Kai norisi tam tikru maisto produktu? 7pack mityba
Kai ypač norisi tam tikrų maisto produktų…

Nuolatos norite saldumynų, šviežios bandelės ar ledų? O gal negalite ramiai praeiti pro lentyną su sūriais užkandžiais, riešutais ar čipsais? Gal jums nuolatos norisi suvalgyti ko nors riebaus, pavyzdžiui keptų bulvyčių? O gal tiesiog alpstate pamatę sultingą kepsnį?

Kartais kai kurie mūsų potraukiai maistui gali signalizuoti apie tam tikrų maistinių medžiagų poreikį mūsų organizmui. Įsiklausykite į savo kūną.

Žinoma, gali būti taip, kad potraukis tam tikram, ypač nesveikam maistui, gali būti tiesiog netaisyklingos mitybos įprotis. O galbūt tokiu būdu bandote išsklaidyti nuobodulį, užgožti kažkokias neigiamas emocijas ir pan. Bet čia jau visai kitą istorija.

Šiame straipsnyje norime pakalbėti apie beprotišką potraukį tam tikriems maisto produktams, kuris gali įspėti apie organizme esančias problemas.

Taigi, pažiūrėkime, kodėl trokštate tam tikrų maisto produktų ir ką tai gali reikšti.

Keptos bulvytės ir kiti riebaluose kepti maisto produktai

Riebus keptas maistas greitai suteikia energijos ir sotumo jausmą, todėl staiga užsimanius bulvyčių fri ar kitokio riebaluose kepto maisto atkreipkite dėmesį, ar jūsų racione pakanka riebaluose tirpių vitaminų A, E, D, K, omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių. Didelį potraukį riebaluose keptam maistui gali sukelti ir fizinis krūvis, kuris atima daug jėgų – organizmas tiesiog reikalauja papildyti energijos atsargas.

Tyrimai taip pat patvirtina potraukio riebiam maistui ir miego trūkumo sąsają. Tam yra labai logiškas paaiškinimas: blogai išsimiegojote, kūnas nespėjo atstatyti jėgų ir ieško energijos. Taigi, neišsimiegojimas didina alkio jausmą.

Ką įtraukti į savo racioną, jeigu dažnai užsimanote keptų bulvyčių? Įtraukite daugiau riebios žuvies, riešutų, linų sėmenų, avokadą, šalto spaudimo alyvuogių aliejaus.

Raudona mėsa

Nuolatinis noras valgyti kepsnius gali būti mažakraujystės ir vitaminų B, ypač vitamino B12, trūkumo simptomas. Raudonoje mėsoje gausu lengvai pasisavinamos hemo geležies ir B grupės vitaminų, todėl organizmas reikalauja mėsos, kai jam šių maistinių medžiagų trūkstą.

Ką valgyti, kai norisi raudonos mėsos? Norėdami sumažinti potraukį raudonai mėsai, į savo racioną įtraukite riešutų ir sėklų, grūdų, ankštinių daržovių, žalių lapinių daržovių, ypatingai špinatų – juose yra daug mums taip reikalingos geležies ir B grupės vitaminų.

Sūris

Dietologų teigimu, žmonės, kuriems trūksta kalcio ir fosforo, labai dažnai trokšta sūrio. Taip vyksta dėl to, kad šis produktas yra geras ir lengvai prieinamas šių mikroelementų šaltinis. Tik reikia prisiminti, kad be kalcio ir fosforo sūryje yra nemažai sočiųjų riebalų. Pavyzdžiui, kamambero sūryje yra apie 60% riebalų. Siekiant kontroliuoti suvartojamų kalorijų ir riebalų kiekį, geriau rinkitės mažiau riebalų turinčius variantus: mocarela, feta, varškės sūrius.

Ką įtraukti į savo mitybą, kai ypatingai norisi sūrio? Paįvairinkite savo racioną brokoliais – daug kalcio ir fosforo, o kalorijų mažai.

Kava

Rytinis kavos puodelis yra klasika. Statistikos duomenimis, kasdien pasaulyje išgeriama 1,6 milijardo puodelių šio tonizuojančio gėrimo. Tai yra maždaug 2 milijonai kavos puodelių kas penkias minutes!

Kofeinas didina dopamino kiekį, todėl jaučiamės žvalesni ir linksmesni. Saikingai geriant kavą ne tik gerėja nuotaika, bet ir didėja fizinis bei protinis aktyvumas. Svarbu neviršyti rekomenduojamos paros normos. Jeigu neturite jokių sveikatos sutrikimų, 2 – 3 porcijos kavos per dieną nepadarys jokios žalos, vis dėlto, sveikiausia kavą pakeisti matcha arbata.

Ką gali reikšti padidėjęs potraukis kavai? Nuolatinis troškimas atsigerti kavos ir (ar) stiprios juodos arbatos gali signalizuoti, kad organizmui trūksta geležies. Taigi viena iš priklausomybės nuo kavos priežasčių gali būti mažakraujystė, taip pat fosforo, sieros ir natrio trūkumas.

Ką valgyti, kai nuolat trokšti kavos? Laikydamiesi subalansuotos mitybos ir į racioną įtraukdami tokius maisto produktus kaip ankštinės daržovės, kiaušiniai, grūdai, sorų kruopos, obuoliai, džiovinti abrikosai, razinos, persimonai, riešutai, žuvis, vištiena, jautiena, įvairių rūšių kopūstai, papildysite aukščiau paminėtų mikroelementų organizme atsargas ir potraukis kavai turėtų sumažėti.

Svarbu! Jei nuolat trokštate kavos, tikėtina, kad jums jau išsivystė priklausomybė nuo kofeino. Tokiais atvejais į pagalbą reikia pasitelkti ne tik mitybos, bet ir savo įpročių korekciją.

Šokoladas

Kodėl norisi šokolado? Dažnai potraukis šokoladui, o ypatingai juodajam šokoladui, gali būti magnio trūkumo organizme požymis. O jeigu naktimis jus dar ir kamuoja mėšlungis, žinokite, kad magnio organizme tikrai nepakanka.

Dar viena priežastis, kodėl norisi nuolat valgyti šokoladą – stresas. Šokolade yra alkaloidų, didinančių serotonino (“laimės hormono”) kiekį, todėl šokoladą dažnai valgome kaip antidepresantą.

Ką valgyti, jei norisi šokolado? Jeigu tai magnio trūkumas, tuomet šokoladą galima pakeisti džiovintais vaisiais ir riešutais, o į valgiaraštį būtinai reikėtų įtraukti daugiau grūdų, sėklų ir lapinių daržovių.

Saldumynai

Ūmus potraukis saldumynams gali atsirasti dėl angliavandenių trūkumo, didelio fizinio krūvio ar net tiesiog prasto miego.

Taip pat dažnai potraukis saldumynams gali byloti apie prastą emocinę būseną, lėtinį nuovargį ar net depresiją. Tokiu atveju saldus skonis suteikia pasitenkinimo jausmą. Tiesa, tik trumpam. Kai efektas praeina, žmogus pasijaučia dar blogiau, nes dažnam po persivalgymo saldumynais
papildomai atsiranda kaltės jausmas.

Dar viena priežastis dėl ko atsiranda didelis potraukis saldumynams – chromo trūkumas, kuris yra būtinas tinkamam visų organizmo sistemų funkcionavimui. Chromo balanso organizme atstatymas ne tik pašalina potraukį saldumynams, bet ir normalizuoja cukraus kiekį kraujyje, aktyvina riebalų deginimą fizinio krūvio metu bei padeda didinti raumenų ir kaulų masę, taip pat rūpinasi širdies ir kraujagyslių būkle. Ypač chromas yra būtinas mažai angliavandenių turinčiai dietai.

Ką valgyti jeigu labai norisi saldumynų? Visų pirmą, reikia papildyti savo mitybą sudėtiniais angliavandeniais. Momentiniam potraukiui numalšinti rinkitės vaisius ir uogas. Norint normalizuoti chromo lygį, būtina valgyti žuvį. Be to, chromo yra jautienos kepenyse, inkstuose ir širdyje, vištienoje, pieno produktuose, datulėse ir grūduose.

