oda ir subalansuota mityba 7pack blog
Subalansuota mityba sveikai ir spindinčiai veido odai

Greičiausiai visi, o ypatingai moterys, svajoja apie nepriekaištingą odą. Sveika ir graži oda yra vienas pirmų ir pagrindinių rodiklių, kad mūsų organizmas funkcionuoja taisyklingai ir jam nieko netrūksta.

Taigi, jeigu esate tarp tų, kurie svajoja apie sveiką ir spindinčią odą, subalansuota ir sveika mityba turi būti tokia pat svarbi, o gal net ir svarbesnė nei geros odos priežiūros priemonės ar kosmetologijos paslaugos.

Kas tiksliai ir kodėl turėtų būti įtraukta į mūsų kasdienę mitybą, sužinosite šiame straipsnyje.

Kokios maistinės medžiagos yra naudingos odos grožiui?

Mūsų odos būklė 80% priklauso nuo to, kokias maistines medžiagas gauname kasdien.

Griežtos dietos, tam tikrų maisto produktų vengimas ar neracionalus ribojimas, piktnaudžiavimas greitu arba labai apdorotu maistu sukelia maistinių medžiagų trūkumą ir neigiamai veikia visą mūsų organizmą.

Kai organizmui pradeda trūkti svarbiausių maistinių medžiagų, jis stengiasi mums signalizuoti apie tai per mūsų odą. Saugant mūsų odos jaunystę ir sveikatą, pirmiausia turime subalansuoti savo mitybą pagal baltymus, riebalus ir angliavandenius, aišku nepamiršdami vitaminų ir mikroelementų. Taip pat būtinai turime atkreipti dėmesį į maistinių skaidulų kiekį savo racione.

Taigi, kaip kiekvienas mitybos elementas veikia mūsų odos būklę ir išvaizdą?

Baltymai – pagrindinė mūsų odos statybinė medžiaga. Baltyminiame maiste esančios aminorūgštys būtinos kolageno, elastino ir keratino skaidulų sintezei.
Kolagenas yra svarbus siūlinis baltymas, kuris sudaro jungiamojo audinio pagrindą ir yra atsakingas už odos elastingumą.
Elastinas eina vienoje jungtyje kartu su kolagenu ir suteikia mechaninį odos stiprumą, padeda „suveržti“ žaizdas ir pažeidimus.
Keratinas laikomas „stipriausiu“ baltymu ir atlieka apsauginį odos vaidmenį.

Riebalai, ypač Omega – 3 ir – 6 riebalų rūgštys – lėtina odos senėjimo procesą, saugo nuo išsausėjimo ir žalingo aplinkos poveikio, padeda kovoti su uždegiminiais procesais organizme. Todėl sveikos odos meniu turėtų būti gyvulinių riebalų, riebalų rūgščių (omega-3 ir omega-6) bei augalinių aliejų.

Sudėtiniai angliavandeniai – maistinėmis skaidulomis praturtintas elementas, vaidinantis ypatingai svarbų vaidmenį saugant mūsų odos grožį ir sveikatą. Ląsteliena praturtintas maistas palaiko normalią žarnyno mikroflorą ir valo jį nuo toksinų (nitratų, pesticidų, sunkiųjų metalų druskų). Esant nesubalansuotai, mažai naudingųjų maistinių skaidulų turinčiai mitybai, gali atsirasti žarnyno mikrobiomo pažeidimas, kuris gali sukelti imuninio atsako nepakankamumą. Dėl to oda tampa jautresnė įvairioms ligoms – seborėjiniam ir atopiniam dermatitui, žvynelinei, aknei.

Melaninas – saugo odą nuo UV spindulių. Apatiniuose epidermio sluoksniuose melanocitai, veikiami saulės, gamina melaniną, kuris sustabdo ultravioletinių spindulių prasiskverbimą į giliuosius odos sluoksnius. Esant nepakankam melanino kiekiui organizme, atsiranda pigmentinės dėmės.

Vitaminas A (augalinis šaltinis – beta karotinas, gyvulinis šaltinis – retinolis):

Beta karotinas – kartu su melaninu apsaugo viršutinį odos sluoksnį nuo agresyvių saulės spindulių ir skatina audinių atsinaujinimą. Šis galingas antioksidantas padeda stabdyti priešlaikinį odos ląstelių senėjimą. Taip šis elementas padeda palaikyti tolygų odos atspalvį. Dietologai netgi rekomenduoja papildų su beta karotinu vartojimą prieš važiuojant atostogauti į šiltus kraštus, kad ne tik padėti savo odai apsisaugoti nuo žalingų saulės spindulių, bet ir įgauti tolygų įdegį.

