Mityba ir celiulitas kokie mitybos iprociai pagelbes kovoje su „apelsino zievele“ 7pack
Mityba ir celiulitas: kokie mitybos įpročiai pagelbės kovoje su „apelsino žievele“?

Šiandien 7Pack blog skiltyje norime paliesti labai jautrią daugumos moterų problemą, kuri vasarą tampa ypatingai aktuali – celiulitą. Kas yra celiulitas ir kodėl jis atsiranda? Kaip galima sau padėti?

Celiulitas – tai kosmetinė odos problema, su kuria susiduria dauguma moterų. Visuomenėje sklando mitas, kad ši problema liečia tik viršsvorį turinčias moteris. Tačiau tai yra netiesa.

Nesvarbu, ar moteris yra liekna ar turi papildomų kilogramų, celiulitas gali pasirodyti abiem atvejais.

Celiulitas – tai odos būklė, kai jos paviršiuje atsiranda matomų sustorėjimų, suteikiančių odai „apelsino žievelės“ tekstūrą. Celiulitas dažniausiai atsiranda ant šlaunų, sėdmenų, retesniais atvejais ant pilvo ir rankų. Celiulitas yra plačiai paplitusi problema, su ja susiduria apie 90 procentų visų pasaulio moterų, o jo stadijos skiriasi nuo lengvos (kai celiulitas matomas tik prie tam tikro apšvietimo arba suspaudus odą) iki sunkios (oda ne tik visiškai pakeičia išvaizdą, bet ir tampa skausminga prisilietimui). Beje, yra svarbu suprasti, kad lengva celiulito stadija priskiriama prie moters sveikatos normos.

Celiulito atsiradimas yra susijęs su keliomis priežastimis:

  • Riebalinių ląstelių kaupimasis po odos paviršiumi. Didėjant riebalų ląstelėms, jos pradeda spausti paviršinį odos sluoksnį, sukeldamos nelygumus. Ši priežastis daugiausia koreliuoja su nesveika mityba.
  • Sutrikusi kraujo apytaka. Viena iš priežasčių, kodėl kraujotaka gali sutrikti, yra sumažėjęs kraujagyslių tonusas arba jų susiaurėjimas. Kraujotakos sutrikimai gali būti įtakojami įvairių veiksnių, tokių kaip sėdimas gyvenimo būdas, mažas fizinis aktyvumas arba jo visiškas nebuvimas, genetika. Sumažėjęs kraujagyslių tonusas ir susiaurėjimas gali sukelti mažesnį kraujo tekėjimą į tam tikras kūno sritis, įskaitant celiulito pažeistas vietas.
  • Sutrikusi limfos apytaka. Limfos sistema taip pat vaidina svarbų vaidmenį celiulito atsiradime. Limfa yra būtina norint pašalinti toksinus ir atliekas iš audinių. Kai limfos apytaka sutrinka, toksinai ir skysčiai kaupiasi audiniuose, dėl ko gali susidaryti patinimai ir padidėjęs spaudimas aplink audinius. Tai gali pabloginti celiulito išvaizdą ir prisidėti prie jo atsiradimo.
  • Kolageno struktūros pažeidimai. Kolageno struktūros pažeidimas sumažina odos elastingumą ir stiprumą, todėl riebalinės ląstelės gali išsispausti pro pažeistas kolageno pluošto skyles. Tai sukelia nelygumus ir nevienodą odos paviršių, kuris yra charakteringas celiulitui. Be to, kolageno struktūros pažeidimai veikia kraujo ir limfos cirkuliaciją. Sutrikusi cirkuliacija gali sukelti skysčių susilaikymą ir toksinų kaupimąsi audiniuose, tokiu būdu dar labiau pablogindama celiulito išvaizdą.
  • Hormoniniai pokyčiai. Hormonai, tokie kaip estrogenas ir insulinas gali turėti įtakos riebalų kaupimuisi ir padidinti celiulito riziką. Estrogenas, moteriškasis lytinis hormonas, gali prisidėti prie celiulito atsiradimo. Estrogeno lygio pokyčiai, kurie dažnai įvyksta hormoninio disbalanso ar hormoninių pokyčių laikotarpiu (lytinis brendimas, neštumas, žindymas, menopauzė), gali paveikti riebalų ląstelių dydį ir pasiskirstymą organizme. Estrogenas skatina riebalų kaupimąsį aplink šlaunis ir sėdmenis, o tai yra labiausiai celiulito pažeidžiamos kūno vietos. Taip pat insulino – hormono, reguliuojančio kraujyje esančio cukraus kiekį, lygio pokyčiai gali būti susiję su celiulitu. Padidėjęs insulino lygis gali prisidėti prie riebalų kaupimosi organizme, tuo pačiu padidindamas celiulito riziką. Nutukimas ir nesveika mityba, kurių pasekoja gali atsirasti rezistencija insulinui, gali dar labiau pabloginti šią situaciją.
  • Genetinis polinkis. Kai kurios moterys yra genetiškai jautrios celiulito atsiradimui ir turi paveldėtą polinkį jį turėti. Tai reiškia, kad jos gali lengviau susidurti su celiulitu, net jei laikosi sveiko gyvenimo būdo. Pavyzdžiui, genetika gali paveikti riebalinių ląstelių kiekį ir jų pasiskirstymą organizme. Be to, genetika gali turėti įtakos odos struktūrai ir elastingumui. Genetinės savybės gali paveikti kolageno ir elastino, kurie yra atsakingi už odos elastingumą ir tvirtumą, gamybą. Jei organizme yra paveldėtai sumažėjęs kolageno kiekis arba sutrikusi jo struktūra, tai gali prisidėti prie celiulito atsiradimo.

Visi aukščiau išvardinti veiksniai nėra vienintelės celiulito atsiradimo priežastys. Kiti veiksniai, tokie kaip mityba, fizinis aktyvumas ir aplinkos veiksniai, daro daug didesnę įtaką celiulito atsiradimui.

Kaip tinkama mityba padeda kovoti su celiulitu?

Yra daugybė būdų, kaip kovoti su celiulitu, ir vienas iš jų yra tinkama mityba. 7Pack komanda paruošė jums atmintinę apie tai, kaip tinkamai maitinantis sumažinti „apelsino žievelės“ atsiradimo riziką bei kovoti su jau esamu celiulitu. Šios taisyklės kartu su fiziniu aktyvumu daro stebuklus.
1. Gerkite daugiau vandens
Nenuvertinkite vandens svarbos žmogaus organizmui. Stenkitės gerti reguliariai ir daug. Žinoma, niekas nereikalauja išgerti trijų litrų vandens per dieną, tačiau pusantro litro yra visiškai pagrįstas minimumas. Vanduo normalizuoja virškinimo sistemą, valo organizmą nuo toksinų ir metabolizmo atliekų, drėkina odą iš vidaus ir padeda kovoti su jos suglebimu. Tinkamas vandens režimas yra pirmas žingsnis link tobulų klubų ir sėdmenų, ant kurių nėra celiulito požymių. Jeigu nemėgstate paprasto vandens, į gertuve galite įdėti citrinos arba uogų.
2. Valgykite daugiau žalumynų, šviežių daržovių ir vaisių
Viena iš pagrindinių celiulito atsiradimo priežasčių – nesveika ir nesubalansuota mityba. Jei valgysite daug daržovių, vaisių ir žalumynų bei sumažinsite apdoroto ir greitai paruošiamo maisto kiekį iki minimumo, celiulito atsiradimas jums grės žymiai mažiau. Švieži žalumynai, daržovės, salotos ir vaisiai turi daug vitaminų, mineralų, skaidulų ir kitų vertingų medžiagų, kurios normalizuoja medžiagų apykaitą ir prisotina organizmą iš vidaus. Kai medžiagų apykaita greita, organizmas nesulaiko metabolizmo atliekų ir toksinų, kurie tampa intoksikacijos šaltiniu ir neigiamai veikia odą. Taip pat vitaminai ir mineralai papildomai maitina, drėkina ir lygina odą iš vidaus. Beje, prie bet kurio 7Pack mitybos plano galite papildomai pasirinkti šviežių daržovių salotų arba šviežiai spaustų sulčių porciją ir tokiu būdu padėti savo kūnui kovoje su celiulitu.
3. Valgykite savo baltymų normą.
Valgyti pakankamą baltymų kiekį tiesiog būtina kovojant su celiulitu. Baltymai padeda didinti organizmo bazinį metabolizmą. Pakankamas baltymų suvartojimas yra svarbus raumenų sveikatai ir tonusui palaikyti, o turimas stiprių raumenų korsetas padeda mažinti esančio celiulito matomumą. Taip pat baltymai yra svarbūs kolageno, kuris yra pagrindinis odos elastingumo ir struktūros komponentas, sintezei. Taigi valgydami pakankamai baltymų, galite palaikyti optimalią kolageno gamybą, kuris gali padėti sumažinti celiulito matomumą.
4. Valgykite „sveikuosius“ riebalus
