vitaminas b4

Vitaminas B4, taip pat žinomas kaip adeninas, yra junginys, susijęs su B vitaminų kompleksu. Tačiau jis nėra visuotinai pripažintas kaip esminis vitaminas, nes žmogaus organizmas gali jį sintetinti. Adeninas vaidina lemiamą vaidmenį ląstelių metabolizme ir DNR bei RNR formavime.

Vitaminas B4: Funkcijos ir Nauda

vitaminu nauda 7pack

DNR ir RNR sintezė. Adeninas yra viena iš keturių nukleorūgščių DNR ir RNR nukleobazių, todėl yra esminis visų gyvų organizmų genetinės medžiagos pagrindas. Jis padeda replikacijos ir transkripcijos procesuose, būtinuose ląstelių dalijimuisi ir baltymų sintezei.

Energijos metabolizmas. Vitaminas B4 yra adenozino trifosfato (ATP) – ląstelių energijos pagrindo – komponentas. Jis vaidina lemiamą vaidmenį perduodant energiją ląstelėse.

Ląstelių funkcionavimas. Adeninas dalyvauja įvairiuose biocheminiuose procesuose, kurie palaiko ląstelių funkciją, augimą ir taisymąsi.

Neuromediatorių reguliavimas. Vitamino B4 dariniai dalyvauja reguliuojant neurotransmiterius, kurie yra labai svarbūs tinkamai nervų sistemos funkcijai.

Rekomenduojama mitybos norma:

Kūdikiai

 • 0-6 mėn.: 125 mg per dieną
 • 7-12 mėn.: 150 mg per dieną

Vaikai

 • 1-3 metai: 200 mg per dieną
 • 4-8 metai: 250 mg per dieną
 • 9-13 metai: 375 mg per dieną

Paaugliai ir suaugusieji

 • Berniukai 14-18 metai: 550 mg per dieną
 • Mergaitės 14-18 metai: 400 mg per dieną
 • Vyrai 19 metų ir vyresni: 550 mg per dieną
 • Moterys 19 metų ir vyresnės: 425 mg per dieną

Nėščiosios ir žindančios moterys

 • Nėščiosios: 450 mg per dieną
 • Žindančios moterys: 550 mg per dieną

Ligų prevencija

Cholinas, kuris paprastai laikomas vitamino B4, yra svarbus organizmui, ypač nervų ir smegenų funkcijoms, riebalų apykaitai ir kitoms svarbioms sistemoms. Nors jis neįeina į oficialų B grupės vitaminų sąrašą, jo reikšmė sveikatai yra didelė. Cholinas padeda organizmui sintetinti acetilcholiną, kuris yra svarbus neurotransmiteris nervų sistemoje, veikiantis raumenų kontrolę, atmintį ir kt.

Ligos

Širdies ir kraujagyslių ligos – Cholinas padeda reguliuoti homocisteino lygį organizme. Padidėjęs homocisteino kiekis gali būti susijęs su ateroskleroze ir kitomis širdies ir kraujagyslių ligomis. Pakankamas cholino kiekis gali padėti sumažinti šią riziką.

Kepenų ligos – Cholinas yra svarbus kepenų ląstelių membranos sudėtinė dalis ir padeda išlaikyti kepenų sveikatą. Cholino trūkumas gali prisidėti prie kepenų ląstelių pažeidimų ir kepenų ligų, tokių kaip kepenų steatozė (riebalinis kepenų susirgimas).

Neurologiniai sutrikimai – Cholinas yra svarbus kepenų ląstelių membranos sudėtinė dalis ir padeda išlaikyti kepenų sveikatą. Cholino trūkumas gali prisidėti prie kepenų ląstelių pažeidimų ir kepenų ligų, tokių kaip kepenų steatozė (riebalinis kepenų susirgimas).

Nėštumas – Cholinas yra svarbus vaisiaus vystymuisi, ypač smegenų ir nervų sistemos formavimuisi. Pakankamas cholino kiekis nėščiosioms gali padėti išvengti vystymosi sutrikimų vaisiui.

Vitaminas B4: Šaltiniai

vitaminai lasisa 7pack

Vitamino B4 randama įvairiuose maisto produktuose, ypač tuose, kuriuose gausu nukleino rūgščių ir baltymų. Pagrindiniai šaltiniai yra šie: organų mėsa (kepenys, inkstai ir kt.), žuvis bei jūros gėrybės, pienas ir jo produktai, kiaušiniai, ankštinės daržovės, viso grūdo produktai. Kadangi vitaminas B4 yra nukleino rūgščių dalis, jo yra visose gyvose ląstelėse, todėl jis yra plačiai prieinamas įvairiuose maisto šaltiniuose.

Maisto produktas Cholino kiekis (miligramais)
Kiaušiniai (vienas didelis kiaušinis) Apie 147 mg
Kumpis (100 g) Apie 94 mg
Jautiena (100 g) Apie 90 mg
Vištiena (100 g) Apie 73 mg
Keptos žuvies (pvz., menkė) (100 g) Apie 68 mg
Sojos pupelės (100 g, džiovintos) Apie 115 mg
Lydyti varškė (100 g) Apie 40 mg
Grietinė (100 g) Apie 31 mg
Avižiniai dribsniai (100 g) Apie 23 mg
Bulgur (100 g) Apie 26 mg
Riešutai (pvz., žemės riešutai) (100 g) Apie 62 mg

Vitaminas B4: Trūkumo ir Perdozavimo Rizika

vitaminu trukumas 7pack

Kadangi adeniną sintetina organizmas ir jis yra plačiai prieinamas maiste, jo trūkumas yra labai retas. Visgi dėl tam tikrų metabolizmo sutrikimų gali atsirasti šio vitamino stygius. Jis pasireiškia nuovargiu, silpnumu, sutrikusiu vaikų augimu.

Perdozuoti vitaminą B4 irgi sunku, nes organizmas reguliuoja jo kiekį. Visgi didelės atitinkamų maisto papildų dozės gali sukelti virškinimo trakto problemas: pykinimą, viduriavimą, vėmimą.

Išvada

Vitaminas B4 vaidina lemiamą vaidmenį ląstelių metabolizme, DNR ir RNR sintezėje bei energijos gamyboje. Organizmas geba pats jį sintetinti, be to, šis vitaminas plačiai prieinamas daugelyje maisto produktų – tiek augalinės, tiek gyvūlinės kilmės. Jo trūkumas, kaip ir perdozavimas pasitaiko labai retai, nes organizmas geba pats sėkmingai reguliuoti jo kiekį.

Informacijos šaltiniai:

Health (lankytasi 2024 06 23):

https://www.health.com/nicotinamide-adenine-dinucleotide-nad-8657809

Canadian Academy of Sports Nutrition (lankytasi 2024 06 25):

https://www.caasn.com/vitamin-b4-adenine/

Clear Path Wellness (lankytasi 2024 06 25):

https://lauriegoldmanmd.com/2020/03/11/long-lost-b-vitamins-b4-b8-b10-b11/

Mindful Healing Integrative Naturopathy (lankytasi 2024 06 26)

https://mindfulclinic.ca/vitamin-profile-the-lost-b-vitamins/

 • Krepšelis tuščias