1 iš 10 arba 537 mln. – tiek Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis suaugusių žmonių pasaulyje serga cukriniu diabetu. Deja, bet pacientų skaičius kasmet auga. Ką reikėtų žinoti apie šį sutrikimą ir kaip maitintis sergant cukriniu diabetu?
Visam gyvenimui
Cukrinis diabetas yra lėtinė liga, dėl kurios kasa negamina pakankamai insulino arba ląstelės nesugeba tinkamai į jį reaguoti, todėl pakyla cukraus lygis kraujyje. Daugeliu atvejų tai – liga visam gyvenimui, bet ją kontroliuoti galima ir būtina. Išskiriamos kelios pagrindinės ligos formos:
I tipo. Autoimuninė liga, dėl kurios imuninė sistema atakuoja insuliną gaminančias ląsteles kasoje ir taip sutrikdoma insulino gamyba. Dažniausiai šio tipo diabetas diagnozuojamas vaikams bei jauniems žmonėms.
II tipo. Jis sudaro apie 90 % visų ligos atvejų. Paprastai tariant tai yra netinkamų gyvensenos įpročių nulemta liga. Sergant šio tipo diabetu galimi du variantai: arba organizme insulino pakanka, bet ląstelės tampa atsparios jo poveikiui, arba kasa nebesugeba pagaminti reikiamo kiekio insulino. Dažniausiai II tipo diabetas diagnozuojamas vyresniems nei 40 m. žmonėms, nors pacientų amžius jaunėja.
Gestacinis. Kitaip dar vadinamas nėščiųjų diabetu. Dažniausiai po gimdymo jis praeina, nors kai kuriais atvejais vėliau gali išsivystyti į II tipo cukrinį diabetą.
Įspėjantys ženklai
Tyrimų duomenimis, beveik trečdalis sergančiųjų cukriniu diabetu to nežino. I tipo cukrinis diabetas įprastai pasireiškia staigiau ir ūmiau, o dažniausiai pasitaikantis II tipo – gerokai švelniau, progresuoja iš lėto, todėl yra labai klastingas susirgimas. Jį įtarti galima, jei:
- Nuolat kamuoja padidėjęs troškulys, išsausėjusi burna.
- Pasireiškia padažnėjęs šlapinimasis.
- Jaučiamas nepaaiškinamas silpnumas, nuovargis.
- Staiga atsirado regos sutrikimų.
- Nepaaiškinamai krenta svoris.
- Jaučiamas galūnių tirpimas, dilgčiojimas jose.
- Lėtai gyja žaizdos.
- Dažnai vargina odos ir/ ar vaginalinės grybelinės infekcijos.
Įtariant cukrinį diabetą, būtina nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Patvirtinus diagnozę skiriamas gydymas, kuris parenkamas individualiai ir apima ne tik vaistus, bet ir gyvensenos korekciją. Negydomas cukrinis diabetas gali baigtis labai rimtomis komplikacijomis (nuo širdies bei kraujagyslių ligų iki aklumo, galūnių amputacijų) ir net priešlaikine mirtimi. Sergantys diabetu turi dvigubai didesnę bet kokios priežasties sukeltos mirties riziką!
Dėmesys mitybai
Cukrinis diabetas nėra išgydomas, bet ligą suvaldyti galima. Tam svarbus reguliarus gliukozės matavimas kraujyje, gali būti skiriami vaistai, būtinas reguliarus fizinis aktyvumas bei subalansuota mityba. Pastarajai sergantieji diabetu privalo skirti ypatingą dėmesį. Idealiu atveju turėtų būti sudaromas individualus mitybos planas, parengtas mitybos specialisto. Jį rengiant atsižvelgiama į individualią paciento situaciją, endokrinologo bei kitų gydytojų rekomendacijas, vartojamus vaistus ir kitas aplinkybes. Kadangi dauguma II tipo diabetu sergančių žmonių turi antsvorio, dieta sudaroma atsižvelgiant į tai, kad būtų mažinamas kūno svoris, gerinama širdies bei kraujotakos veikla.
Bendros rekomendacijos:
- Riboti angliavandenius. Jie organizme virsta į gliukozę kraujyje, todėl sergant cukriniu diabetu angliavandenius būtina riboti. Svarbiausia atsisakyti paprastųjų, sveikatai nenaudingų angliavandenių – vaisvandenių, saldumynų, baltų miltų gaminių ir kt. Kur kas vertingesni sudėtiniai angliavandeniai – viso grūdo produktai, riešutai, sėklos ir kt. Jų eliminuoti nereikia, nes tai yra pagrindinis energijos šaltinis. Optimalus angliavandenių kiekis yra labai individualus, tad būtina stebėti, kaip į tam tikrą kiekį reaguoja organizmas.
- Vartoti daugiau maistinių skaidulų. Jos lėtina angliavandenių skaidymą, todėl padeda išvengti staigių cukraus lygio kraujyje šuolių. Tam ypač svarbios tirpios skaidulos, kurių gausu šviežiuose vaisiuose bei daržovėse, ankštiniuose produktuose, grūdinėse kultūrose, sėklos, riešutuose. Moterims per dieną rekomenduojama suvartoti 25 g, o vyrams 38 g maistinių skaidulų.
- Rinktis sveikuosius riebalus. Dauguma sergančiųjų diabetu turi padidėjusį cholesterolio lygį, antsvorį, o kartu ir padidėjusią širdies bei kraujagyslių ligų riziką. Norint visa tai sumažinti ypač svarbu vengti sočiųjų riebalų ir juos keisti nesočiaisiais. Pirmieji daugiausiai yra gyvulinės kilmės (riebi mėsa, riebūs pieno produktai ir pan.), o antrųjų, palankių sveikatai, gausu augaliniuose aliejuose, sėklose, riešutuose, avokaduose, riebiosiose žuvyse. Tai yra sveikatai palankių omega 3 riebalų rūgščių šaltiniai.
- Gerti pakankamai vandens. Pakankamas skysčių vartojimas padeda palaikyti normalų cukraus lygį kraujyje. Sveikiausia gerti vandenį, kurį galima pagardinti citrina, mėta, agurkais. Tinka ir nesaldintos kofeino neturinčios žolelių arbatos. Kofeino turinčių bei saldintų gėrimų derėtų vengti.
- Laikytis subalansuotos lėkštės metodo. Lėkštę patartina vizualiai padalinti į keturias lygias dalis. Dvi iš jų turėtų užimti nekrakmolingos daržovės, pvz., morkos, špinatai, pomidorai ir kt. Ketvirtį – liesi baltymai, pvz., vištiena, žuvis, liesa raudona mėsa. Likusią dalį – sveikieji angliavandeniai, pvz., rudieji ryžiai, grikiai, arba krakmolingos daržovės, pvz., žaliej žirneliai, pupelės. Visai nedidelę dalį porcijos turėtų užimti sveikieji riebalai, pvz., aliejinis padažas arba kelios riekelės avokado, maža saujelė riešutų.
Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.
Būkite sveiki ir laimingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris