jodas - mitybos ataskaita - 7pack

Jodas – Jodas yra pagrindinė skydliaukės hormonų, kurie reikalingi visą gyvenimą normaliam augimui, neurologiniam vystymuisi ir medžiagų apykaitai, sudedamoji dalis. Maždaug 60% jodo žmogaus organizme yra sukaupta skydliaukėje, o tai rodo, kad tai ypatingai svarbus elementas normaliai skydliaukės veiklai, pats jodas dalyvauja išskiriant skydliaukės gaminamus hormonus.

Jodas: funkcijos ir nauda

vitaminu nauda 7pack

Skydliaukės hormonų gamyba. Jodas yra būtinas skydliaukės hormonų, tokių kaip tiroksinas (T4) ir trijodtironinas (T3), gamybai, kurie reguliuoja medžiagų apykaitą, energijos lygį ir kūno temperatūrą.

Metabolizmo reguliavimas. Skydliaukės hormonai, kuriems gaminti reikalingas jodas, padeda reguliuoti organizmo medžiagų apykaitą, palaikydami energijos panaudojimą ir kūno svorio kontrolę.

Vaisingo vystymosi užtikrinimas. Jodas yra svarbus vaisiaus ir kūdikio smegenų vystymuisi ir augimui, užtikrindamas normalią psichinę ir fizinę raidą.

Imuninės sistemos palaikymas. Jodas prisideda prie imuninės sistemos sveikatos, padedant organizmui kovoti su infekcijomis ir ligomis.

Hormonų pusiausvyra. Jodas padeda išlaikyti hormonų balansą organizme, mažindamas hormonų pusiausvyros sutrikimų riziką.

Žaizdų gydymas. Jodas, ypač povidono jodas, naudojamas kaip antiseptikas žaizdų gydymui. Jis padeda sunaikinti bakterijas ir sumažinti infekcijų riziką, todėl yra efektyvus mažų ir paviršutiniškų žaizdų, įpjovimų ir įbrėžimų dezinfekavimui.

Rekomenduojama mitybos norma (RPN)

Žmogui vidutiniškai reikia nuo 100 iki 200 mcg jodo per dieną, o 1/4 arbatinio šaukštelio joduotos druskos yra 95 mcg jodo. Todėl jei vis dar naudojate įprastą druską be jodo, rekomenduotina ją pakeisti į druską su jodu. Paprastai pakanka naudoti druską su jodu kasdieniniame racione, kad galėtumėte apsisaugoti nuo šio mikroelemento trūkumo.

Gyvenimo laikotarpis Amžius Vyrai (μg/per dieną) Moterys (μg/per dieną)
Kūdikiai 0-6 mėnesiai 110 (AI) 110 (AI)
Kūdikiai 7-12 mėnesiai  130 (AI)  130 (AI)
Vaikai 1-3 metai 90 90
Vaikai 4-8 metai 90 90
Vaikai 9-13 metų 120 120
Paaugliai 14-18 metų 150 150
Suaugę 19 metų arba vyresni 150 150
Nėščiosios Bet kokio amžiaus 220
Maitinančios Bet kokio amžiaus 290

 

Ligų prevencija.

Skydliaukės sutrikimų prevencija. Jodas yra būtinas skydliaukės hormonų gamybai. Pakankamas jodo kiekis mityboje padeda išvengti skydliaukės sutrikimų, tokių kaip struma (padidėjusi skydliaukė) ir hipotiroidizmas (nepakankamas hormonų gaminimas).

Vaisingo vystymosi užtikrinimas. Nėštumo metu tinkamas jodo kiekis yra kritiškai svarbus vaisiaus smegenų ir nervų sistemos vystymuisi. Jodo trūkumas nėštumo metu gali sukelti kognityvinius sutrikimus ir vystymosi problemas kūdikiui.

Intelektualios funkcijos palaikymas. Pakankamas jodo kiekis yra svarbus kognityvinėms funkcijoms ir intelektui. Jodo trūkumas gali prisidėti prie intelekto vystymosi sutrikimų, ypač vaikystėje.

