10 būdų pagerinti savo miego kokybę
10 būdų pagerinti savo miego kokybę

Daugelis turbūt yra girdėję, kad kokybiškas miegas yra labai svarbi sveikatos sudedamoji dalis. Nepaisant to, labai dažnai žmonės siekia sutaupyti laiko ir sumažina miego valandas vardan darbo arba kažkokių savo pomėgių.

Be abejo, šiuolaikinei visuomenei labai dažnai trūksta laiko: didelis darbo greitis ir krūvis, daugybė laisvalaikio praleidimo galimybių, dažnos kelionės, išmanieji įrenginiai ir pan., – norint viską suspėti 24 valandų paroje tikrai neužtenka. Tačiau daugybė mokslinių tyrimų senų seniausiai patvirtino, kad miego trūkumas gali turėti rimtų padarinių fizinei ir psichinei žmogaus gerovei.

Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl miegas yra svarbus sveikatai, kodėl turime jam skirti deramą dėmesį ir kaip galime pagerinti savo miego kokybę.

Miego metu vyksta daugybė fiziologinių ir psichologinių procesų, kurie padeda atkurti ir palaikyti normalų organizmo funkcionavimą. Štai tik keletas labai svarbių organizmo funkcijų, kurios negalės normaliai veikti jeigu miegas nebus kokybiškas ir pakankamas:

 • Medžiagų apykaitos reguliavimas
  Miego metu organizmas reguliuoja labai svarbių medžiagų apykaitos hormonų, tokių kaip insulinas, grelinas ir leptinas, lygį. Insulinas kontroliuoja kraujyje esantį cukraus lygį, o grelinas ir leptinas atsakingi už alkio ir sotumo jausmą. Miego trūkumas labai neigiamai veikia šiuos hormonus ir gali sukelti medžiagų apykaitos sutrikimus bei padidinti nutukimo, diabeto ir kitų medžiagų apykaitos sutrikimų riziką.
 • Imuninės sistemos atstatymas
  Mūsų imuninė sistema labiausiai aktyvuojama miego metu. Turbūt ne kartą teko girdėti, kad būtent miegant organizmas geriausiai kovoja su visomis infekcijomis bei uždegiminiais procesais. Ne veltui dauguma medikų teigia, kad sergant svarbiausia yra gauti pakankamą kiekį skysčių ir gerai išsimiegoti, nes miego trūkumas gali susilpninti imuninę sistemą ir padidinti organizmo jautrumą ligoms.
 • Audinių regeneracija
  Miego metu vyksta pažeistų ląstelių ir audinių regeneracija, taip pat sintetinamas baltymas, vadinamas augimo hormonu, kuris būtinas raumenų augimui ir atstatymui.
 • Kognityvinių funkcijų ir psichinės sveikatos gerinimas
  Miegas daro labai didelę įtaką tokioms kognityvinėms funkcijoms kaip dėmesio koncentracija, atmintis bei informacijos apdorojimo greitis ir kokybė. Kokybiškas ir pakankamas miegas padeda pagerinti šias funkcijas ir sustiprinti bendrą psichinę būklę.
 • Emocijų reguliavimas ir streso mažinimas
  Miego trūkumas gali padidinti streso lygį, dirglumą ir emocinį nestabilumą. Kokybiškas miegas padeda reguliuoti emocijas ir mažina streso lygį, padeda atkurti emocinę pusiausvyrą, pagerinti nuotaiką ir susidoroti su bet kokiais gyvenimo iššūkiais, kas yra svarbu bendrai fizinei ir psichinei sveikatai.
 • Mokymosi ir naujų įgūdžių formavimo procesų gerinimas
  Miegas atlieka svarbų vaidmenį mokymosi ir naujų įgūdžių formavimo procese. Miego metu smegenys apdoroja ir susisteminą gautą naują informaciją, padedančią mums įsisavinti naujas įgūdžius ir įsiminti svarbius faktus. Miego metu formuojami ir gerinami neuroniniai ryšiai, atsakingi už naujas žinias ir įgūdžius. Daugelio mokslinių tyrimų yra įrodyta, kad miego trūkumas gali sukelti koncentracijos, atminties ir mokymosi problemų.