Svarbu! Žinoma, yra daug rimtesnių priežasčių, kodėl nuolat ir įkyriai norisi saldumynų.

Pavyzdžiui, diabetas – čia jus turėtų perspėti ne tik potraukis saldumynams, bet ir didelis troškulys ir dažnas lakstymas į tualetą. Jei yra šie trys požymiai, kreipkitės pagalbos į endokrinologą.

Duona ir makaronai

Kas yra duona ir makaronai? Teisingai – angliavandeniai. Taigi, jei pradėjote pastebėti nesveiką potraukį kepiniams, o ypač duonai, tai pirmiausia rodo angliavandenių trūkumą jūsų mityboje. Potraukis baltai duonai gali reikšti azoto trūkumą.

Ką valgyti, jei norisi duonos ir makaronų? Peržiūrėkite savo mitybą – labiausiai tikėtina, kad būtiną didintį sudėtinių angliavandenių kiekį joje. O azoto kiekį subalansuoti padės baltyminio maisto (mėsos, žuvies, pieno produktų, kiaušinių) padidinimas racione.

Sūrus maistas

Labai dažnai druskos troškimo priežastis gali slypėti mineralinių medžiagų – kalcio, natrio, magnio ir cinko – stygiuje, kurie svarbūs normaliai širdies, raumenų ir nervų sistemų veiklai, taip pat audinių drėgmei palaikyti. Šių mikroelementų trūkumas taip pat sukelia galvos skausmą, spazmus ir mėšlungį.

Taip pat noras suvalgyti ką nors sūraus labai dažnai kyla dėl organizmo dehidratacijos. Kadangi sūrus maistas sukelia troškulį, tokiu būdu organizmas siunčia mums signalą, kad jau būtina papildyti kūno vandens atsargas. Taigi, prieš tiesdami ranką link sūrių riešutų ar traškučių, išgerkite stiklinę paprasto vandens ir tai gali padėti sumažinti potraukį.

Dar viena potraukio sūriam maistui priežastis gali būti padidėjęs stresas. Emocinės įtampos metu jūsų kūnas išskiria hormoną kortizolį. Jis atsakingas už kraujospūdžio reguliavimą ir reagavimą į stresines situacijas. Noras suvalgyti ką nors sūraus gali būti organizmo reakcija į per didelį emocinį stresą.

Ką valgyti, jei norisi sūrių ir nesveikų užkandžių? Visų pirma, gerkite daug vandens – jis tikrai nepakenks. Sveika alternatyva sūriems traškučiams yra sėklos, riešutai, džiovinti vaisiai, avokadai, žalios lapinės daržovės. O sveikų traškučių galite pasigaminti pagal mūsų receptą.

Vanduo

Vanduo yra gyvybės pagrindas, todėl labai svarbu išgerti savo dienos normą. Bet nuolatinis sunkiai numalšinamas troškulys gali rodyti aukštą insulino kiekį, todėl verta išsitirti dėl diabeto. Taip pat visą laiką norisi vandens esant inkstų problemoms.

Į ką atkreipti dėmesį jeigu nuolatos norisi vandens?

Pirmiausia paskaičiuokite, kiek skysčių išgeriate per dieną – gali būti, kad paprasčiausiai geriate per mažai vandens dienos metu ir vakare tiesiog negalite “prisigerti”.

Antra, organizmui gali prireikti daugiau vandens nei įprastai, jei racione yra per daug aštraus ir sūraus maisto.

Dar viena priežastis – oro sąlygos. Vasarą, kai lauke karšta, arba žiemą, kai patalpose įjungtas šildymas, organizmui gali prireikti daugiau vandens ir tai yra normalu.

Bet jeigu oro sąlygos yra komfortiškos, nevalgote daug druskos ir prieskonių, dienos metu išgeriate savo vandens normą, tuomet reikėtų apsilankyti pas gydytoją ir atlikti kraujo tyrimus.

Svarbu! Potraukis tam tikram maistui visada yra signalas iš smegenų, o ne iš skrandžio. Tai ne tik alkio jausmas. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į staigų potraukį maistui.


Subalansuokite savo mitybą pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.

Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack komanda

7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

 

  • Krepšelis tuščias