Kaip padeti savo virskinimui per sventes 7pack patarimai
Kaip padėti savo virškinimui per šventes?

Daugeliui iš mūsų yra tekę susidurti su persivalgymo ir, to pasekoje, virškinimo sutrikimo problema. Ypač dažnai tai atsitinka būtent per žiemos švenčių maratoną, kai šventiniai renginiai keičia vienas kitą. Nuo skanių patiekalų nusėto stalo norisi paragauti visko. Šventinėmis dienomis dažnai pamirštame saiko jausmą ir atsiduodame gastronominiams malonumams, tokiu būdu labai apkraudami savo virškinimą.

Šventinėmis dienomis persivalgymo ilgai laukti nereikia. Persivalgymo sukeltas virškinimo sutrikimas gali turėti keletą nemalonių pasekmių, dažniausiai atsirandančių vienu metu:

  • pilnumo jausmas skrandyje, spaudžiantys skrandžio skausmai;
  • raugėjimas;
  • rėmuo;
  • pilvo pūtimas, padidėjęs dujų kaupimasis;
  • bendras silpnumas, dažnai lydimas pykinimo, mieguistumas.

Padėtį dažniausiai apsunkina ir tai, kad persivalgome ne vienu kažkokiu produktu, o daug rūšių patiekalų, kurie nedera tarpusavyje. O jeigu dar lygiagrečiai vartojame alkoholį, net ir mažomis dozėmis, virškinimo sistemai tenka labai didelis krūvis.

Kuo gresia persivalgymas ir nuo to sutrikęs virškinimas? Ką daryti norint palengvinti būklę?

Pabandykime išanalizuoti šias problemas ir suprasti, kaip galime sau padėti. Jokiais būdais neignoruokite persivalgymo ir virškinimo sutrikimo pasekmių, kurias patiriate. Persivalgymo metu padidėja ne tik virškinimo organų apkrovimas, bet ir pablogėja širdies ir smegenų aprūpinimas krauju. Todėl pajutę, kad persivalgėte, suteikite sau ir savo virškinimui pirmąją pagalbą, kad organizmas greitai susidorotų su jūsų nesaikingumo prie šventinio stalo rezultatu ir grįžtų į įprastas vėžes.

Norėdami padėti savo organizmui susidoroti su persivalgymu ir pagerinti virškinimą, galite:

  1. Jei suvalgėte per daug skanaus maisto ir jaučiatės blogai, išsivirkite arbatos. Tai gali būti mums pažįstamos ir žalia, ir juoda arbatos. Labai gerai mūsų virškinimą veikia kiniečių Pu- erh ir japoniška Sencha arbatos https://7pack.lt/lt/produktas/zalioji-japoniska-arbata-sencha/ . Tačiau negerkite daugiau nei 150 mililitrų. Iš karto po persivalgymo gerti daug skysčių draudžiama, nes tai gali dar pabloginti situaciją ir dar labiau sutrikdyti mūsų virškinimą. Nesaldinkite arbatos! Tačiau, jeigu mėgstate, neatsisakykite citrinos griežinėlio ar mažo gabalėlio imbiero šaknies, nes šie produktai puikiai skatina virškinimą.
  2. Alternatyva arbatai gali būti vanduo su obuolių sidro actu (vienai stiklinei imamas vienas valgomasis šaukštas acto). Tačiau svarbu, kad actas būtų natūralus, o ne “pagardintas” obuolių aromatu. Vandens ir obuolių sidro acto gėrimas turi savybę stimuliuoti virškinimo procesą. Šis “kokteilis” padės mūsų virškinimo sistemai pagaminti daugiau skrandžio sulčių. Tačiau atminkite, kad daug šio gėrimo gerti negalima. Persivalgius, rekomenduojama išgerti pusę stiklinės vandens, parūgštinto obuolių sidro actu. Po valandos galite išgerti kitą pusę stiklinės ir jūsų virškinimo sistema jums padėkos.
  3. Jeigu jaučiate ne tik sunkumą, bet ir skausmą skrandyje, galite vartoti virškinimo fermentų kompleksą https://7pack.lt/lt/produktas/virskinimo-fermentu-kompleksas.
  4. Fermentų dėka pagreitėja virškinimo procesai, greičiau skaidomi baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Tačiau reikia prisiminti, kad griebtis fermentų geriau tik sunkioje situacijoje, kai tikrai jaučiatės labai blogai. Jeigu vartosite virškinimo fermentus kasdien, jūsų organizmas ir virškinimo organai taps „tingūs“ ir nenorės gaminti fermentų, kurių mums reikia normaliai virškinimo proceso eigai. O atsitikus virškinimo sistemos sutrikimui po persivalgymo fermentai gali jau nebe padėti.
  5. Norint greitai atsikratyti nemalonių persivalgymo simptomų, rekomenduojama pakramtyti gumą. Gumos kramtymo procesą lydi padidėjęs seilėtekis, o seilėse esantys fermentai pagreitins maisto skaidymo ir virškinimo procesą.
  6. Po gausaus ir skanaus vaišių stalo, pajutę menkiausią persivalgymo požymį, išeikite į lauką. Aktyvumas gryname ore palengvins jūsų būklę. Persivalgius rekomenduojama judėti saikingu tempu, giliai kvėpuoti grynu oru, geriausiai tam tinka lėtas pasivaikščiojimas. Tokiu būdu prisidėsite prie virškinimo ir medžiagų apykaitos pagreitinimo. Po persivalgymo venkite staigių judesių, pasvirimų, šuolių, kitaip galite pakenkti pilnam skrandžiui.
  7. Pašalinus pirmuosius persivalgymo simptomus, galite pagelbėti savo virškinimui lengvu pilvo masažu. Lengvais judesiais pagal laikrodžio rodyklę pieškite apskritimą, kurio centras bus bamba. Jokiu būdu nespauskite stipriai! Šio masažo dėka padėsite maistui judėti žarnynu ir pagerinsite savo virškinimą.