Taigi, jau išsiaiškinome, kad geras ir pakankamas miegas yra labai svarbus ir daro didžiulę įtaką mūsų fizinei ir psichinei sveikatai. Toliau 7Pack komanda suteiks jums 10 patarimų kaip galite pagerinti savo miego kokybę:

 1. Sukurkite patogią miego aplinką: užtikrinkite tylų, tamsų ir vėsų miegamąjį. Naudokite patogų čiužinį ir pagal aukštį bei kietumą tinkamas pagalves.
 2. Laikykitės reguliaraus miego režimo: stenkitės eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu kiekvieną dieną, net ir savaitgaliais. Tai padės suformuoti vidinį biologinį laikrodį.
 3. Venkite ilgalaikių dienos miegų: jei jums reikalingas dienos poilsis, stenkitės jį riboti iki 20-30 minučių.
 4. Sukurkite miego ritualą: prieš miegą užsiimkite kokia nors atpalaiduojančia veikla, pavyzdžiui išsimaudykite šiltoje vonioje, paskaitykite knygą arba atlikite meditaciją. Tai padės jūsų organizmui pasiruošti miegui.
 5. Nevartokite maisto ir gėrimų, kurie gali trikdyti miegą: apribokite kofeino ir alkoholio vartojimą, ypač prieš miegą.
 6. Reguliariai sportuokite: vidutinio intensyvumo treniruotės gali padėti pagerinti miego kokybę. Tačiau venkite intensyvios fizinės veiklos prieš pat miegą.
 7. Venkite persivalgymo prieš miegą: stenkitės nevalgyti bent porą valandų iki miego, kad neapsunkintumėte organizmo ir jam būtų lengviau užmigti. Bet jeigu atsitinka taip, kad dienos metu valgėte nepakankamai ir jaučiate alkį, jums tikrai reikia užkąsti net ir prieš miegą. Tokiu atveju pasirinkite lengvai virškinamus patiekalus, tokius kaip daržovių salotos su paukštiena, žuvimi ar kiaušiniais, patiekalus varškės, lengvus daržovių troškinius ir pan.
 8. Ribokite elektroninių prietaisų naudojimą prieš miegą: ryški šviesa ir mėlynas spinduliavimas iš ekranų gali trikdyti jūsų miegą. Stenkitės nenaudoti išmaniuosius telefonus, planšetes ar kompiuterius likus 1-2 valandomis iki miego.
 9. Praktikuokite atpalaiduojančias technikas: tai gali būti gilus kvėpavimas, raumenų pakaitinio įtempimo / atpalaidavimo pratimai arba ramios muzikos klausymas. Šios metodikos padės mažinti įtampą ir nuraminti protą prieš miegą.
 10. Jeigu turite miego sutrikimų, kreipkitės į specialistus: jei kenčiate nuo nemigos ar kitų rimtų miego sutrikimų, kreipkitės į gydytoją ar miego specialistą, kurie suteiks jums profesionalią pagalbą ir rekomendacijas dėl papildų ar medikamentų vartojimo.

7Pack komandos išvada – pakankamas ir kokybiškas miegas kartu su subalansuota mityba bei fiziniu aktyvumu yra neatsiejama žmogaus sveiko gyvenimo ir gerovės dalis. Miego trūkumas gali sukelti rimtų sveikatos problemų ir gyvenimo kokybės suprastėjimo. Todėl svarbu skirti pakankamai laiko ir dėmesio geram miegui. Prisiminkite, kad kokybiškas miegas yra investicija į jūsų sveikatą ir gerovę, kuri ilgalaikėje perspektyvoje suteiks daug naudos.

Taip pat nepamirškite, kad giliam ir kokybiškam miegui naktį labai didelės įtakos turi jūsų mityba dienos metu. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo sveikata pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų ČIA.

Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris

 • Krepšelis tuščias