Maisto švaistymas – viena didžiausių šiuolaikinės visuomenės problemų. Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje išmetama apie 1,3 mlrd. tonų (trečdalis viso pagaminamo!) maisto. Tai – viena didžiausių tvarumo problemų šiuolaikiniame pasaulyje. Kaip ją padeda spręsti 7PACK ir kaip jūs galite sumažinti maisto švaistymą kasdieniame gyvenime?
Kenkia ne tik piniginei, bet ir aplinkai
Pagalvojus apie maisto švaistymą, pirmiausiai turbūt aplanko mintis apie tai, kiek pinigų taip yra iššvaistoma. Ir iš tiesų – kasmet vien Europos Sąjungoje išmetama apie 88 mln. tonų maisto, kurio vertė siekia apie 143 mlrd. eurų. Lietuvoje vienas gyventojas per metus išmeta apie 56 kg maisto atliekų. Daugiausiai prie maisto švaistymo prisideda ne kas kitas kaip namų ūkiai, sudarantys apie 53 % visų maisto švaistymo masto. Antroje vietoje (19 %) – maisto gamybos bei perdirbimo įmonės, o trečioje (11 %) – mažmeniniai prekybininkai. Visgi kalbėti apie maisto švaistymą ir spręsti šią problemą labai svarbu ne vien dėl ekonominių sumetimų, bet ir dėl to, kad tai ženkliai prisideda prie klimato kaitos. Švaistomas maistas sukuria 8–10 % pasaulinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų. Taip pat išeikvoja apie 25 % viso pasaulyje sunaudojamo vandens ir 28 % žemės ūkio paskirties plotų.
Kaip 7PACK padeda mažinti maisto švaistymą?
Užsisakydami 7PACK maisto prenumeratos paslaugą rūpinsitės ne tik savo sveikata, bet ir prisidėsite prie tvaresnio gyvenimo. 7PACK prisideda prie maisto švaistymo mažinimo laikantis principo „tik tiek, kiek reikia“ – klientai gauna tiksliai apskaičiuotą jiems reikalingą maisto kiekį. Apžvelkime viską išsamiau.
Individualizuotos maisto porcijos. 7PACK suteikia galimybę vartotojams pasirinkti maisto prenumeratos planą pagal savo poreikius. Klientai gali rinktis porcijų dydį ir patiekalų skaičių, taip išvengdami maisto pertekliaus. Tokiu būdu sumažinama rizika, kad maistas bus išmestas. O štai gaminant namuose, kaip rodo įvairios apklausos, dažnai maisto prisigaminama per daug, jis valgomas kelias dienas, o galiausiai likučiai vis tiek būna išmetami.
Kruopščiai atrinkti produktai. 7PACK patiekalų gamyboje naudoja tik šviežius, aukščiausią kokybę atitinkančius produktus bei pirmenybę teikia vietiniams sezoniniams produktams. Tai padeda užtikrinti, kad maistas ilgesnį laiką išliktų šviežias. Todėl, net jeigu būna jo likučių, juos drąsiai galima suvartoti vėliau, kad ir kitą dieną.
Efektyvus planavimas. 7PACK komanda turi daugybę patirties ir įgūdžių apskaičiuojant ingredientų kiekį, kurio reikės numatytiems receptams paruošti. Produktai įsigyjami tiksliai skaičiuojant, kiek ko reikės, atsižvelgiant į esamų užsakymų kiekį. Tai leidžia išvengti bereikalingo maisto produktų užsistovėjimo bei švaistymo. Klientai visuomet gauna kruopščiai apgalvotą ir šviežią maistą. Visai kita situacija dažnai susiklosto gaminant maistą patiems namuose, ypač, jeigu produktai perkami impulsyviai, kruopščiai neplanuojant kelių dienų meniu.
Tvarios pakuotės. 7PACK naudoja hermetiškai uždaromas, daugkartines arba perdirbamas pakuotes. Tokios pakuotės ne tik prailgina maisto produktų galiojimo laiką, bet ir sumažina aplinkos taršą. Biologiškai skaidžios medžiagos taip pat prisideda prie tvarumo. 2020 m. žurnale „Sustainability“ publikuotas mokslinis tyrimas atskleidė, kad tinkamai pasirinktos maisto pakuotės namų ūkiuose gali sumažinti maisto atliekų kiekį vidutiniškai 25 %. Taip yra todėl, jog hermetiškai uždaromos pakuotės sumažina bakteriologinę taršą iki 70 %, o tai leidžia maistui išlikti saugiam vartoti ilgesnį laiką.
Kaip prisidėti prie tvaresnės ateities kasdien?
Kai kalbama apie tvarų gyvenimo būdą, daugumai atrodo, kad tai turi būti kažkas didelio ir sudėtingo, todėl jiems neįveikiamo. Tiesa ta, kad tvarumas gimsta mažuose kasdieniuose sprendimuose, o kartu jie sukuria reikšmingą pokytį. Tad kaipgi kiekvienas mūsų savo kasdienybėje gali prisidėti prie maisto švaistymo problemos mažinimo ir kartu gyventi tvariau?
- Planuoti pirkinius. Rekomenduojama prieš keliaujant į maisto prekių parduotuvę gerai apgalvoti kelių artimiausių dienų, o gal net visos savaitės meniu, numatyti planuojamus gaminti receptus ir apsiskaičiuoti, kiek kokių produktų reikės. Labai svarbu vengti spontaniško apsipirkinėjimo. Taip labai stipriai sumažinama rizika, kad dalis įsigytų produktų bus neapnaudoti bei išmesti.
- Tinkamai laikyti maistą. Labai svarbu maistą laikyti jam tinkamoje temperatūroje bei kitose rekomenduojamose aplinkos sąlygose. Tai padeda išvengti maisto gedimo ir prailgina jo galiojimo laiką, taigi natūraliai mažina ir maisto švaistymą.
- Mąstyti kūrybiškai. Jeigu vis dėlto nutiko taip, kad maisto produktų kiekio tinkamai neapskaičiavote ir šaldytuve yra likučių, jokiu būdu nereikėtų skubėti jų mesti lauk. Mąstykite kūrybiškai – dauguma tokių produktų kuo puikiausiai galima panaudoti troškiniams, sriuboms ar kitiems patiekalams ruošti – tereikia drąsiai improvizuoti. Tai ne tik sumažina maisto švaistymą, bet ir skatina naujų receptų išbandymą, leidžia patirti naujų skonių derinių.
- Dalintis pertekliumi. Nepanaudotą gerą maistą dovanoti maisto bankams, vietinėms labdaros organizacijoms arba dalintis su draugais bei kaimynais. Tai padeda sumažinti išmetamo maisto kiekį ir kuria stipresnes bendruomenes.
- Ugdyti sąmoningumą. Svarbu ne tik patiems būti sąmoningiems maisto vartojimo klausimu, bet ir informuoti aplinkinius apie maisto švaistymo problemą, skatinti jų atsakingą vartojimą. Diskusijos su šeima, draugais ar socialinėse platformose gali paskatinti didesnę auditoriją imtis reikiamų veiksmų.
Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.
Būkite sveiki ir laimingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris