Koks maistas karaliauja vasaros meniu?

Kiekvienas metų laikas turi įtakos maisto pasirinkimui. Rudenį ir žiemą norisi sotesnio, šiltesnio ir riebesnio maisto, o atšilus orams į lėkštes keliauja gerokai lengvesni, mažiau kaloringi, gaivūs patiekalai. Kas gi yra tikrieji vasaros meniu karaliai?

Laiko patikrinti šaltibarščiai
Šaltibarščius gamino dar mūsų močiutės, gaminame juos ir patys, šios vasarai tobulai subalansuotos šaltsriubės galima paragauti net ir prabangiuose restoranuose. Netgi tasteatlas.com šaltibarščius įvertino kaip vieną sveikiausių pasaulio patiekalų! Taigi atėjus vasarai šį lietuvių pamėgtą patiekalą galima kirsti be jokios sąžinės graužaties. Tinka net besilaikantiems dietos, nes 100 ml tėra 50-70 kcal. Norint, kad šaltibarščiai būtų dar sveikesni ir palankesnis figūrai, riebų kefyrą rekomenduojama keisti pasukomis arba liesu jogurtu, vištų kiaušinius – putpelių kiaušinėliais ir kartu valgyti ne keptas, o virtas (idealiausiu atveju garuose) bulves, galima išbandyti ir saldžiąsias. Apskritai šaltibarščių variacijų yra begalė ir, ko gero, kiekviena šeimininkė turi savą laiko patikrintą receptą.

Veganiški šaltibarščiai

REIKĖS:

  • 500 g virtų burokėlių
  • Šaukštas aliejaus
  • 1 l nesaldinto sojų pieno
  • 4 šaukštai šviežiai spaustų citrinos sulčių
  • 400 g nesaldinto sojų jogurto
  • 2 trumpavaisiai agurkai
  • 6 ridikėliai
  • 3 šaukštai smulkintų šviežių krapų
  • Druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį

GAMINIMAS.

Burokėlius stambiai sutarkuoti ir kelias minutes pakepinti keptuvėje su įkaitintu aliejumi. Per tą laiką į pieną supilti citrinos sultis, išmaišyti ir palaukti 5 min., kol pienas ims tirštėti. Įmaišyti jogurtą, pakepintus burokėlius, smulkiai pjaustytus agurkus, ridikėlius, krapus, pagardinti druska bei pipirais. Rekomenduojama patiekti su orkaitėje keptomis saldžiosiomis bulvėmis.

Tiesiai iš lysvės
Nesvarbu, turite savo daržą ar daržoves perkate turguje, prekybos centruose, visur vilioja šviežias vasaros derlius. Vasarą pastebimai valgoma daugiau šviežių daržovių patiekalų, ypač gaivių salotų. Jos puikiai tinka karštomis dienomis, kai norisi lengvai virškinamo maisto, taip pat yra puikus garnyras prie mėsos ar žuvies patiekalų. Daržovės yra ne tik labai gardus, universalus, be ir sveikatai palankus maistas. Jose gausu maistinių skaidulų, ilgam suteikiančių sotumo ir gerinančių žarnyno veiklą, vitaminų, mineralų, galingų antioksidantų, kurie stiprina imuninę sistemą, didina organizmo atsparumą žalingiems aplinkos veiksniams, net lėtina senėjimą ir saugo nuo tokių grėsmingų ligų kaip infarktas, insultas, vėžys. Per dieną rekomenduojama suvalgyti bent 5-6 daržovių porcijas (bent 400 g). Beje, daržovių salotas verčiau gardinti ne majonezu, grietine ar kitais riebiais padažais, o aliejumi bei prieskoninėmis žolelėmis.

Lauko kepsninės šedevrai
Kokia gi vasara be šašlykų ar lauko kepsninėje ruoštų patiekalų? Vien jų kvapas priverčia išsiskirti seiles! Deja, mitybos specialistai įspėja, kad gausus kepto maisto vartojimas nėra palankus sveikatai, juolab, kad lauko kepsninėse dažniausiai gaminami mėsos, kurios ir taip dažnas vartojame per daug, patiekalai. Dalijamės keletu patarimų, kurie padės mėgautis sveikesniais, bet ne mažiau gardžiais lauko kepsninėje ruoštais patiekalais:

  • Jeigu renkatės kepti mėsą, lai tai būna šviežia, pačių marinuota mėsa (idealu paukštiena, liesa raudona mėsa), o ne dešrelės ar jau užmarinuoti kepsniai, šašlykai. Tokiuose iš anksto paruoštuose gaminiuose dažniausiai gausu dirbtinių maisto priedų, druskos, riebių padažų ir kitų sveikatai žalingų ingredientų. Marinuodami mėsą patys pirmenybę teikite natūraliems prieskoniams, aliejui, o ne riebiems padažams.
  • Mėsą dažniau keiskite žuvimi, jūros gėrybėmis, daržovėmis, grybais.
  • Kepsninėje kepamo maisto neperkepkite, nekepkite ant atviros ugnies, kad neapdegtų, nesusidarytų kancerogenai, liktų kuo daugiau sveikatai palankių maistinių medžiagų. Geriausia kepamą maistą įsukti į foliją.
  • Jeigu visgi renkatės jau paruoštus gaminius, atsižvelkite, kad būtų skirti griliui. Juos kepant neišsiskiria kancerogeniniai nitrozaminai.

Desertams – vaisiai
Net didžiausi smaližiai karštomis vasaros dienomis mieliau renkasi šviežius vaisius bei uogas, o riebius pyragaičius palieka nuošalyje. Valgyti sultingus sezoninius vaisius ne tik skanu, bet ir labai sveika. Jų per dieną patartina suvartoti 2-4 porcijas (200-400 g). Geriausia rinktis būtent sezoninius, nes tokiuose daugiausiai vitaminų, mineralų ir kitų organizmui palankių maistinių medžiagų. Sveikiausia vaisius bei uogas valgyti natūralius, bet galima mėgautis ir lauko kepsninėje ar orkaitėje kepintais vaisiais, jų salotomis, skanauti džiovintus bei liofilizuotus. Kuo įvairesni (ypač skirtingų spalvų) vaisiai ir uogos valgomi, tuo geriau, nes tuo skirtingesnių maistinių medžiagų gaunama. Be vitaminų ir mineralų vaisiuose gausu maistinių skaidulų, kurios ilgam suteikia sotumo, gerina virškinimo sistemos darbą. Juose taip pat yra natūralių cukrų, patenkinančių smaližių poreikį nesuvartojant daug kalorijų, suteikiančių energijos ir gerinančių nuotaiką.


Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.

Būkite sveiki ir laimingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

  • Krepšelis tuščias