Kas yra kolagenas ir kodėl jis mums reikalingas?

Šiuolaikiniam žmogui kartais labai sunku suderinti beprotišką gyvenimo tempą, stresą ir nuolatinį skubėjimą su sveika ir subalansuota mityba. Daugelis valgo net nesusimąstydami apie tokius dalykus kaip makroelementai, jų vertė mūsų organizmui.

Mūsų bloge galėjote skaityti apie visų makroelementų naudą, tačiau šiandien norėtume pakalbėti apie vieną labai svarbią baltymų rūšį – kolageną, ir jo svarbą mūsų organizmui.

Kas yra kolagenas?

Kolagenas yra siūlinis baltymas, kuris sudaro jungiamojo audinio pagrindą. Jis sudaro apie trečdalį visų mūsų kūno baltymų, o mūsų odoje jo yra net 75 procentai. Kolagenas yra vienas iš pagrindinių sąnarių, kaulų, sausgyslių, plaukų, odos, nagų, dantų komponentų. Be to, kolagenas sudaro venų, arterijų ir kapiliarų sieneles. Kolagenas yra mūsų organizmo audinių, ląstelių klijai, statomoji medžiaga. Kolageno molekulės sudaro ilgas plonas baltymines skaidulas – fibriles. Jie padeda išlaikyti ląsteles kartu, suriša mūsų kūną ir leidžia audiniams atlaikyti tempimą.

Kolageną mūsų organizmas gamina natūraliai, tačiau  kažkur nuo 25 metų kolageno organizmas pradeda sintetinti vis mažiau ir su amžiumi jo atsargos išsenka. Tai yra, kad organizmas pradeda kolageno suvartoti daugiau nei pagamina. Fibrilės pradeda irti greičiau, o kolageno sintezė natūraliai sulėtėja. Tai lemia pirmųjų senėjimo požymių pasireiškimą – oda plonėja ir praranda elastingumą, susidaro raukšlės, kaulai tampa trapesni, sąnariai tampa ne tokie judrūs ir lankstūs.

Kam reikalingas kolagenas?

Kolagenas turi daug puikių savybių.

Bene žinomiausia iš jų – jo gebėjimas sulėtinti raukšlių atsiradimą, padaryti ją lygesnę ir padidinti jos apsaugines savybes. Be to, manoma, kad šis baltymas mažina nerimą, gerina nuotaiką, padeda kontroliuoti svorį ir normalizuoja žarnyno veiklą. Tačiau tyrimų, kurie patvirtintų visas šias savybes, kol kas nėra.

Žemiau pateikiame tik moksliškai įrodytos kolageno naudos organizmui sąrašą.

Pagerina odos būklę. Kolageno skaidulos gali būti laikomos mūsų odos „griaučiais“: nuo jų priklauso jos elastingumas, stangrumas, lygumas ir stiprumas. Būtent dėl šio baltymo, kartu su elastinu, oda atrodo lygesnė, stangresnė ir labiau sudrekinta  https://www.jmnn.org/article.asp?issn=2278-1870;year=2015;volume=4;issue=1;spage=47;epage=53;aulast=Borumand
https://www.researchgate.net/publication/259628887_Oral_Intake_of_Specific_Bioactive_Collagen_Peptides_Reduces_Skin_Wrinkles_and_Increases_Dermal_Matrix_Synthesis.

Kolagenas taip pat prisideda prie audinių savaiminio gijimo jų pažeidimo atveju. Pavyzdžiui, jei ant kūno yra įbrėžimų, žaizdų ar nudegimų, kolagenas paspartins jų gijimą https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6529365/. Ir atvirkščiai, kai trūksta kolageno, oda tampa plonesnė ir išsausėja, atsiranda raukšlių. Štai kodėl svarbu palaikyti aukštą kolageno kiekį organizme. Vokietijos mokslininkų grupė atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 69 moterys nuo 35 iki 55 metų amžiaus. Kiekvieną dieną du mėnesius 46 dalyvės vartojo kolageno hidrolizatą – likusios gavo placebą. Tyrimo rezultatai parodė, kad kolageną gėrusių moterų oda tapo elastingesnė ir labiau sudrėkinta.

