cinamonas 7pack
Rudeniu kvepiantis cinamonas. Kuo naudingas sveikatai?

Cinamonas gausiai vartojamas visus metus, bet jaukus, šiltas ir salsvas jo aromatas tarsi specialiai subalansuotas šaltymečiui. Šis prieskonis žinomas jau tūkstančius metų, archeologiniai radiniai byloja, kad jis gali būti seniausiai vartojamas prieskonis pasaulyje! Senovės egiptiečiai jį vertino labiau nei auksą ir jis prilygo šių dienų šafranui!

Žiupsnelis istorijos
Šiandien cinamonas išgaunamas įvairiose šalyse, bet tikroji jo gimtinė – Šri Lanka. Senovės kinų raštuose šis prieskonis minimas dar nuo 2800 m. pr. Kr. Cinamonas vertintas ne tik Rytuose. Senovės egiptiečiai jį naudojo net balzamavimui, o senovės
romėnai – religinėse apeigose, aukodavo dievams. Ilgą laiką cinamonas buvo prieinamas tik kilmingiesiems, o jo kilmė bei keliai, kuriais buvo gabenamas, kruopščiai slėpti ir saugoti. Europai šį aromatingą prieskonį pristatė arabų pirkliai. Didžiųjų geografinių atradimų epochoje europiečiai atrado kryptis, iš kur gabenamas taip vertinamas cinamonas. Pamažu jo atsivežta vis daugiau, cinamonas tapo prieinamas eiliniams gyventojams. Taip jis imtas naudoti ne tik maistui ir gydymui, bet ir kosmetikoje, parfumerijoje.

Kaip išsirinkti?
Cinamonas yra kelių rūšių medžių, priklausančių cinnamomum šeimai, vidinė žievė. Ji vartojama malta arba susukta į lazdeles. Populiariausias ir universaliausias yra maltas cinamonas, visgi reikia žinoti, jog cinamono lazdelės turi intensyvesnį aromatą bei skonį.

Svarbu atkreipti dėmesį, kokia yra cinamono rūšis. Labiausiai paplitusios dvi – ceiloninis (iš Šri Lankos) ir kasija (kininis). Pirmasis tituluojamas tikruoju cinamonu. Tiek kulinarai, tiek sveikos mitybos specialistai sutaria, jog ceiloninis cinamonas yra vertingesnis tiek skoninėmis, tiek sveikatinimo savybėmis. Jis pasižymi itin maloniu aromatu, yra švelnus, maloniai saldus, turi vaisių, vanilės poskonį, todėl idealiai tinka ruošti desertams. Deja, yra gerokai brangesnis, todėl apie 90 % rinkoje esančio cinamono sudaro kita jo rūšis – kasija. Jam būdingas aitresnis skonis, ne toks subtilus aromatas, todėl tinka mėsai, troškiniams ir kitiems nesaldiems patiekalams.

Ne tik gardu, bet ir sveika

Cinamonas yra ne tik aromatingas bei skanus, bet ir labai maistingas prieskonis.

Šaukštelyje cinamono yra:
6,42 kcal
2,1 g angliavandenių
26,1 mg kalcio
0,21 mg geležies
1,56 mg magnio
1,66 mg fosforo
11,2 mg kalio
0,39 µg vitamino A

Taip pat aptinkama B grupės vitaminų, vitamino K, cholino, gausu antioksidantų, yra beta ir alfa karotenų, likopeno, liuteino, zeaksantino.

Cinamonas turi gydomųjų savybių. Moksliškai įrodyta, kad:

Užkerta kelią infekcijoms. Dėl jame esančių stiprių antioksidantų cinamonas slopina uždegimines reakcijas organizme. Laboratoriniai tyrimai atskleidžia, kad jis veiksmingas gydant sunkiai gyjančias žaizdas, stabdo grybelinių infekcijų plitimą. Itin labai veiksmingas peršalus, nes turi šildančių, prakaitavimą skatinančių savybių, slopina skausmą, naikina virusus ir bakterijas, gerina imuninės sistemos veiklą, palaikydamas sveiką žarnyno mikrobiotą.

Padeda reguliuoti cukraus lygį kraujyje. Mokslininkai atliko bandymą su II tipo cukriniu diabetu sergančiais žmonėmis ir įsitikino, jog reguliarus cinamono vartojimas padeda mažinti gliukozės kiekį kraujyje, kas labai svarbu ne tik sergant diabetu, bet ir jo prevencijai.

Mažina Alzheimerio ligos riziką. Su gyvūnais atlikti tyrimai atskleidė, kad cinamono žievėje yra veikliosios medžiagos CEppt, kuri sumažina Alzheimerio ligos riziką, švelnina simptomus ja jau sergant. Apskritai cinamonas gali pagerinti kognityvines funkcijas, ypač loginį mąstymą, dėmesio koncentraciją, informacijos apdorojimą.

Slopina neigiamą riebaus maisto poveikį. Mokslinis eksperimentas įrodė, kad riebų maistą gausiai gardinant cinamonu, mažėja „blogųjų“ riebalų daroma žala organizmui. Jų įsisavinimas krenta net iki 31 %. Tai ypač svarbu širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Taip pat įrodyta, kad cinamonas padeda reguliuoti aukštą kraujospūdį, cholesterolio kiekį organizme, gerina širdies funkcijas, didina aerobinį ištvermingumą.

Saugo nuo vėžio. Kadangi cinamonas turi stiprių priešuždegiminių savybių, kartu mažina vėžinių susirgimų riziką. Net sergant onkologinėmis ligomis šis prieskonis gali padidinti sėkmingo gydymo tikimybę, palengvinti pašalinį chemoterapijos poveikį, spartinti organizmo atsigavimą po agresyvaus gydymo.

Padeda mesti svorį. Cinamonas skatina insulino gamybą, spartina medžiagų apykaitą, greitina riebalų deginimą, todėl reguliariai jį vartojant mažėja potraukis saldumynams, besaikiam užkandžiavimui, ilgiau jaučiamas sotumas, sparčiau deginamos kalorijos.


Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.

Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

  • Krepšelis tuščias