Protarpinis badavimas – ganėtinai neseniai plačioje visuomenėje atsiradusi dieta, bet jau ganėtinai išpopuliarėjusi. Skirtingai nuo kitų dietų, čia didžiausias dėmesys skiriamas ne pačiam maistui, o valgymo laikui (intervalams).
Šiame straipsnyje aptarsime šią dietą, jos privalumus, trūkumus ir kontraindikacijas. Susipažinę su 7Pack jums pateikta informacija, galėsite sąmoningiau priimti sprendimą ar tokia dieta jums tinka, ar visgi tinkamesnė jums būtų tiesiog subalansuota mityba su kalorijų skaičiavimu.
Kas yra protarpinis badavimas?
Protarpinio badavimo (periodinio badavimo, „pasninko“, ciklinio badavimo, „fastingo“) esmė tokia: valgyti galima tam tikromis valandomis, o likusį laiką gerti tik vandenį, silpną arbatą, kavą be cukraus. Protarpinis badavimas kaitalioja badavimo periodus (pavyzdžiui, 16–24 valandas) su valgymo laikotarpiais (maisto langeliais). Svarbus momentas yra tas, kad pasninkas visada truktų ilgiau nei valgymo laikotarpis.
Yra įvairios protarpinio badavimo schemos:
- 8/16 valandų – iš kurių galite valgyti tik 8 valandas. Tai pati populiariausia badavimo schema, nes jos laikytis yra lengviausia.
- 6/18 valandos arba 4/20 – atitinkamai maisto langas yra 6 arba 4 valandos. Šis variantas yra žymiai sunkesnis ir jį išlaikyti gali tikrai ne visi.
- 5/2 – šio varianto esmė yra tokia, kad 5 dienas per savaitę stengiatės valgyti laikantis savo kalorijų normos, o likusias 2 dienas vartojate labai mažai kalorijų (~500). Svarbu, kad mažo kaloringumo dienos neitų viena po kitos.
- 24 val – tai 24 valandų pilnas badavimas vieną arba du kartus per savaitę. Likusias savaitės dienas laikomasi sveikos ir subalansuotos mitybos.
Protarpinio badavimo privalumai
Dažniausiai protarpinį badavimą žmonės pasirenka norėdami sumažinti kūno svorį. Be svorio sumažėjimo, yra pastebėta ir kitų protarpinio badavimo privalumų:
- Cukraus kiekio kraujyje sumažėjimas ir padidėjęs jautrumas insulinui .
- Kraujospūdžio sumažėjimas.
- Širdies ir kraujagyslių ligų bei II tipo diabeto atsiradimo rizikos sumažėjimas.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad teigiamas poveikis sveikatai nuo protarpinio badavimo pasireiškia tik derinant jį su sveika ir subalansuota mityba.
Protarpinio badavimo kontraindikacijos
Kuo sunkesnis protarpinio badavimo režimas, tuo kontraindikacijų yra daugiau.
Esant lėtinėms ligoms galima naudoti tik lengviausią badavimo režimą: 10/14 arba 8/16 (iš tikrųjų – nevalgyti po 18 val.)
Protarpinio badavimą praktikuoti griežtai ne rekomenduojama:
- Nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims.
- Vyresniems nei 75 metų žmonėms.
- Turintiems polinkį į tulžies akmenligę, cholesterozę.
- Sergant bet kokiomis virškinamojo trakto ligomis: gastritu, skrandžio opa, refliuksu.
- Esant lėtiniam inkstų nepakankamumui.
- Esant lėtiniam kepenų nepakankamumui.
- Sergant sunkiomis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.
- Sergantiems valgymo sutrikimais.
Jeigu neturite kontraindikacijų šiai dietai ir norite ją išbandyti, turite prieiti prie jos labai atsakingai. Štai 5 mūsų mitybos specialistės Jelenos patarimai, kai pradėti praktikuoti protarpinį badavimą be žalos sveikatai:
1. Nustatykite fiksuotą laiko langą, per kurį valgysite. Pavyzdžiui, populiarus „16/8“ metodas apima 16 valandų badavimo ir 8 valandų valgymo langą. Tai reiškia, kad visi valgiai turi vykti per šį 8 valandų laikotarpį.
2. Pasirinkite jums labiausiai tinkantį laiką: nustatykite laikotarpius, kurie geriausiai atitinka jūsų gyvenimo būdą ir poreikius. Kai kurie nusprendžia pradėti valgyti anksti ryte, pvz., nuo 8 iki 16 val., o kiti nori vėlesnio grafiko, pvz., nuo 12 iki 20 val.
3. Praktikuojant protarpinį badavimą svarbu išlaikyti tinkamą organizmo hidrataciją. Nevalgymo metu leidžiama gerti vandenį, arbatą ar kavą be cukraus ir pieno. Pakankamas skysčių vartojimas padės sumažinti alkio jausmą ir palaikyti organizmo darbą.
4. Praktikuojant protarpinį badavimą sveika ir subalansuota mityba yra taip pat labai svarbi. Valgykite subalansuotą ir įvairų maistą, būtinai įtraukite į mitybą šviežius vaisiu ir daržoves, liesus baltymus, sveikuosius riebalus ir sudėtinius angliavandenius. Venkite pernelyg didelio perdirbto maisto ir pridėtinio cukraus vartojimo.
5. Jeigu tik pradedate praktikuoti protarpinį badavimą, pabandykite jį įvesti palaipsniui. Nepulkite iš karto į ilgą badavimo laikotarpį. Pradėkite nuo trumpesnių intervalų ir palaipsniui juos didinkite, suteikdami kūnui laiko prisitaikyti.
Kartais pradėjus taikyti protarpinį badavimą gali pasireikšti tokie šalutiniai poveikiai:
- Alkis gali sukelti agresiją, galvos skausmą, prastą miegą, depresiją, stresą.
- Dienos metu gali būti staigių energijos sumažėjimo periodų, hipoglikemijos atsiradimas.
- Gali padidėti MTL cholesterolio (blogojo cholesterolio) kiekis.
- Gali atsirasti valgymo sutrikimai, kai nuolatos yra galvojama apie maistą.
Dabar, kai sužinojote visą informaciją apie protarpinį badavimą, galite apgalvotai ir sąmoningai priimti sprendimą, ar norėsite išbandyti šią dietą.
Savo ruožtu, norime priminti, kad jokia dieta taip palankiai neveikia mūsų organizmo kaip sveika ir subalansuota mityba, kurios principais mes remiamės sudarinėdami visus mūsų mitybos planus, ir fizinis aktyvumas.
Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo sveikata pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų ČIA.
Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris