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack komanda

7pack.lt – tavo subalansuotos mitybos partneris

 • Krepšelis tuščias