Palengvina sąnarių skausmą. Kolagenas apsaugo kremzlių audinius nuo susidėvėjimo, todėl su amžiumi, sulėtėjus jo gamybai, arba ypač daug sportuojant, pradeda prastėti sąnarių būklė ir gali atsirasti toks “sąnarių jutimas”. Taip pat yra įrodyta, kad kolagenas gydo uždegimą ir padeda nuo sąnarių skausmo. 2008 m. Amerikos mitybos specialistai atliko įdomų tyrimą. Jie pakvietė 147 sportininkus ir suskirstė juos į dvi grupes. Visų dalyvių buvo paprašyta kasdienę mitybą papildyti specialiais
maisto papildais. Tuo pačiu metu vieni vartojo 10 g kolageno, o kiti gavo placebą. Po 24 savaičių mokslininkai palygino rezultatus. Tiems sportininkams, kurie vartojo baltymą, pastebimai sumažėjo sąnarių skausmas. Be to, tiek judant, tiek ramybės būsenoje.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18416885/

Stiprina kaulus
Kolagenas stiprina kaulus, kartu su kalciu apsaugo juos nuo ištankėjimo ir mažina osteoporozės riziką. Prie tokių išvadų priėjo vokiečių ekspertai, kurie įvertino kolageno papildų poveikį kaulų mineralų tankiui. Tyrimo dalyviai kasdien gaudavo 5 g kolageno. Po metų jų kaulai sustiprėjo 7%, palyginti su kontroline grupe. Pagreitina raumenų augimą ir pagerina jų atsistatymą.

Kolagenas yra vienas iš svarbiausių raumenų komponentų. Šis baltymas sudaro apie 10% viso raumenų audinio. Mokslininkų teigimu, pakankamas kolageno varojimas didina treniruočių efektyvumą. Grupė vokiečių specialistų atliko 12 savaičių trukmės eksperimentą. Dalyvauti buvo pakviesta 50 vyresnio amžiaus vyrų, kurių raumenų masė sumažėjo. Tuo pačiu metu pusė savanorių kasdien gaudavo po 15 g kolageno ir tris kartus per savaitę atlikdavo jėgos pratimus, o likusieji tik treniravosi. Rezultatai parodė, kad tie, kurie vartojo kolageną, priaugo daugiau raumenų masės ir tapo stipresni.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594048/

Saugo širdį. Kai kurie ekspertai mano, kad kolagenas padeda išvengti širdies ligų. Kadangi šis baltymas sudaro arterijų sieneles, kuriomis kraujas teka iš širdies į organus, kai jo trūksta, jos tampa trapios ir mažiau elastingos. Tai savo ruožtu prisideda prie aterosklerozės išsivystymo, tarp pagrindinių galimų komplikacijų yra širdies priepuolis ir insultas. Japonijos mokslininkai nustatė, kad kolageno papildų vartojimas teigiamai veikia kraujagyslių sienelę. Šešis mėnesius jie stebėjo 31 sveiko žmogaus būklę. Visi tiriamieji papildomai gaudavo 16 g baltymų kasdien valgio metu. Tyrimo pabaigoje gydytojai užfiksavo reikšmingą arterijos sienelės elastingumo padidėjimą. Be to, visų tyrimo dalyvių kraujyje „gerojo“ cholesterolio (DTCH) koncentracija padidėjo vidutiniškai ~ 6 proc. Darbo autoriai įsitikinę, kad kolagenas gali padėti aterosklerozės profilaktikai ir gydymui.

Didina nagų tvirtumą. Kolagenas stiprina nagus ir neleidžia jiems lūžinėti. Be to, jis gali paskatinti jų augimą. Šias išvadas padarė Vokietijos ir Brazilijos mokslininkų grupė. Kiekvieną dieną tyrimo dalyviai gaudavo po 2,5 g natūralaus bioaktyvaus kolageno peptidų. Po mėnesio ekspertai patikrino, kas pasikeitė. Paaiškėjo, kad dėl kolageno suvartojimo bandomųjų nagai pradėjo augti 12% greičiau, o jų trapumas sumažėjo vidutiniškai 42%. Be to, apie 80% savanorių patvirtino, kad jų nagai tapo tvirtesni, lygesni ir blizgesni nei prieš vartojant kolageną.

Gerina plaukų būklę. Kolagenas taip pat yra svarbi plaukų sudedamoji dalis. Aišku vien tik jo naudojimo retiems ar susilpnėjusiems plaukams atkurti nepakanka – tam taip pat reikia vartoti papildomų vitaminų kompleksų. Tačiau kompleksinėje terapijoje kolageno naudojimas padės greičiau pagerinti plaukų būklę.

Kolageno gamybai organizme įtakos turi daug veiksnių, įskaitant mitybą, gyvenimo būdą, stresą, blogų įpročių buvimą. Norėdami bent kažkiek ilgiau išlaikyti jūsų pačių kolageno sintezę organizme, pradėkite propaguoti sveiką gyvenimo būdą, gerkite daug vandens, subalansuokite savo mitybą, laikykitės miego režimo. Ir, žinoma, nepamirškite pasirūpinti maisto papildais su
kolagenu.

Jų asortimentą galite rasti ČIA.

  • Krepšelis tuščias