Daugelis moterų ir merginų, pastebėjusios pirmuosius celiulito požymius, nedelsdamos atsisako riebalų ir kiek įmanoma pašalina juos iš savo raciono. Jos nesuvokia, kad daro didelę klaidą. Apie skirtingas riebalų rūšis galite pasiskaityti mūsų praeituose blog‘o straipsniuose [nepakeičiamieji riebalai; gerieji ir blogieji riebalai; transriebalai] . Nesveikųjų riebalų – kepto, riebaus, rūkyto, greito maisto, pusgaminių – tikrai geriau atsisakyti. Kita vertus, sveikieji riebalai yra tai, ko reikia mūsų organizmui, kad pagerintumėte sveikatą ir sumažintumėte celiulito riziką. Sveikuose riebaluose gausu omega-3. Ši medžiaga normalizuoja medžiagų apykaitos procesus, stiprina imuninę sistemą ir padeda į organizmą patekusius riebalus paversti energija.
5. Atsisakykite cukraus ir normalizuokite druskos kiekį mityboje
Cukrus sukelia vidinį uždegimą, o didelis druskos kiekis sulaiko skysčius organizme. Jei žmogus šiuos du produktus vartoja dideliais kiekiais, netrukus jis pastebės, kaip pasikeitė jo sveikata ir išvaizda. Ir tai nebus patys maloniausi pokyčiai. Jei norite atsikratyti celiulito, sumažinkite druskos suvartojimą. Nereikia visiškai pašalinti druskos iš savo raciono, tačiau būtina atsisakyti tokių maisto produktų kaip konservai, pridėtiniai padažai, prieskoniai su druska, perdirbti maisto produktai, greitas maistas ir pan. Kalbant apie cukrų, kovojant su celiulitu geriausia jo visiškai atsisakyti bent kažkuriam laikui. Vietoj cukraus rinkitės tokius saldiklius kaip datulės, medus, bananas, agavos ir klevų sirupas. Tačiau nepamirškite, kad šie produktai taip pat yra labai kaloringi ir dažnas jų vartojimas apsunkins kovą su celiulitu.

7Pack komandos išvada:
Celiulito atsiradimą gali įtakoti daug priežasčių – hormoniniai pakitimai, kraujo ir limfos apytakos ar kolageno sintezės pažeidimai, genetika. Tačiau kaip bebūtų, šios priežastys dažniausiai yra lydimos nesveika ir nesubalansuota mityba bei fizinio aktyvumo nebuvimo. Jei norite mėgautis atspindžiu veidrodyje, pagerinti odos būklę ir sugrąžinti jai tonusą, turite suprasti, kad pirmiausia reikia keisti gyvenimo būdą, subalansuoti savo mitybą ir padaryti fizinį aktyvumą savo kasdieniu įpročiu.

Kalbant apie mitybą, turite suprasti, kad jos pokyčiai turi būti sąmoningi ir nuoseklūs. Tai neturi būti trumpalaikė dieta, o gyvenimo būdo ir mitybos rutinos pakeitimas.


Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo sveikata pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų ČIA.

Arba kreipkitės dėl konsultacijos su mūsų mitybos specialiste Jelena el.paštu: [email protected].

Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

  • Krepšelis tuščias