Kaip padėti savo vaikui suformuoti sveiko gyvenimo įpročius 7pack
Kaip padėti savo vaikui suformuoti sveiko gyvenimo įpročius?

Sveikas gyvenimo būdas prasideda nuo vaikystės ir yra viena vertingiausių dovanų, kurią galime padovanoti savo vaikams. Pasaulyje, kuriame gausu greito maisto, sėdimo gyvenimo būdo ir komforto, išmaniųjų prietaisų pagundų, sveikos gyvensenos kūrimas mūsų mažiesiems yra svarbesnis nei bet kada.

Vaikai yra mūsų ateitis, o rūpinimasis jų fizine, psichologine ir emocine gerove vaidina pagrindinį vaidmenį formuojant rytojaus visuomenę. Šiame straipsnyje apžvelgsime veiksmus, kurių galite imtis norėdami užtikrinti sveiką savo vaikų gyvenimo būdą ir išmokyti juos geros mitybos ir fizinio aktyvumo vertybių.

Apžvelgsime jūsų, kaip tėvų, vaidmenį formuojant sveikus vaikų įpročius ir pateiksime praktinių patarimų bei strategijų, padėsiančių užauginti sveiką ir laimingą kartą. Pradėkime kelionę link sveikesnės mūsų vaikų ateities ir išsiaiškinkime, kokių žingsnių galime imtis šiandien, kad jų rytojus taptų sveikesnis.

Vaikų sveikos mitybos įpročiai – kaip juos įtakoja tėvai

Sveikų vaiko mitybos įpročių formavimas – svarbi užduotis, dažniausiai reikalaujanti didelių tėvų pastangų. Šiais laikais, kai gyvenimo tempas yra labai greitas, nemažai tėvų daro daug klaidų vaikų mitybos įpročių formavime.

Greitai paruošiami pusryčiai (saldūs dribsniai ir jogurtai, varškės sūreliai, užpilamos košės ir pan.), pietūs ir vakarienės (dešrelės, pusfabrikačiai, greito maisto restoranų valgiai), nesveiki užkandžiai mokykloje (šokoladas, saldainiai, saldūs kepiniai ir traškučiai) – visa tai ne tik neduoda jokios naudos vaikų organizmui, bet ir didina įvairių ligų atsiradimo riziką ateityje.

Kaip tėvai gali padėti savo vaikams suformuoti sveikos mitybos įpročius:

 • Būkite pavyzdžiu: negalite reikalauti iš vaikų daryti to, ko patys nedarote. Turite patys laikytis arba bent jau stengtis maksimaliai vadovautis sveiko gyvenimo būdo taisyklėmis ir rinktis sveiką maistą. Vaikai turi ne tik teoriškai žinoti, kad valgyti daržoves yra sveika, bet ir matyti savo tėvus, valgančius tas daržoves.
 • Išmokykite mitybos pagrindų: pasikalbėkite su vaikais apie tai, koks maistas yra sveikas, kokią naudą jis duodą žmogaus organizmui, kodėl yra svarbi saikinga mityba. Priklausomai nuo vaiko amžiaus, galite paaiškinti kas yra baltymai, angliavandeniai, riebalai, kam žmogaus organizmui reikalingi vitaminai ir mineralai. Jeigu patys neturite pakankamai žinių, galite kartu su vaikų nueiti pas mitybos specialistą arba pasižiūrėti kokį nors pamokantį filmuką Youtube (1, 2, 3).
 • Įtraukite vaikus į maisto ruošimą: tegul vaikai jums padeda išsirinkti produktus, gaminti maistą ir gaminimo procese kalbėkitės, kokią naudą kūnui atneša tam tikri maisto produktai.
 • Pasirūpinkite sveikais vaikų užkandžiais: namuose ir mokykloje vaikams visada turi būti prieinami sveiki užkandžiai – švieži vaisiai ir daržovės, riešutai, įvairūs batonėliai be pridėtinio cukraus, natūralus jogurtas, šviežiai spaustos sultys. Sveikų užkandžių prieinamumas apsaugos jūsų vaikus nuo sveikatai nepalankaus maisto – saldumynų, traškučių, gazuotų gėrimų, greito maisto ir pan.

