Vaisiai ir daržovės – būtina kasdienio raciono dalis. Jie aprūpina organizmą įvairiais vitaminais bei mineralais, maistinėmis skaidulomis. Jeigu iki šiol vaisių ir daržovių valgėte mažai, pats metas keisti įpročius – vasara tam pati palankiausia, mat dovanoja gausų šviežių sodo bei daržo gėrybių derlių.
Valgome per mažai
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) per dieną rekomenduoja suvalgyti penkias porcijas vaisių ir daržovių. Suaugusiam žmogui viena porcija yra maždaug 80 g. Taigi optimaliu atveju per dieną turėtume suvalgyti apie 400 g vaisių ir daržovių – po 200 g kiekvienų. Kuo didesnė įvairovė, tuo geriau, nes skirtinguose produktuose yra skirtingų maistinių medžiagų. Deja, kaip atskleidžia tyrimai, didžioji dalis lietuvių šviežių vaisių ir daržovių vartoja per mažai, rekomenduojamą dienos normą pasiekia vos 6 % tautiečių.
Rinktis sezoninius
Šiais laikais šviežių vaisių bei daržovių pasirinkimas prekybos vietose yra labai gausus. Mitybos specialistai rekomenduoja pirmiausia dairytis į vietinius sezoninius produktus. Sezono metu vaisiai ir daržovės ne tik pigesni, bet ir kokybiškesni, gardesni, o svarbiausia – maistingesni. Juose susikaupusi didžiausia organizmui naudingų maistinių medžiagų koncentracija. Tiesa, svarbu nepiktnaudžiauti vienu produktu. Mitybos specialistai pastebi, kad dažnai be saiko jų sezonu vartojamos braškės, vyšnios, trešnės, arbūzai, obuoliai. Jeigu patys juos auginate ir derlius itin gausus, naudinga produktus džiovinti, šaldyti ir kitaip apdoroti, kad būtų tinkami vartoti vėliau, pasibaigus sezonui.
Turgūs ar prekybos centrai?
Vieningo atsakymo, kur geriau pirkti šviežius vaisius bei daržoves – turguje ar prekybos centre – nėra. Dažnai manoma, jog turguose ši produkcija sezono metu yra pigesnė. Taip gali būti, bet nebūtinai, nes didžioji dalis prekybos centrų norėdama privilioti klientus dažnai siūlo labai patrauklias akcijas.
Už kainas svarbiau kalbėti apie kokybę. Pirkdami vaisius bei daržoves turguje žmonės įprastai tikisi, kad jie bus natūralesni. Visgi jokio garanto nėra. Prekybos centruose esanti produkcija yra griežtai prižiūrima, žinoma, iš kur konkrečiai ji atvežta, kokiomis sąlygomis buvo auginta, kaip apdorota. Specialiu ženklinimu išskiriamas ekologinių ūkių derlius. Jeigu ant etiketės nurodyta, kad produktas yra ekologiškas, taip ir bus. Deja, to negalima pasakyti apie turguose esančią produkciją. Čia daug lemia pardavėjo sąžiningumas. Ne visuomet tas, kuris skelbiasi, kad savo vaisius ir daržoves užaugino „be chemijos“, visuomet sako tiesą. Labai svarbu atsirinkti patikimus pardavėjus – padės kitų klientų atsiliepimai.
Kaip išsirinkti kokybiškus?
Renkantis šviežius vaisius ir daržoves svarbu juos atidžiai apžiūrėti, pačiupinėti. Jie turi būti nesupuvę, nesutrūkę, be sumušimų, dėmelių, spalvos pokyčių ar, juo labiau, pelėsio užuomazgų. Spalva turėtų būti sodri, intensyvi – rodo, kad vaisius ar daržovė yra gerai sunokę. Rekomenduojama įvertinti produkto svorį: jei atsižvelgus į jo dydį atrodo sunkus, greičiausiai pasirinkote tinkamai – vaisius bus sultingas, skanus, ypač kalbant apie melionus, arbūzus, citrusinius vaisius. Dažnai vengiama netaisyklingų formų vaisių ir daržovių, bet forma įtakos skoniui ar maistingumui neturi, čia jau tik estetikos klausimas. Jeigu yra lapeliai, jie neturėtų būti apvytę, sudžiuvę ar nugeltę – tai išduoda, jog derlius nuimtas senokai, pastovėjęs. Verta kliautis ir uosle – kokybiškas produktas turėtų skleisti tik jam būdingą kvapą, neturėtų jaustis nieko pašalinio, nemalonaus.
Tinkamas laikymas ir (ne)švaistymas
Pirma taisyklė – šviežių vaisių ir daržovių atsargas atnaujinti dažniau, bet po mažiau. Tai yra gana greitai gendanti produkcija. Norint, kad švieži vaisiai ir daržovės išliktų kokybiški ilgiau, parsinešus juos namo svarbiausia laikyti tinkamomis sąlygomis. Geriausia kuo žemesnė, bet ne minusinė temperatūra. Jeigu vaisiai dar ne iki galo sunokę, laikykite juos kambario temperatūroje (tik ne tiesioginiuose saulės spinduliuose) ir jie natūraliai sunoks. Beje, kai kuriuos vaisius apskritai geriau laikyti kambario temperatūroje, o ne šaldytuve, tai – bananai, mangai, melionai, papajos, persimonai, granatai, ananasai, dauguma citrusinių vaisių. Lapines daržoves ilgiau išlaikysite šviežias, jeigu prieš dedant į šaldytuvą lengvai apipurkšti vandeniu. O štai vaisių iš anksto geriau neplauti, tai daryti prieš valgant.
Specialistai pastebi, kad dauguma žmonių švaisto maisto atsargas dėl to, kad nesugeba atskirti, kada produktas dar tinkamas vartoti, o kada jau nebe. Ypač dažnai be reikalo išmetamos salotos ir kitos lapinės daržovės. Natūralu, kad po kelių dienų jos truputį apvysta, suglemba, bet, jeigu nėra pakitusi jų spalva, tikrai dar galima sunaudoti glotnučiams, troškiniams ar kitiems patiekalams, kur graži forma nėra svarbi. Beje, greitai galima sugadinti ir visiškai šviežias salotas – svarbu įsidėmėti, kad jas smulkinti reikėtų plėšant, o ne pjaustant peiliu. Pjaustant pažeidžiamos ląstelės, dėl ko greičiau prasideda oksidacijos procesas. Jis lemia, jog salotų lapai greičiau suglemba, pagelsta, praranda traškumą. Kai kurie moksliniai tyrimai rodo, kad plėšomos, o ne pjaustomos salotos netgi savyje išsaugo daugiau naudingų maistinių medžiagų.
Dažnai be reikalo išmetami ir kopūstai. Jeigu viršutiniai jų lapai kiek apgedę, juos galima nuimti ir naudoti gilesnius sluoksnius. Net nežymiai parudusias brokolių ar žiedinių kopūstų viršūnėles pakanka nupjaustyti ir daržovė dar būna tinkama vartoti. Lygiai taip pat nereikia išmesti truputį suminkštėjusių morkų ar burokėlių. Jie vis dar puikiai tinka troškiniams, sriuboms.
Ta pati situacija su vaisiais: jeigu jie vietomis pernoko, susitraiškė, tas vietas galima nupjauti. Vartoti produktas nebetinka, jeigu yra supuvęs, jame nors minimaliai pastebėjote pelėsio, jis skleidžia nemalonų kvapą, pakito jo konsistencija.
Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų.
Būkite sveiki ir laimingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris