Apie penktadalis suaugusių žmonių nuolatos miega trumpiau nei rekomenduojama.
Už tai sumokama nuovargiu ir prasta nuotaika. Kokybiškas miegas – būtina geros fizinės bei emocinės savijautos sudedamoji dalis!
Padeda palaikyti sveiką svorį
Reguliarus miego trūkumas yra tiesiogiai susijęs su padidėjusia nutukimo rizika. Kai per mažai miegama, organizme sutrinka alkio hormono grelino ir sotumo hormono leptino pusiausvyra. Pirmojo lygis staiga šokteli, o antrojo stipriai smunka žemyn, todėl jaučiamas didesnis nei įprastai alkis (gali išaugti net iki 25 %). Maža to, neišsimiegojus trūksta energijos, todėl pirmenybė teikiama greitos energijos suteikiantiems maisto produktams. Dažniausiai tai būna nesveiki užkandžiai, pavyzdžiui, saldumynai. Galiausiai miego trūkumas dažniausiai būna susijęs su vėlyvu ėjimu miegoti. Nuo jo neatsiejamas ir vėlyvas valgymas, kas nepalanku ne tik dailiai figūrai, bet ir sveikatai apskritai. Į visa tai atsižvelgus apskaičiuota, kad kokybiškai naktį besiilsintys žmonės turi net 75 % mažesnę nutukimo riziką nei tie, kurie miegui skiria per mažai laiko.
Mažina širdies ir kraujotakos problemų riziką
Miegant natūraliai šiek tiek nukrenta kraujospūdis, o kai miego trūksta, jis linkęs didėti. Taigi nuolatinis miego trūkumas gali didinti hipertenzijos riziką – ji gali išaugti net iki 75 %. Padidėjęs kraujospūdis, ypač, kai nėra tinkamai kontroliuojamas, susijęs su išaugusia infarkto, insulto ir kitų širdies bei kraujotakos ligų tikimybe. Harvardo universitete atlikti tyrimai atskleidžia, kad miego trūkumas kardiologinių ligų riziką didina net keturis kartus! Ir apskritai: reguliariai miegui skiriant mažiau nei šešias valandas, ankstyvos mirties rizika išauga 12-15 %.
Stiprina imunitetą
Miegant organizme išsiskiria imuninei sistemai sklandžiai veikti būtinų komponentų, pavyzdžiui, T ląstelių, citokinų ir kt. Taigi miego trūkumas prastina imuninės sistemos veiklą, daro organizmą labiau pažeidžiamą įvairioms infekcijoms ir patogeniniams mikroorganizmams. Jeigu miego trūkumas tampa reguliarus žalingas įprotis, organizme gali vystytis nuolatiniai nestiprūs uždegimai, atveriantys kelią įvairioms pavojingoms lėtinėms ligoms, pavyzdžiui II tipo cukriniam diabetui ar net onkologiniams susirgimams.
Palaiko protines funkcijas
Išsiblaškymas, negalėjimas sutelkti dėmesio, suprastėjusi atmintis – puikiai pažįstami simptomai, apninkantys po bemiegės nakties. Miegas išties yra vienas svarbiausių veiksnių gerai protinei veiklai. Miegant regeneruojasi ne tik kūnas, bet ir protas. Be to, miegas gerina smegenų gebėjimą perkelti naujai gautą informaciją į ilgalaikę atmintį. Kokybiškas nakties poilsis padeda ne tik geriau įsiminti, bet ir išlaisvina kūrybiškumą, lengvina naujų įgūdžių mokymąsi, mažina įvairių klaidų riziką. Veikiamos ne tik kognityvinės funkcijos, bet ir nuotaika. Įrodyta, kad tie, kurie išsimiega pakankamai, rečiau susiduria su depresija, nerimo sutrikimais ir apskritai patiria didesnį pasitenkinimo gyvenimu jausmą.
Gero miego taisyklės
- Kasdien eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu – net laisvadieniais. Mūsų organizmas mėgsta rutiną, todėl jos laikantis užmiegama lengviau. Sveikatos atžvilgiu palankiausia eiti miegoti 22-23 val.
- Neiti miegoti nei alkaniems, nei persivalgiusiems. Likus porai valandų iki miego geriausia nieko nebevalgyti. Pajutus alkį galima užkąsti kažką labai lengvo, pavyzdžiui, nedidelį indelį jogurto.
- Nuo 15-16 val. nebevartoto kofeino turinčių produktų. Miego kokybę trikdo ir alkoholiniai gėrimai. Nors jie sukelia mieguistumą, bet trukdo panirti į giliąją miego fazę, todėl naktinis poilsis būna paviršutiniškas ir nekokybiškas. Net ir vandens nereikėtų gerti likus valandai iki miego, antraip teks keltis naktį į tualetą, kas vėlgi sudrums naktinį poilsį.
- Susikurti miegui palankią aplinką. Miegamasis turi būti ramus, tamsus. Čia neturi būti jokių stiprių kvapų. Geriausia, jeigu langus dengia šviesai nepralaidžios užuolaidos, o kambaryje nėra jokių švieseles skleidžiančių elektronikos prietaisų. Geram miegui labai svarbi ir tinkama aplinkos temperatūra – optimaliausia yra 18-20 . Prieš einant miegoti rekomenduojama gerai išvėdinti kambarį, kad įleistumėte šviežio oro – net ir žiemą.
- Likus 1-2 val. iki ėjimo miegoti nesinaudoti elektroniniais prietaisais. Jų ekranai skleidžia melsvą šviesą, kuri trikdo natūralų organizmo biologinį laikrodį ir miegui svarbaus hormono melatonino gamybą. Jeigu jais naudotis vis dėlto būtina, reikėtų pakeisti ekrano apšvietimą į naktinį – melsva šviesa keičiama į gelsvą, yra sušvelninama.
- Prieš miegą skirti laiko atpalaiduojančiai veiklai: 20 min. pagulėti šiltoje vonioje, paskaityti knygą, pamedituoti ar pan. Tai padeda nuvyti šalin per dieną susikaupusią įtampą ir paruošia organizmą miegui. Jeigu tas pats ritualas kartojamas kas vakarą, organizmas įpranta, kad po jo – metas miegui, todėl atpalaiduojanti veikla sužadina miego hormonų išsiskyrimą organizme.
Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.
Būkite sveiki ir laimingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris