Nostalgiški skoniai Arba kai sena virsta nauju 7pack blog
Nostalgiški skoniai. Arba kai sena virsta nauju

Sakoma, mados pasaulyje viskas sukasi ratu. Matyt, panašiai yra ir kulinarijos pasaulyje, mat vis labiau pastebima tendencija grįžti prie nostalgiškų skonių. Vaikystės prisiminimus žadinantys patiekalai vėl atranda vietą ne tik ant namų, bet ir restoranų stalų. Tiesa, dažnai su moderniu prieskoniu. Kodėl atsigręžiame į senus receptus ir kaip juos pritaikyti šiandieniam skoniui?

Emocijų žaidimas

Maistas maitina ne tik kūną, bet ir protą. Kone visi turime sau ypatingų patiekalų, kurių skonis bei kvapas akimirksniu sukelia stiprias emocijas: džiaugsmą, nostalgiją, saugumo jausmą. Tai vadinama Prousto efektu – reiškinys, kai skonis ar kvapas gali pažadinti giliai pasąmonėje glūdinčius prisiminimus. Dažnai tai būna susiję su vaikyste. Patiekalai, kuriuos valgėme būdami vaikai, dažnai asocijuojasi su tėvais, seneliais ar kitais artimaisiais. Tai gali būti močiutės keptas obuolių pyragas, sekmadieninė vištienos sriuba ar vaikystėje mėgtas sumuštinis. Gyvenant greitu tempu ir susiduriant su kasdienio gyvenimo stresu, pažįstamas maistas suteikia jaukumo, emocinę paguodą. Dėl to žmonės jausdamiesi pavargę ar nerimastingi dažnai renkasi paprastus, tradicinius patiekalus. Daugelis tradicinių patiekalų yra valgomi kartu su šeima ar draugais. Bendra maisto gaminimo ir valgymo patirtis stiprina ryšius, todėl šie skoniai dažnai siejami su laime ir šiluma. Be to, tradiciniai patiekalai padeda išsaugoti tautines ir šeimos tradicijas, ypač tiems, kurie gyvena toli nuo savo gimtinės. Tai leidžia žmonėms išlaikyti ryšį su savo šaknimis ir perduoti kulinarinį paveldą naujoms kartoms.

Pritaikyti šiandienai

Nors kalbant apie senovinius dalykus įprastai autentiškumas laikomas vienu svarbiausių aspektų, su nostalgiškais patiekalais viskas truputį kitaip. Dažniausiai šiuolaikiniai virtuvės meistrai ieško sprendimų, kaip juos pritaikyti moderniam skoniui ir gyvenimo būdui. Tai ypač aktualu atsižvelgiant į sveikatingumo, ekologijos ir mitybos pokyčius. Ką jau kalbėti apie tai, kad kai kurie kadaise įprasti ingredientai šiandien yra beveik nebevartojami ir jų įsigyti įprastame prekybos centre sunkiai pavyktų.

Sveikesnės alternatyvos. Daugelis senųjų receptų buvo kuriami laikais, kai riebumas ir kalorijų kiekis nebuvo svarbiausi aspektai. Tuomet žmonės gyveno aktyviai, kasdien dirbo sunkų fizinį darbą, todėl jiems reikėjo gerokai daugiau energijos nei šiandieniams gyventojams. Šiandien kepiniai gaminami su viso grūdo miltais, cukrus keičiamas medumi ar datulėmis, o riebi mėsa keičiama liesesnėmis alternatyvomis. Pavyzdžiui, net tradiciniai cepelinai gali būti gaminami iš saldžių bulvių ir varškės ar net lęšių įdaru, taip juos paverčiant kur kas sveikesniu ir maistingesniu patiekalu.

Augaliniai ingredientai. Dėl didėjančio augalinės mitybos populiarumo daugelis tradicinių senųjų patiekalų transformuojami į veganiškas ar vegetariškas versijas. Pavyzdžiui, klasikinė itališka karbonara vietoje šoninės gaminama su rūkytomis morkomis arba tofu.

Prieskonių eksperimentai. Nauji prieskonių deriniai gali suteikti patiekalams netikėtų atspalvių. Taip eksperimentuojant įprastiems tradiciniams skoniams padovanojamas šviežumas ir unikalumas. Trakime, tradicinį obuolių pyragą pagardinus kardamonu bei imbieru gaunamas maloniai egzotiškas skonis.

Moderni pateikimo estetika. Klasikiniai patiekalai gali būti pateikiami naujoviškai, derinant skirtingas tekstūras ir spalvas. Puikus pavyzdys šaltibarščiai su putėsiais ir marinuotais kiaušiniais. Toks derinys lėkštėje atrodo kaip modernus meno kūrinys. Tradiciniai skoniai jungiasi su modernia estetika.