Šios paprastos rekomendacijos padės jūsų virškinimui po persivalgymo epizodo. Tačiau labai svarbu žinoti dar ir tai, ko esant persivalgymo simptomams daryti negalima:

  1. Gerti daug skysčių. Tai gali dar labiau ištampyti skrandį, pažeisti jo gleivinę ir pabloginti virškinimo procesą.
  2. Gerti alkoholinius gėrimus. Tai gali sukelti naują persivalgymo priepuolį ir dar labiau pabloginti situaciją.
  3. Eiti miegoti ar tiesiog pagulėti. Po persivalgymo, horizontali kūno padėtis sulėtina maisto judėjimą žarnynu ir virškinimą. Nuėjus miegoti pilnu skrandžiu nesuvirškinto maisto, galite net susidurti su organizmo intoksikacija, nes tas maistas pradės pūti.

Kitą dieną po persivalgymo

Pagrindinė klaida – badauti kitą dieną po persivalgymo. Jei prieš dieną suvalgėte per daug, jūsų skrandis ištemptas, o vakarykščio maisto virškinimo procesas vis dar vyksta. Jūsų užduotis yra palengvinti savo būklę ir padėti organizmui, o ne bausti jį nauju stresu.

Gerkite kuo daugiau vandens, žolelių ar žaliosios arbatos. Galima išgerti puodelį stiprios juodos kavos be pieno ir cukraus, bet ne ant tuščio skrandžio. Šie gėrimai skatins jūsų virškinimo sistemos veiklą.

Pusryčiai turi būti lengvi, bet subalansuoti. Geriausias variantas – pora šaukštų nesaldžios košės ir omletas. Stenkitės pirmoje dienos pusėje nevalgyti mėsos, grybų, riebių padažų, miltinių, saldžių, keptų, gyvulinių riebalų, kad dar labiau neapsunkintumėte virškinimo. Pirmenybę teikite šviežioms daržovėms ir vaisiams, jogurtui, daržovių sriuboms. Valgykite mažomis porcijomis kas 2-3 valandas. Toks valgymo režimas padės jūsų virškinimo sistemai atsistoti į vėžes.

Jei visai nesinori valgyti, o tai dažnai nutinka kitą dieną po persivalgymo, nepalikite visai tuščio skrandžio. Toks “badas” mūsų virškinimui nėra gerai. Tokiu atveju galite suvalgyti ką nors labai sotaus, bet nedidelio tūrio, pavyzdžiui, saują riešutų ir džiovintų vaisių ar vieną avokadą.

Žiemos šventės reikalauja laikytis kai kurių tradicijų, kurios pas mus yra susijusios su gausiais vaišių stalais. Svarbiausias 7 pack komandos patarimas – kontroliuokite savo apetitą! Tačiau jeigu jau susidūrėte su tokia bėda kaip persivalgymas, suteikite savo organizmui kompetentingą pirmąją pagalbą. Tai padės sumažinti nemalonius simptomus ir pagelbės jūsų virškinimo sistemai.

Būkite sveiki ir laimingi!
7PACK komanda


Prie šio straipsnio pridedame nuorodas apie arbatų naudą virškinimo sistemai:
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/pu-erh-tea-benefits
https://thefunctionalgutclinic.com/blog/diet/the-gut-health-benefits-of-green-tea/#:~:text=It%20improves%20digestion.,found%20in%20the%20tea%20plant.

  • Krepšelis tuščias