Ląsteliena – virškinimo karalienė!

Tęsdami mūsų prieš tai buvusį straipsnį apie angliavandenius, norėtume pristatyti jums labai svarbią maistinę medžiagą – skaidulas, arba kitaip dar vadinamą ląstelieną.

Lengvas ir greitas būdas tapti sveikesniam – pradėti valgyti daugiau skaidulų!

Gydytojai, dietologai ir mitybos specialistai nuolat kalba apie būtinybę kasdien į racioną įtraukti ląstelieną. Tačiau ne visi supranta, kas tai yra, kiek jos reikia suvartoti per dieną ir iš kokių maisto produktų galima gauti skaidulų.

Taigi šiandien mes jums papasakosime apie ją.

Skaidulos yra tam tikra angliavandenių rūšis. Tai yra sudėtinių angliavandenių dalis, kuri žmogaus organizme nėra pilnai suvirškinama, tai yra ji nesuskaidoma į virškinamas gliukozės molekules, praktiškai neįsisavina į ir beveik nepakitusios formos praeina per visą virškinamąjį traktą.

Nors gali pasirodyti, kad tai jokios naudos neturinti maistinė medžiaga – neapsigaukite, – maistinės skaidulos atlieka daug darbo:

 • Skaidulos lėtina baltymų, riebalų ir angliavandenių, ypač cukraus, pasisavinimą iš maisto. Tai padeda kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, kas yra labai svarbu žmonėms, sergantiems atsparumu insulinui, 2 tipo cukriniu diabetu arba turintiems polinkį į diabetą.
 • Skaidulos atlieka svarbų vaidmenį lieknėjimo procese. Ląsteliena, patekdama į žarnyną, pritraukia į save daug vandens, dėl ko įgauna daugiau apimties ir suteikia žmogui ilgesnį sotumo jausmą. Tuo pačiu metu maistinės skaidulos veikia kaip sorbentas ir prisideda prie reguliaraus toksinų pašalinimo iš organizmo kartu su išmatomis, kas teigiamai veikia svorio metimo dinamiką, mažina patinimų ir celiulito atsiradimo riziką.
 • Skaidulos suriša ir pašalina cholesterolio perteklių, taip sumažindamos bendrą jo lygį. Tai padeda sergant širdies ir kraujagyslių ligomis bei mažina jų atsiradimo ir išsivystymo riziką.
 • Skaidulos yra puikus prebiotikas – maistas gerosioms žarnyno bakterijoms. Šios bakterijos skaido ir gamina trumpos grandinės riebalų rūgštis, kurios yra gyvybiškai svarbios organizmui.
 • Dėl savo teigiamo poveikio mikroflorai skaidulos padeda apsaugoti organizmą nuo vėžio, palaiko imuninę sistemą bei virškinamojo trakto sveikatą ir net gerina nuotaiką 🙂
 • Egzistuoja teorijos, kad skaidulos taip pat atlieka svarbų vaidmenį užkertant kelią maisto alergijos atsiradimui. Ši teorija vėlgi paaiškinama esamu ryšiu tarp skaidulų ir žarnyno bakterijų.
 • Maistinės skaidulos skatina žarnyno peristaltiką. Reguliari defekacija yra labai svarbi žmogaus sveikatai. Ji padeda apsaugoti organizmą nuo tokių ligų kaip storosios žarnos uždegimas, hemorojus ar net žarnyno nepraeinamumas.
 • Maisto produktuose, kuriuose yra skaidulų, taip pat gausu vitaminų ir mineralų. Pavyzdžiui, nesmulkinti grūdai yra praturtinti B grupės vitaminais, magniu ir silicio, o daržovėse yra visas vitaminų arsenalas! Todėl valgydami maistą, kuriame gausu skaidulų, gauname naudos iš visų pusių.

PSO (pasaulinė sveikatos organizacija) nustatytos skaidulų vartojimo normos:

 • Vyrai 35 gramų.
 • Moterys 25 gramų.

Šios normos yra privalomas minimumas. Tačiau persistengti su ląstelienos vartojimu irgi nereikia, o ypač staiga didinti jos kiekį savo racione.
Per dieną suvartojant daugiau nei 50-60 gramų galimos tokios pasekmės kaip pilvo pūtimas, dujų kaupimasis (ypač jeigu geriama mažai vandens), pablogėjęs mikroelementų ir kitų maistinių medžiagų įsisavinimas.

Taip pat labai atsargiai reikia vartoti daug ląstelienos turinčius produktus sergant virškinimo trakto ligomis:

 • Dirgliosios žarnos sindromu;
 • Pankreatitu;
 • Skrandžio opomis ir gastritais aktyvioje fazėje;
 • Kolitais.

Sergant šiomis ligomis, skaidulos, ypač netirpios, gali turėti neigiamą poveikį. Bet net ir tokiu atveju visiškai neįtraukti į savo racioną skaidulų taip pat negalima, tačiau būtina kontroliuoti jų vartojimą, stebėti savo kūno pojūčius ir teikti pirmenybę termiškai apdorotam maistui, kuriame gausu tirpiu skaidulu.

Kitą savaitę pakalbėsime apie skaidulų rūšis ir maisto produktus, kuriuose jos yra.

Būkite sveiki ir gražūs kartu su 7pack!

Savo mitybos planą galite išsirinkti ČIA.

 

 • Krepšelis tuščias