Kokie patiekalai atgimsta?

Nostalgijos banga užlieja ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį. Kiekviena šalis atranda savus klasikinius skonius ir pritaiko juos šiandienos poreikiams.

Lietuva. Be cepelinų ir šaltibarščių, vis labiau vertinami rauginti produktai – rauginti kopūstai ir kitos daržovės, natūralaus raugo duona, girą primenantys fermentuoti gėrimai ir pan. Jie ne tik suteikia nostalgišką skonį, bet ir prisideda prie sveikos žarnyno mikrofloros.

Prancūzija. Klasikiniai desertai, tokie kaip Tarte Tatin ir Mille-feuille, grįžta su moderniais posūkiais – mažiau cukraus, daugiau natūralių ingredientų.

Italija. Be klasikinės picos ir makaronų, vis dažniau į meniu grįžta lėtai troškinti patiekalai, pavyzdžiui, ossobuco (patiekalas iš lėtai troškintų veršienos blauzdelių su kaulu) ir bollito misto (patiekalas, sudarytas iš įvairių rūšių ilgai virtos mėsos patiekiamos su padažais, daržovėmis ir garstyčiomis), kurie anksčiau buvo laikomi senamadiškais.

JAV. Be greitojo maisto kultūros, vis labiau vertinami naminiai patiekalai, tokie kaip mėsainiai su natūraliais ingredientais, kepta vištiena pagal senus receptus ir mac & cheese (makaronai su sūriu) su trumais ar kitais prabangesniais ingredientais.

Japonija. Nors sušiai išlieka populiarūs, vis labiau vertinami fermentuoti ir sveikatai palankūs patiekalai, tokie kaip natto (fermentuotos sojų pupelės) ir miso sriuba su tradicinėmis daržovėmis.


Verta išbandyti!

Dalijamės pora tradicinių patiekalų receptų, pagardintų moderniais sprendimais.

Saldžiųjų bulvių cepelinai su lęšių įdaru

4 porcijos

100 g 124 kcal

Ruošti  1 val.

  • 600 g saldžiųjų bulvių
  • 300 g paprastų bulvių
  • 100 g bulvių krakmolo
  • Svogūnas
  • Šaukštas alyvuogių aliejaus
  • 2 skiltelės česnako
  • 200 g virtų žaliųjų lęšių
  • Šaukštelis rūkytos paprikos
  • Druskos pagal skonį

GAMINIMAS

1 Bulves nulupti ir išvirti iki minkštumo. Sutrinti iki vientisos masės. Įmaišyti krakmolą, pasūdyti ir suminkyti tešlą.

2 Svogūną smulkiai supjaustyti ir pakepinti keptuvėje su įkaitintu aliejumi, kol suminkštės ir įgaus auksinį atspalvį. Suberti smulkintą česnaką ir pakepti dar minutę. Sudėti lęšius, prieskonius, gerai išmaišyti.

3 Formuoti cepelinus. Iš gabalėlio tešlos delne padaryti plokščią apskritimą, dėti šaukštelį įdaro ir suformuoti cepeliną. Paruoštus cepelinus dėti į verdantį pasūdytą vandenį ir virti apie 10 min., kol iškils į paviršių. Rekomenduojama patiekti su kokosų grietine arba trintų riešutų padažu.


Kokosiniai šaltibarščiai su keptais avinžirniais

2 porcijos

100 ml 109 kcal

Ruošti 30 min.

  • 200 g virtų burokėlių
  • 250 ml nesaldinto kokosų pieno
  • 120 ml vandens
  • 2 trumpavaisiai agurkai
  • Saujelė šviežių krapų
  • Druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį
  • Šaukštelis citrinos sulčių
  • 100 g konservuotų arba virtų avinžirnių
  • Šaukštas alyvuogių aliejaus

GAMINIMAS

1 Burokėlius stambiai sutarkuoti arba supjaustyti plonais šiaudeliais. Užpilti kokosų pienu ir vandeniu. Įmaišyti smulkiais kubeliais pjaustytus agurkus, smulkintus krapus, pagardinti prieskoniais ir citrinų sultimis. Išmaišyti ir bent 15 min. palaikyti šaldytuve.

2 Avinžirnius sumaišyti su aliejumi, pagardinti druska bei pipirais, paskleisti kepimo popieriuje išklotoje skardoje ir kepti apie 20 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 200 °C, kol taps traškūs.

3 Šaltibarčius patiekti su keptais avinžirniais.


Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.

Būkite sveiki ir laimingi!

7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

  • Krepšelis tuščias