Kokios populiariausios vasaros darzoves
Populiariausios vasaros daržovės

Vasarą norisi lengvesnio ir gaivesnio maisto, todėl valgoma daugiau šviežių daržovių ir jų patiekalų. Tai – ne tik gardus, bet ir sveikatai palankus pasirinkimas. Kokios daržovės vasarą populiariausios ir kuo jos vertingos mūsų organizmui?

Pomidorai
Per 38 mln. tonų – tiek pomidorų ir jų produktų kasmet suvartojama pasaulyje. Tai yra pati populiariausia daržovė, nors techniškai pomidorus derėtų vadinti vaisiais. Lietuviai taip pat jiems neabejingi, ypač vasarą. Pomidorai ne tik skanūs, bet ir vertingi. Juose gausu raudoną spalvą suteikiančio likopeno, kuris yra labai galingas antioksidantas. Įrodyta, kad ši medžiaga mažina organizmo senėjimą, vėžio (ypač prostatos, plaučių, skrandžio), kardiologinių ligų riziką. Pomidorai taip pat yra puikus vitamino C šaltinis. Pastarasis stiprina imuninę sistemą, labai svarbus kolageno sintezei, taigi gerina odos, plaukų ir nagų būklę, saugo jų jaunystę. Taip pat spartina žaizdų gijimą. Verta paminėti, kad pomidorai praturtina organizmą kaliu, padedančiu reguliuoti kraujospūdį, elektrolitų pusiausvyrą organizme, stiprinančiu nervų sistemą ir raumenis.

Agurkai
95 % agurko sudaro vanduo. Taigi tai labai gaivios, lengvai virškinamos, vasarai idealiai subalansuotos daržovės. Kadangi jose tiek daug vandens, agurkai padeda palaikyti tinkamą skysčių pusiausvyrą organizme, kas ypač svarbu karštomis vasaros dienomis. Agurkai naudingi ir dėl juose esančio lignino. Tai yra polifenolių grupė, kuri, kaip rodo moksliniai tyrimai, mažina onkologinių (ypač krūtų, kiaušidžių, prostatos vėžio) bei kardiologinių ligų riziką. Galiausiai agurkai yra puikus maistinių skaidulų šaltinis. Pastarosios suteikia sotumo, gerina virškinimą, užkerta kelią vidurių užkietėjimui bei palaiko sveiką žarnyno mikrobiotą, nuo kurios priklauso bendra savijauta.

Saldžiosios paprikos
Šią daržovę XVI a. Europai pristatė keliautojas Kristupas Kolumbas. Tiesa, pirmiausiai europiečiai paragavo džiovintos paprikos miltelių, o tik vėliau susipažino ir su šviežia daržove. Paprikos yra galingų antioksidantų (vitamino C, beta karotenų, kvercetino ir kt.) šaltinis, todėl neutralizuoja žalingą laisvųjų radikalų poveikį, slopina uždegimus, saugo nuo lėtinių ligų. Šiose daržovėse taip pat yra nemažai vitamino A, kuris labai reikšmingas akių sveikatai. Įrodyta, kad pakankamas šio vitamino vartojimas mažina senatvinės geltonosios dėmės degeneracijos riziką. Jeigu renkamasi valgyti ne saldžiąsias, o aitriąsias paprikas, organizmas praturtinamas kapsaicinu aitrų skonį suteikiančia medžiaga, kuri veikia kaip natūralus nuskausminamasis, gerina medžiagų apykaitą, mažina kardiologinių ligų riziką.

Cukinijos
Jeigu patys auginate cukinijas, nebijokite paragauti ir jų žiedų – jie taip pat valgomi! Cukinijos yra puikus kalio šaltinis ir jo turi netgi daugiau nei bananai. Šis mikroelementas labai svarbus širdžiai, kraujospūdžio reguliavimui, raumenims, nervų sistemai. Cukinijose taip pat gausu antioksidantų, įskaitant vitaminą C, beta karoteną, liuteiną. Visi jie saugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos, stabdo uždegimus organizme. Šios daržovės turi ir daug maistinių skaidulų – tiek tirpių, tiek ne, todėl palaiko sklandų virškinimo sistemos darbą, mažina vidurių užkietėjimo riziką, sukuria palankią terpę gerosioms bakterijoms žarnyne. Galiausiai kaip ir agurkus cukinijas sudaro apie 95 % vandens, tad jos saugo organizmą nuo dehidratacijos.

Špinatai
Špinatai kilę iš Persijos regiono, o šiandien auginami visame pasaulyje. Sveikatos atžvilgiu jie vertinami dėl to, kad yra turtingas geležies šaltinis. Pastaroji yra gyvybiškai svarbus makroelementas, dalyvaujantis deguonies bei maistinių medžiagų pernešime organizme. Geležies dažnai stinga moterims, todėl jos špinatus į savo racioną turėtų įtraukti kuo dažniau. Kadangi šiose lapinėse daržovėse gausu ir vitamino C, kuris gerina geležies įsisavinimą organizme, jos yra puikiausias anemijos „priešnuodis“. Špinatuose taip pat yra vitamino K, kuris svarbus tvirtiems kaulams, taip pat saugo nuo krešulių susidarymo. Dėl šių savybių špinatai labai naudingi vyresniame amžiuje, ypač menopauzės amžiaus moterims. Galiausiai juose yra nitratų, kurie gerina atletinius pasirodymus, stiprina širdį ir kraujotakos būklę, padeda sergant hipertenzija.

Kukurūzai
Kukurūzai šiandienės Meksikos apylinkėse auginami jau apie 10 tūkst. metų. Ši auksaspalvė daržovė populiarumo nepraranda ir šiandien. Ji be galo universali – gardžios tiek šviežios keptos burbuolės, tiek su kukurūzais ruošti troškiniai, tiek jų konservai… Kukurūzai žmogaus organizmui naudingi dėl juose esančių liuteino ir zeaksantino. Tai yra galingi antioksidantai, apsaugantys geltonąją dėmę nuo kenksmingų ultravioletinių bei kitų spindulių ir mažinantys senatvinės geltonosios dėmės regeneracijos, taip pat ir kataraktos riziką. Kukurūzuose gausu ir vitamino B6, kuris svarbus nervų sistemai, imunitetui, medžiagų apykaitai. Pastarąją teigiamai veikia ir šiose daržovėse esančios maistinės skaidulos. Jos ne tik palankiai veikia virškinimo sistemą, bet ir padeda sureguliuoti cukraus lygį kraujyje.


Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.

Būkite sveiki ir laimingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

  • Krepšelis tuščias