Imuninės sistemos palaikymas. Jodas padeda stiprinti imuninę sistemą ir apsaugoti organizmą nuo infekcijų ir ligų. Jo trūkumas gali silpninti imunitetą ir didinti riziką susirgti įvairiomis infekcinėmis ligomis.

Odontologinė sveikata. Tinkamas jodo kiekis gali padėti išvengti burnos ligų ir infekcijų, nes jodas pasižymi antiseptinėmis savybėmis.

Jodas: šaltiniai

Lasisos nauda zmogaus organizmui ir kokius vitaminus gaunate

Jūros gėrybėse gausu jodo, nes jūros gyvūnai gali koncentruoti jodą iš jūros vandens. Kai kurių rūšių valgomieji jūros dumbliai (pvz., wakame, nori, kelp) taip pat turi labai daug jodo. Jodo kiekis tam tikrame dirvožemyje užaugintuose ar išaugintuose maisto produktuose priklauso nuo jodo kiekio dirvožemyje. Perdirbti maisto produktai gali prisidėti prie jodo suvartojimo, jei gamybos metu į juos dedama joduotos druskos arba maisto priedų, pavyzdžiui, kalcio jodato ir kalio jodato.

Maisto šaltiniai, kuriuose yra jodo:

Maisto produktas Kiekis Jodas (μg)
Menkė 85 g 146
Jūros dumbliai 2 valgomieji šaukštai 116
Austrės, virtos garuose 85 g 93
Pienas, 1 proc. 1 puodelis 88
Paprastas neriebus graikiškas jogurtas ¾ puodelio 87
Druska (joduota) ¼ arbatinio šaukštelio 78
Žuvų piršteliai 2 vnt. 57
Viso riebumo varškės sūris ½ puodelio 50
Šveicariškas sūris 28 g 41
Kiaušinis, kietai virtas 1 didelis vnt. 31

 

Jodas: trūkumo ir perdozavimo rizika

vitaminu trukumas 7pack

Jodo trūkumas gali sukelti įvairias sveikatos problemas, nes šis mikroelementas yra būtinas skydliaukės hormonų gamybai ir organizmo funkcijai. Pirmiausia, jodo trūkumas gali lemti skydliaukės sutrikimus, tokius kaip struma (padidėjusi skydliaukė) ir hipotiroidizmas (nepakankama hormonų gamyba), kas gali sukelti nuovargį, svorio padidėjimą ir šaltkrėtį. Nėščioms moterims jodo trūkumas gali sukelti kognityvinius ir vystymosi sutrikimus kūdikiams, įskaitant intelekto sumažėjimą ir fizinio bei psichinio vystymosi problemas vaikystėje. Taip pat gali pasireikšti gimdos vystymosi sutrikimai, tokie kaip kretinizmas, kurį lydi protinis atsilikimas ir fizinio augimo sulėtėjimas. Jodo trūkumas gali susilpninti imuninę sistemą, padidindamas infekcijų riziką, ir sutrikdyti medžiagų apykaitą, sukelti nuovargį bei depresiją. Siekiant išvengti šių sveikatos problemų, svarbu užtikrinti pakankamą jodo kiekį mityboje, vartojant jodo turinčius maisto produktus ir, jei reikia, papildus.

Išvada

Jodas yra svarbus mikroelementas, būtinas skydliaukės hormonų gamybai, medžiagų apykaitai ir imuninės sistemos funkcijai. Pakankamas jodo kiekis mityboje užkerta kelią skydliaukės sutrikimams, vystymosi problemoms ir imuninės sistemos silpnėjimui. Trūkstant jodo, gali atsirasti rimtų sveikatos problemų, todėl svarbu užtikrinti jo pakankamą kiekį kasdienėje mityboje.

Informacijos šaltiniai:

Iodine | Linus Pauling Institute | Oregon State University

https://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/iodine

Jodas ir jo nauda sveikatai – Sveika.Lt

https://sveika.lt/jodas-ir-jo-nauda-sveikatai/

  • Krepšelis tuščias