Antsvorio gniaužtuose kodėl problemą sunku pripažinti net sau 7pack mityba
Antsvorio gniaužtuose: kodėl problemą sunku pripažinti net sau?

Pasaulinės statistikos duomenimis, apie 38% suaugusių pasaulio gyventojų turi antsvorio arba yra nutukę. Dalis jų ne tik kad nesprendžia šios problemos, bet apskritai ją neigia. Kodėl net patys sau nepripažįstame, kad sveriame per daug?

Socialinė stigma

Paradoksalu: daugėja antsvorio turinčių žmonių, bet vis dar gyvename tobulo kūno kulto laikais. Visuomenėje gražiu priimta laikyti sportišką ir sveiką kūną. Tokie standartai yra viena iš vyraujančių priežasčių, kodėl žmonės bijo kalbėti apie antsvorį ir net patys sau nepripažįsta jo turintys. Tai tolygu pripažinti savo netobulumą, visuomenės lūkesčių neatitikimą. Baiminamasi patyčių, smerkimo, kritikos, prilipdytų žeminančių etikečių.

Savivertės reikalai

Antsvorio problemą dažniausiai neigia tie asmenys, kurių savivertė yra žema. Jie neturi pakankamai vidinės stiprybės sau pripažinti, kad neatitinka visuomenės tobulumo standartų. Toks prisipažinimas dar labiau išklibintų ir taip šlubuojantį pasitikėjimą savimi, tad to pasąmoningai vengiama. Aplinkiniams gali atrodyti keista, kaip žmogus nesuvokia akivaizdžios problemos, bet viską slepia savisaugos instinktas. Panašiai kaip smėlyje galvą slepiantis strutis: neva pats nematai, tai ir problema neegzistuoja. Neigimas yra galingas psichologinis ginklas, padedantis susidoroti su nepatogiomis tiesomis.

Žinių trūkumas

Nors apie antsvorį ir jo keliamas problemas šiais laikais kalbama labai daug, vis dar yra žmonių, kuriems šia tema stinga žinių. Tai lemia, kad kai kuriais atvejais antsvoris yra ignoruojamas. Dažniausiai šiuo atveju kalba eina apie nedidelį antsvorį, ne nutukimą. Kitais atvejais žmogus suvokia, kad sveria per daug, bet nenumano, kaip tai pavojinga arba ko reikėtų imtis, kad pavyktų subalansuoti svorį.

Nusivylimas

Dažniausiai nusprendę mesti svorį žmonės griebiasi drastiškų trumpalaikių dietų. Iš pradžių jos atrodo veiksmingos, pavyksta atsikratyti kelių nereikalingų kilogramų. Deja 90 % atvejų svoris nutraukus tokią dietą grįžta, neretai su kaupu. Vėl ir vėl bandant įvairias dietas bei vis nusiviliant jų rezultatais po kurio laiko gali atsirasti ignoravimo reakcija. Nebematoma prasmės pripažinti savo svorio problemas, nes nebetikima, kad tai galima išspręsti.

Pokyčių baimė

Sakoma, pirmas žingsnis problemos sprendimo link yra jos pripažinimas. Čia slypi kabliukas, kodėl kartais vengiama sau pasakyti, kad yra antsvorio, su kuriuo būtina kovoti. Juk tai reikštų neišvengiamas įprastos gyvensenos permainas. Pirmiausia tektų keisti mitybos įpročius , paskui daugiau judėti ir apskritai propaguoti sveiką gyvenimo būdą. Nors pokyčiai ir pozityvūs, žmonėms labai sunku atsisakyti įprastos rutinos, nes ji siejasi su saugumu ir komfortu. Net tada, kai kasdieniai įpročiai yra žalingi ir kai tai suprantame.

Iškreiptas normalumas

Dažnai dėmesio į antsvorį nekreipia tie, kurių aplinkoje yra labai daug jo turinčių žmonių. Tai ypač būdinga vaikams, užaugusiems antsvorio turinčių tėvų, o gal ir seserų / brolių šeimoje. Jeigu dar šią problemą turi ir kiti artimi giminaičiai, kaimynai, draugai, labai tikėtina, kad tai pradės atrodyti norma. O kam dėl kažko sukti galvą, jeigu visi taip gyvena?

Kaip įvertinti savo kūną?

Norint sužinoti, ar turite antsvorio, neužtenka užlipti ant svarstyklių. Vienas tiksliausių rodiklių yra kūno masės indeksas (KMI). Jį galite apskaičiuoti kūno masę (kg) padalinę iš savo ūgio (m), pakelto kvadratu. Jei KMI yra <18,5, svoris per mažas. Jei 18,5-24,9, svoris normalus. Jei 25-29,9, yra antsvorio. Nuo 30 tai jau nutukimas. Taip pat daug pasako liemens apimtis (matuojama siauriausioje vietoje). Vyrams ji neturėtų viršyti 102 cm, o moterims – 88 cm. Riebalų perteklius pilvo srityje pats pavojingiausias!

Labai iškalbinga ir bendra savijauta. Antsvorio turinčiam žmogui tampa sunkiau pakelti fizinį krūvį, jis greičiau pavargsta atlikdamas net įprastus darbus, gali varginti lėtinis nuovargis, stigti oro, kamuoti pagausėjęs prakaitavimas, skaudėti sąnarius, varginti miego apnėja. Patiriant tokius simptomus, juo labiau įtariant, kad galite sverti per daug, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Tik specialistas gali tiksliai įvertinti jūsų kūno masę bei nustatyti, ar yra antsvoris arba nutukimas ir kokio jis laipsnio. Kartu su diagnoze bus parenkamas ir efektyviausias gydymas, padėsiantis sveikai numesti svorį. Gali būti skiriama konsultacija su mitybos specialistu, treneriu, kineziterapeutu, psichologu ir kitais specialistais.


Leiskite mums prisidėti prie jūsų gyvenimo būdo gerinimo. Subalansuokite savo mitybą ir pasirūpinkite savo organizmo našumu pasirinkdami vieną iš 7pack mitybos planų .

Būkite sveiki ir laimingi!
7pack.lt  – Tavo subalansuotos mitybos partneris

  • Krepšelis tuščias