Smegenų maistas
Ar žinojote, kad mūsų smegenys suvartoja 20-25% kasdienės kūno energijos ir tai daug daugiau nei bet kurio kito gyvūno? Kad “pamaitintų” tokio dydžio smegenis kaip mūsų, primatai turėtų valgyti 20 valandų per dieną. Prieš du milijonus metų evoliucinis šuolis lėmė, kad mūsų smegenys pradėjo didėti, o žarnynas, ypač storoji žarna, trumpėti, ir dabar jis net trečdaliu trumpesnis. Šio pokyčio priežastis – maisto gaminimas. Paprasta mintis, kad ugnis gali pakeisti augalų ir mėsos sudėtį, pavertė mus šiuolaikiniais žmonėmis. Naudodami šilumą šakniavaisiuose ir lapuose esantiems sudėtingiems krakmolams skaidyti netikėtai atradome galimybę išgauti energiją ir maisto medžiagas nepalyginamai greičiau nei anksčiau. Tai taip pat reiškė, kad mums nebereikia sudėtingo vidaus degimo variklio – labai ilgo žarnyno, kuris buvo sukurtas taip, kad turėtume laiko virškinti kietus augalus. Žarnynui sutrumpėjus galėjome investuoti daugiau energijos ir kalorijų kitur, pirmiausia į smegenis. Ugnies naudojimas maistui apdoroti, suteikęs galimybę lengviau gauti kalorijų, šiuo metu vertinamas kaip svarbiausias įvykis, paskatinęs didėti smegenis, ir tai lėmė šiuolaikinio žmogaus raidą ir vėlesnį dominavimą mūsų planetoje. Dar vienas faktas – mūsų smegenys suvartoja apie 300 kalorijų per dieną, net jei jų intensyviai ir nenaudojame. Maždaug tiek energijos sunaudoja per savaitę elektros lemputė, tačiau mes negalime išjungti smegenų – miegodami sunaudojame beveik tiek pat energijos. Energija smegenims tiekiama daugiausia gliukozės pavidalu. Kai badaujame ar miegame, jos pasirūpina, kad gautų daugiau nei pusę kraujyje cirkuliuojančios gliukozės, todėl niekada neišalksta. Mūsų smegenys ramybės būsenoje suvartoja apie penktadalį visos organizmo energijos, nors tesudaro 2% kūno masės. Gera žinia ta, kad išeikvoti energiją nesunku. Pavyzdžiui, vien žiūrėdami televizorių per valandą išeikvojate 60kcal, skaitydami išeikvosite apie 80kcal. Visi žinome, kad kalorijų skaičiavimas kartais gali atrodyti klaidinantis, o bandymai sumažinti svorį vien tik mankštinantis yra beprasmiški. Tačiau tol, kol neišrasime geresnių metodų, teks paisyti kalorijų – jos bent apytikriai nurodo bendrą maisto energetinę vertę. Siekiant numesti kalorijų skaičiavimo naštą nuo jūsų pečių, 7pack maisto rinkinius suskirstė į tris dydžius su skirtingu kalorijų skaičiumi. Juos rasti galite paspaudę nuorodą viršutiniame meniu “Mitybos planai”. Informacijos šaltinis: Tim Spector “Mitai ir tiesa apie maistą”
Smegenų maistas

Ar žinojote, kad mūsų smegenys suvartoja 20-25% kasdienės kūno energijos ir tai daug daugiau nei bet kurio kito gyvūno? Kad “pamaitintų” tokio dydžio smegenis kaip mūsų, primatai turėtų valgyti 20 valandų per dieną. Prieš du milijonus metų evoliucinis šuolis lėmė, kad mūsų smegenys pradėjo didėti, o žarnynas, ypač storoji žarna, trumpėti, ir dabar jis net trečdaliu trumpesnis. Šio pokyčio priežastis – maisto gaminimas.

Paprasta mintis, kad ugnis gali pakeisti augalų ir mėsos sudėtį, pavertė mus šiuolaikiniais žmonėmis. Naudodami šilumą šakniavaisiuose ir lapuose esantiems sudėtingiems krakmolams skaidyti netikėtai atradome galimybę išgauti energiją ir maisto medžiagas nepalyginamai greičiau nei anksčiau. Tai taip pat reiškė, kad mums nebereikia sudėtingo vidaus degimo variklio – labai ilgo žarnyno, kuris buvo sukurtas taip, kad turėtume laiko virškinti kietus augalus.

Žarnynui sutrumpėjus galėjome investuoti daugiau energijos ir kalorijų kitur, pirmiausia į smegenis. Ugnies naudojimas maistui apdoroti, suteikęs galimybę lengviau gauti kalorijų, šiuo metu vertinamas kaip svarbiausias įvykis, paskatinęs didėti smegenis, ir tai lėmė šiuolaikinio žmogaus raidą ir vėlesnį dominavimą mūsų planetoje.

Dar vienas faktas – mūsų smegenys suvartoja apie 300 kalorijų per dieną, net jei jų intensyviai ir nenaudojame. Maždaug tiek energijos sunaudoja per savaitę elektros lemputė, tačiau mes negalime išjungti smegenų – miegodami sunaudojame beveik tiek pat energijos.

Energija smegenims tiekiama daugiausia gliukozės pavidalu. Kai badaujame ar miegame, jos pasirūpina, kad gautų daugiau nei pusę kraujyje cirkuliuojančios gliukozės, todėl niekada neišalksta. Mūsų smegenys ramybės būsenoje suvartoja apie penktadalį visos organizmo energijos, nors tesudaro 2% kūno masės. Gera žinia ta, kad išeikvoti energiją nesunku. Pavyzdžiui, vien žiūrėdami televizorių per valandą išeikvojate 60kcal, skaitydami išeikvosite apie 80kcal.

Visi žinome, kad kalorijų skaičiavimas kartais gali atrodyti klaidinantis, o bandymai sumažinti svorį vien tik mankštinantis yra beprasmiški. Tačiau tol, kol neišrasime geresnių metodų, teks paisyti kalorijų – jos bent apytikriai nurodo bendrą maisto energetinę vertę.

Siekiant numesti kalorijų skaičiavimo naštą nuo jūsų pečių, 7pack maisto rinkinius suskirstė į tris dydžius su skirtingu kalorijų skaičiumi. Juos rasti galite paspaudę nuorodą viršutiniame meniu “Mitybos planai”.

Informacijos šaltinis: Tim Spector “Mitai ir tiesa apie maistą”

  • Krepšelis tuščias