Greito maisto keliamas pavojus ir sveikesnės alternatyvos 7pack
Greito maisto keliamas pavojus ir sveikesnės alternatyvos

Šokoladukas prie kavos pusryčiams, pica pietums, o vakarienei… Stop! Šiame skubančiame pasaulyje dažnas taupydamas laiką renkasi greitą maistą, bet už tai tenka sumokėti sveikatos sąskaita. Kuo pavojingas šlamštmaistis ir kuo jį pakeisti?

Kuo pavojingas?

Kas trečias amerikietis greitą maistą valgo kasdien. Panašiai ir Europoje. Greitam maistui atsispirti sunku, deja, jis labai stipriai perdirbtas, ruošiamas pačiais nesveikiausiais būdais ir dargi kupinas nenatūralių priedų. Retkarčiais paskanauti tokių patiekalų galima, bet jie neturėtų tapti kasdienio raciono dalimi. Įrodyta, kad dažnai valgomas greitas maistas:

Kelia kraujospūdį. Daugelyje greito maisto produktų gausu druskos. Ji sustiprina skonį, yra puikus konservantas, deja natrio perteklius organizme kelia kraujospūdį. Laikui bėgant dėl to didėja kraujotakos bei širdies ligų (ŠKL) rizika. Idealiu atveju suaugusieji druskos turėtų suvartoti iki 5 g (arbatinis šaukštelis) per dieną.
Didina blogojo cholesterolio kiekį. Greitas maistas dažniausiai kepamas aliejuje, todėl jame gausu sočiųjų riebalų. Jų vartojant per daug organizme didėja blogojo cholesterolio kiekis, skatinama aterosklerozė, o tai didina ŠKL riziką. Besaikis sočiųjų riebalų vartojimas siejamas ir su padidėjusia vėžio rizika. Rekomenduojama, kad ne daugiau kaip 6 % dienos kalorijų būtų iš sočiųjų riebalų.
Sukelia virškinimo problemas. Greitame maiste trūksta maistinių skaidulų, todėl gali pradėti trikti žarnyno veikla, jo peristaltika, mikroflora. Tai gali privesti iki sunkumo jausmo, vidurių užkietėjimo, net hemorojaus. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja per dieną suvartoti 25-35 g maistinių skaidulų, kurių gausu augaliniuose produktuose. Be to, greitas maistas dėl jame esančios druskos, riebalų, paprastųjų angliavandenių dažnai sukelia pilvo pūtimo problemą. Ypač, jeigu
užgeriamas gazuotais gėrimais.
Verčia augti svorį. Greitas maistas labai kaloringas, jame gausu cukraus, bet ilgam nesuteikia sotumo. Jame esantys nenatūralūs priedai skatina alkį ir norą užkandžiauti. Natūralu, kad taip maitinantis išauga antsvorio tikimybė.
Sukelia energijos bangavimą. Greitame maiste gausu greitai įsisavinamų paprastųjų angliavandenių, todėl jie skatina greitą cukraus kiekio padidėjimą kraujyje. Užplūsta staigi energija, bet ji taip pat staigiai ir krenta. Tuomet vėl norisi užvalgyti kažko, kas suteiktų greitos energijos ir taip įsisukama į užburtą ratą. Energijos lygis banguoja it amerikietiški kalneliai. Tai neabejotinai neigiamai paveikia ir nuotaiką, sekina, net prastina protinę veiklą.
Skatina uždegimus. Cukraus, druskos ir sočiųjų riebalų kupina dieta skatina lėtines uždegimines reakcijas organizme. Tai didina įvairių infekcijų, alergijų, autoimuninių ligų ir net vėžio riziką.

Sveikesnės alternatyvos

7Pack komanda siūlo keletą idėjų, kaip pamėgtus nesveikus greito maisto produktus pakeisti ne mažiau gardžiais sveikesniais produktais.

Vaisvandeniai → šviežios sultys. Dirbtinai saldintus gėrimus verčiau keisti natūraliai saldžiomis šviežiai spaustomis vaisių ar daržovių sultimis. Tai – puikus vitaminų ir mineralų šaltinis.

Saldumynai → džiovinti vaisiai, riešutai. Puiki alternatyva guminukams, saldainiams, krekeriams, kurių griebiamės norėdami gauti greitos energijos. Džiovintus vaisius ir riešutus patogu nešiotis su savimi, jie ilgam suteikia energijos, aprūpina organizmą naudingomis maistinėmis medžiagomis. Tiesa, yra kaloringi, tad nereikėtų piktnaudžiauti.

Ledų kokteiliai → glotnučiai. Juos lengva pagaminti, galima naudoti labai įvairius ingredientus. Siūlome išbandyti glotnutį iš banano, saujos mėgstamų žalumynų, šaukštelio medaus, kelių datulių be kauliukų ir pusė puodelio augalinio pieno. Viską tereikia sutrinti elektriniu plaktuvu ir mėgautis rezultatu!

Bulvių traškučiai → daržovių traškučiai. Jie būna pagaminti iš morkų, burokų, pastarnokų, moliūgų ir kitų daržovių. Svarbu, kad būtų kepti ne riebaluose, o džiovinti orkaitėje, be cheminių priedų, be daug druskos.

Mėsainis ar pica → naminis mėsainis ar pica. Net šie greiti patiekalai gali būti sveikesni, jeigu tradicines mėsainio bandeles keisite viso grūdo duonele, o picos padą gaminsite iš viso grūdo ar daržovių miltų. Pagardui vengti riebių padažų, juos keisti jogurtiniais padažais, augaliniu aliejumi, prieskoninėmis žolelėmis. Naudoti tik natūralius produktus, pvz., vietoje dešros ant picos dėti orkaitėje keptos vištienos gabalėlius.

Riebūs ledai → naminiai šerbetai. Juos pasigaminti lengviau nei atrodo. Siūlome išbandyti vos vieno ingrediento stulbinančiai gardžius ledus. Tereikia užšaldyti bananą, o vėliau jį sutrinti elektriniu trintuvu iki tyrės. Štai jums ir tobuli ledai! Galima įmaišyti mėgstamų vaisių, uogų, riešutų, juodojo šokolado gabalėlių.

Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš  7pack mitybos planų.

Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack.lt  – Tavo subalansuotos mitybos partneris

  • Krepšelis tuščias