Retinolis – labai populiarus veido kosmetikos komponentas, padedantis padidinti odos elastingumą, išvengti ankstyvų odos senėjimo ir išsausėjimo požymių.

Vitaminas C arba askorbo rūgštis – turi daug naudingų savybių, kadangi vienu metu veikia odą keliais lygiais:

  • Suaktyvina kolageno, atsakingo už odos elastingumą ir stangrumą, gamybą.
  • Suteikia galingą antioksidacinę apsaugą, padedančią ląstelėms kovoti su žalingu laisvųjų radikalų poveikiu, dėl kurio atsiranda priešlaikinis senėjimas.
  • Neutralizuoja ultravioletinių spindulių poveikį, lėtina fotosenėjimo procesą.
  • Turi priešuždegiminį poveikį, pagreitina mikropažeidimų gijimą.

Vitaminas E – veikdamas kaip galingas antioksidantas padeda šalinti iš organizmo laisvuosius radikalus, mažina žalingą saulės spinduliuotės poveikį ir pagerina odos apsaugą nuo vėžio. Patekęs į odos ląsteles, sumažina uždegiminių mediatorių gamybą. Todėl dažnai vitaminu E gydomos uždegiminės odos ligos – žvynelinė, atopinis dermatitas, opos ir pustulinė dermatozė.

Vitaminas D – privalomas elementas sudarant racioną probleminei odai, nes slopina uždegimą audiniuose. Taip pat šis vitaminas padidina odos elastingumą, skatina kolageno gamybą, padeda kovojant su priešlaikinių raukšlių atsiradimu.

Geležis – tiekia deguonį į ląsteles, taip pat aktyviai dalyvauja kolageno gamyboje. Jos trūkumas organizme pasireikš negyjančiais įtrūkimais burnoje, taip pat ant pėdų ir pirštų.

Cinkas – tai dar vienas neįkainojamas asistentas kovojant su juodais „taškiukais“ (užsikimšusiomis odos poromis) ir uždegiminiais elementais. Ypatingą dėmesį šiam mineralui turi skirti žmonės, turintys probleminę veido odą. Esant pakankamam šio elemento kiekiui, mūsų organizmas žymiai geriau kontroliuoja odos sebumo gamybą.

Kokie maisto produktai yra naudingi veido odai?

Pateikiame produktų sąrašą, kuriuos būtinai reikia įtraukti į savo mitybą, norint pagerinti odos būklę:

  • Liesa mėsa ir paukštiena, kepenys yra puikus baltymų, lengvai pasisavinamos hemo geležies, retinolio šaltinis.
  • Rauginto pieno produktai (natūralus jogurtas, pasukos, varškė ir sūris) yra geras gyvulinio baltymo ir kalcio šaltinis.
  • Žuvis ir jūros gėrybės aprūpins organizmą baltymais, melaninu, cinku, B grupės vitaminais, vitaminu A (retinoliu) ir omega-3 riebiosiomis rūgštimis.
  • Viso grūdo produktai (kruopos, makaronai, duona), nešlifuoti ryžiai, sėlenos yra pagrindiniai skaidulų šaltiniai.
  • Riešutai ir sėklos yra omega-3, melanino, vitamino E šaltinis.
  • Vaisiuose, uogose, daržovėse, žalumynuose gausu skaidulų ir vitamino C. Oranžiniai ir raudoni vaisiai užkirs kelią beta karotino ir vitamino A trūkumui. Avokadai ir bananai papildys melanino atsargas. Persimonai, žalieji obuoliai ir granatai – padidins hemoglobino kiekį organizme.

Sveikas žarnynas – graži ir spindinti oda

Kalbėdami apie mitybą turime pagalvoti ne tik apie maistines medžiagas ir mikroelementus, bet ir apie mūsų virškinimo sistemą.

Sveikas žarnynas yra raktas į bendrą organizmo sveikatą, nes čia vyksta pagrindinis maistinių medžiagų įsisavinimo procesas. Žarnyne gyvena milijardai bakterijų, kurios sukuria specialią sistemą – mikroflorą. Daugeliu atžvilgių tai yra mūsų imuniteto pagrindas, nes 80% visų už imunitetą atsakingų ląstelių yra žarnyne. Todėl siekiant geros sveikatos labai svarbu laikytis subalansuotos mitybos ir rūpintis mikrofloros pusiausvyros palaikymu.

Svarbu! Virškinamojo trakto ligos dažnai sukelia vitaminų ir mineralų malabsorbciją, o tai savo ruožtu paveikia mūsų odą.

Jeigu užduosite mums klausimą, ar mityba turi įtakos odos būklei, 7Pack specialistų vienareikšmis atsakymas: „Taip!“

Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo odos grožiu ir sveikata pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų ČIA.

Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack komanda

7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

  • Krepšelis tuščias