Vitaminas B2 ir jo nauda organizmui

Vitaminas B2, taip pat žinomas kaip riboflavinas, yra vandenyje tirpus vitaminas, kuris atlieka lemiamą vaidmenį energijos gamyboje, ląstelių veikloje ir sveikos odos bei geros regos palaikyme. Būtina jo pakankamai gauti su maistu, nes žmogaus organizmas vitamino B2 sintetinti negali.

Vitaminas B2: Funkcijos ir Nauda

vitaminu nauda 7pack

Energijos gamyba. Riboflavinas yra kofermentų (FAD ir FMN), kurie dalyvauja energijos gamyboje, komponentas. Tai padeda paversti angliavandenius, riebalus ir baltymus energija, kurią organizmas gali panaudoti.

Antioksidacinė apsauga. Vitaminas B2 dalyvauja glutationo, vieno iš pagrindinių antioksidantų, apsaugančių ląsteles nuo oksidacinio streso, regeneracijoje. Taip jis prisideda prie antioksidacinės apsaugos.

Akių sveikata. Pakankamas riboflavino vartojimas yra susijęs su mažesne kataraktos ir kitų akių ligų rizika. Saugodamas akis nuo oksidacinės pažaidos jis padeda išlaikyti aštrų regėjimą.

Geležies metabolizmas. Vitaminas B2 yra svarbus geležies metabolizmui, jis padeda paversti geležį tinkama forma raudonųjų kraujo kūnelių gamybai.

Rekomenduojama mitybos norma

Kūdikiai

  • 0-6 mėn.: 0.3 mg
  • 7-12 mėn.: 0.4 mg

Vaikai

  • 1-3 metai: 0.5 mg
  • 4-8 metai: 0.6 mg
  • 9-13 metai: 0.9 mg

Paaugliai ir suaugusieji

  • Berniukai 14-18 metai: 1.3 mg
  • Mergaitės 14-18 metai: 1.0 mg
  • Vyrai 19 metų ir vyresni: 1.3 mg
  • Moterys 19 metų ir vyresnės: 1.1 mg

Nėščiosios ir žindančios moterys

  • Nėščiosios: 1.4 mg
  • Žindančios moterys: 1.6 mg

Ligų prevencija

Vitamino B2 (riboflavino) pakankamas vartojimas yra svarbus įvairių ligų ir sveikatos sutrikimų prevencijai. Šis vitaminas atlieka esminį vaidmenį energijos gamyboje, ląstelių augime ir funkcijose, taip pat veikia kaip antioksidantas.

Ligos

Anemija – Riboflavinas padeda geležies metabolizmui ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Jo trūkumas gali sukelti ar pabloginti anemiją.

Neurologiniai sutrikimai – Riboflavinas svarbus nervų sistemos veiklai. Jo trūkumas gali sukelti neurologinius simptomus, tokius kaip neuropatija. Kai kurie tyrimai rodo, kad didelės riboflavino dozės gali padėti sumažinti migrenos priepuolių dažnumą ir sunkumą.

Odos ir gleivinės problemos – Riboflavino trūkumas gali sukelti įvairias odos problemas, tokias kaip seborėjinė dermatitas, ir gleivinės pažeidimus, pavyzdžiui, burnos kampuose esančių įtrūkimų (angular cheilitis) arba gerklės uždegimą (pharyngitis).

Vitaminas B2: Šaltiniai

spinatai vitaminai 7pack

Vitaminas B2 randamas įvairiuose maisto produktuose, todėl jį gana lengva įtraukti į kasdienį racioną. Pagrindiniai natūralūs šaltiniai yra šie: pienas ir jo produktai, liesa mėsa, kepenys, inkstai, kiaušiniai, žalios lapinės daržovės, viso grūdo gaminiai, ankštinės kultūros. Kai kurie perdirbti maisto produktai būna dirbtinai papildyti riboflavinu.

Vitaminas B2: Trūkumo ir Perdozavimo Rizika

vitaminu trukumas 7pack

Išsivysčiusiose šalyse vitamino B2 trūkumas pasitaiko retai, visgi gali rastis dėl nesubalansuotos ar skurdžios mitybos, tam tikrų sveikatos būklių. Apie riboflavino trūkumą organizme įspėja gerklės skausmas, paraudimas, patinimas, lūpų kampučių įtrūkimai, rausvai raudonas liežuvis. Būdingi ir odos sutrikimai: dermatitas, pasireiškiantis išsausėjusia bei pleiskanojančia oda, ypač aplink nosį, burną, ausis. Galimos ir akių problemos – jos gali parausti, ašaroti, varginti jų niežulys. Be to,  gali padidėti jautrumas šviesai. Didesnis vitamino B2 trūkumas gali sukelti anemiją.

Vitaminas B2 paprastai laikomas saugiu net ir didelėmis dozėmis, nes tirpsta vandenyje, o jo perteklius išsiskiria su šlapimu. Tačiau itin didelės papildų dozės gali sukelti tam tikrą šalutinį poveikį, nors tokie atvejai yra reti. Apie perdozavimą gali įspėti pakitusi šlapimo spalva (tampa ryškiai geltonas). Nors toksiškumas nėra būdingas net labai dideliems riboflavino kiekiams, perdozavimas gali trikdyti kitų vitaminų įsisavinimą.

Išvada

Vitaminas B2 yra esminė maistinė medžiaga, atliekanti svarbų vaidmenį energijos gamyboje, ląstelių funkcijoje ir palaiko bendrą sveikatą. Pakankamą jo suvartojimą užtikrina mityba, kurioje nestinga  pieno produktų, mėsos, kiaušinių, žalių lapinių daržovių ir nesmulkintų grūdų. Nors riboflavinas paprastai yra saugus ir gerai toleruojamas, svarbu laikytis rekomenduojamų dozių.

Informacijos šaltiniai:

Medical News Todau (lankytasi 2024 06 25):

https://www.medicalnewstoday.com/articles/219561

Harvard T. H. Chan School of Publc Health  (lankytasi 2024 06 24):

https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/riboflavin-vitamin-b2/

Oregon State University (lankytasi 2024 06 25):

https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/riboflavin

Nation Library of Medicine (lankytasi 2024 06 25):

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525977/

University of Rochester Medical Center (lankytasi 2024 06 25):

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=19&contentid=vitaminb-2

  • Krepšelis tuščias