Tulžies pūslės problemos: laiku atpažinti ir suvaldyti

Kiekvienas suaugęs žmogus bent primityviai geba paaiškinti, kam reikalinga širdis, plaučiai, skrandis ar kitas organas. Paklausus apie tulžies pūslę dauguma sutrinka. Ji nepelnytai pamiršta, nors yra ne mažiau svarbi gyvenimo kokybei. Dažnai apie tulžies pūslę prisimenama tada, kai užklumpa jos problemos. Ką apie pastarąsias svarbu žinoti ir kaip jų išvengti?

Kam reikalinga tulžies pūslė?

Tai yra kriaušės pavidalo virškinimo sistemos organas. Jis yra po kepenimis, viršutinėje dešinėje pilvo dalyje. Čia kaupiasi kepenų gaminama tulžis. Pastaroji svarbi sklandžiam virškinimui, neutralizuoja rūgštų skrandžio turinį, aktyvina kasos fermentus, skaido riebalus. Tulžis skatina žarnyno peristaltiką, padeda įsisavinti vitaminus, kovoja su mikrobais.

Įspėjantys simptomai

Dažniausias ir aiškiausias apie tulžies problemas įspėjantis simptomas yra skausmas vidurinėje arba viršutinėje dešinėje pilvo dalyje. Be jo galimi tokie simptomai:
Pykinimas ir vėmimas. Būdinga sergant lėtinėmis tulžies pūslės ligomis.
Karščiavimas arba šaltkrėtis. Gali įspėti apie infekciją.
Lėtinis viduriavimas. Pasireiškia daugiau nei tris kartus per dieną ir trunka ilgiau nei keturias savaites.
Gelta. Gali būti susijusi su tulžies latakų užblokavimu, akmenlige.
Šlapimo ir išmatų spalvos pokyčiai. Šviesesnės spalvos išmatos arba tamsus šlapimas gali įspėti apie tulžies pūslės latakų blokadą.

Pajutę bet kuriuos iš šių simptomų turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Dažniausi negalavimai

Egzistuoja įvairių tulžies pūslės veiklos sutrikimų, kai kurie jų gali būti susiję tarpusavyje, išprovokuoti vieni kitus. Aptarkime dažniausius.
Cholecistitas. Tulžies pūslės uždegimas. Ūminis įprastai pasireiškia sergant tulžies pūslės akmenlige arba sunkia infekcija. Lėtinis gali atsirasti dėl neišgydytos infekcijos, latakų blokados, auglių, cholesterolio sankaupos ir kt.
Cholangitas. Tulžies latakų uždegimas, dėl kurio pažeidžiamos ir kepenys. Jį gali sukelti akmenligė, navikai, cistos, chirurginės intervencijos ir kt.
Akmenligė. Tulžies pūslėje arba jos latakuose susiformuoja akmenys. Taip nutinka dėl tulžies sąstovio, medžiagų apykaitos sutrikimų, tulžies pūslės uždegimų. Liga gali likti nepastebėta daugelį metų, kol nekyla komplikacijų.
Tulžies pūslės polipai. Išaugos tulžies pūslės gleivinėje, 95 % atvejų būna gerybinės. Didesnius polipus gali tekti šalinti chirurgiškai. Didesni nei 10 mm tulžies polipai gali supiktybėti. Apskritai tulžies pūslės vėžys retas, bet laiku nepastebėtas greitai plinta.

Gydymas, prevencija ir mitybos svarba

Tulžies pūslės negalavimai gydomi priklausomai nuo juos sukėlusios priežasties. Tarkime, akmenligė, jei nesukelia jokių simptomų, gali būti tik stebima. Kitais atvejais ji kaip ir kitos tulžies pūslės ligos gali būti gydoma vaistais, taikant chirurgines intervencijas. Bet kuriuo atveju labai reikšminga gydymo ir tolesnės profilaktikos dalis yra tinkama dieta. Didžioji dalis tulžies pūslės problemų turinčių žmonių pastebi, kad subalansavus mitybą pagal specialias rekomendacijas, jų savijauta tampa pastebimai geresnė. Gydytojai primena, kad sveika mityba apskritai gali padėti išvengti tulžies pūslės ir daugelio kitų ligų.

Rekomenduojama:

  • Vartoti kuo daugiau skaidulinio maisto, ypač šviežių daržovių ir vaisių, viso grūdo produktų.
  • Į mitybą įtraukti daugiau produktų, kuriuose gausu kalcio . Puikus jo šaltinis – liesi pieno produktai.
  • Dažniau vartoti vitamino C šaltinius: citrusinius vaisius, pomidorus, paprikas, įvairias uogas ir kt.
  • Rinktis augalinės kilmės baltymus – ankštines daržoves, tofu produktus ir kt.
  • Pirmenybę teikti sveikiesiems riebalams, kurių yra riešutuose, sėklose, augaliniuose aliejuose, riebiosiose žuvyse ir kt.
  • Reguliariai gerti kavą, tik saikingai (įrodyta, jog mažina akmenligės riziką).

Vengti:

  • Produktų, kuriuose gausu nesveikų riebalų, pvz., riebios mėsos, riebių pieno produktų, produktų, kurių sudėtyje yra hidrintų augalinių aliejų (yra daugumoje kepinių) ir kt.
  • Stipriai perdirbto maisto, pvz., dešrų, traškučių, margarino, nenatūralių padažų ir kt.
  • Rafinuotų (paprastųjų arba blogųjų) angliavandenių – baltos duonos, cukraus, saldumynų ir kt.
  • Kepto maisto.
  • Jeigu yra antsvorio, labai svarbu atsikratyti ir jo, tik pamažu ir sveikai, nesiimant
    drastiškų dietų.

Jeigu nesate tikri, kaip tinkamai subalansuoti mitybą, kad ji būtų palanki tulžies pūslei, arba kaip atsikratyti jai kenkiančio antsvorio, visuomet galite pasikonsultuoti su 7Pack mitybos specialistais, užsisakyti subalansuotą mitybos planą.
Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.

Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

  • Krepšelis tuščias