Fizinis aktyvumas – raktas į vaikų sveikatą

Sportas ir bet koks fizinis aktyvumas yra neatsiejama sveiko gyvenimo būdo dalis. Meilę sportui, kaip ir meilę sveikam ir subalansuotam maistui, savo atžalose reikia ugdyti. Ir tai yra labai svarbi visų tėvų užduotis.

Štai keletas būdų, kaip tėvai gali padėti savo vaikams domėtis aktyviu gyvenimo būdu:

 • Būkite pavyzdžiu: kaip ir mitybos įpročiuose, vaikai dažniausiai imituoja savo tėvų elgesį. Jei aktyviai sportuojate ir laikotės sveiko gyvenimo būdo, tikėtina, kad jūsų vaikai pasirinks tokį pati gyvenimo būdą.
 • Užsiimkite fizine veikla visa šeima: pasivaikščiokite gamtoje, pasivažinėkite dviračiais, žygiuokite pėsčiomis ar žaiskite parke. Tai ne tik būdas praleisti laiką kartu, bet ir motyvuojanti patirtis vaikams.
 • Užsiėmimų įvairovė: suteikite vaikams galimybę išbandyti kuo daugiau įvairių sporto šakų ir fizinės veiklos variantų. Leiskite jiems pasirinkti tai, kas jiems labiausiai patinka ir atitinka jų temperamentą.
 • Organizuokite įvairius sporto žaidimus ir renginius su artimaisiais ir draugais: reguliariai organizuokite sporto žaidimus ir renginius su šeima ar draugais. Tai gali būti futbolo turnyras kieme arba šeimos badmintono turnyras.
 • Formuokite teigiamą požiūrį į fizinį aktyvumą be prievartos: būtinai palaikykite savo vaikus, bet nedarykite jiems spaudimo. Sukurkite teigiamą ir smagią aplinką aplink fizinę veiklą, kad jie suprastų kaip tai smagu.
 • Apribokite prie ekrano leidžiamą laiką: nustatykite laiko, leidžiamo prie išmaniųjų prietaisų ekranų, apribojimus. Taip vaikai turės daugiau laiko aktyviai veiklai.
 • Apdovanojami pasiekimai: apdovanokite savo vaikus, kai jie pasiekia kokių nors sportinių ar fizinių laimėjimų. Tai gali būti piniginis atlygis, žodinis pagyrimas, konkretus daiktas ir ar kažkokia pramoga. Pavyzdžiui, jeigu vaikas lanko kažkokį sporto būrelį, pažadėkite jam po sėkmingai užbaigto mėnesio ar ketvirčio nupirkti jam kažkokį trokštamą daiktą ar nueiti į kokią nors retai lankomą pramogą. Tokie apdovanojimai skatins jūsų vaiką fiziniam aktyvumui ir didins jų motyvaciją.
 • Aktyvus domėjimasis vaiko sportiniu gyvenimu: aktyviai dalyvaukite savo vaikų sportinėje veikloje ir varžybose. Tai sustiprins jūsų tarpusavio ryšį ir leis vaikams jausti jūsų palaikymą. Niekada nepraleiskite net ir mažiausių jūsų vaiko sporto varžymų – jam visos varžybos yra svarbios!

Šiandien išnagrinėjome daugybę būdų, kaip įskiepyti vaikams gerus mitybos įpročius ir įkvėpti juos judėjimui. Visi patarimai yra ganėtinai paprasti, bet kartu jie suteikia didelę naudą.

Atminkite, kad sveikų vaikų įpročių ugdymas yra ilgalaikis ir nuolatinis darbas, bet jis tikrai to vertas. Kai mokome vaikus rūpintis savo kūnu ir sveikai maitintis, įteikiame jiems vertingiausią dovaną – sveikatą ir žinias, kurios lydės juos visą gyvenimą.


Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo bei savo vaikų sveikata pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.

Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

 • Krepšelis tuščias