Refliuksas (GERL – gastroefaginio refliukso liga) yra medicininė būklė, atsirandanti, kai skrandžio turinys įskaitant rūgštį pakartotinai patenka atgal į stemplę sukeliant deginantį skausmą krūtinėje, vadinamą rėmeniu. Nemalonūs pojūčiai atsiranda po valgio, ar nakties miego.
Valdyti refliukso sukeliamus nemalonius pojūčius galima keičiant gyvenimo būdą, valgant subalansuotą maistą, nenaudojant refliukso simptomus keliančių produktų ir vartojant medikamentus.
Kokie gyvenimo būdo pokyčiai padeda valdyti refliuksą?
- Maisto produktų, sukeliančių refliuksą vengimas;
- Valgymas mažomis porcijomis;
- Prisivertimas negulįti po valgio bent tris valandas;
- Antsvorio ir nutukimo mažinimas;
- Nerūkymas;
- Alkoholio vengimas;
- Nepersivalgymas;
- Streso mažinimas;
- Galvos pakėlimas gulint;
- Reguliariai mankštinantis;
- Didėjant nemaloniems pokyčiams kreipimasis į gydytojus.
Kokių maisto produktų reikia vengti?
- Riebaus maisto patiekalų ar gaminių. Štai keli riebaus maisto pavyzdžiai: gruzdintos bulvytės, gruzdinti svogūnų žiedai ir visi kiti gruzdinti, kepti aliejuje patiekalai, bulvių traškučiai, sviestas, nenugriebtas pienas, riebus sūris, ledai, riebi grietinė, riebūs salotų ar maisto padažai, riebios užtepėlės, riebi raudona mėsa. Riebus maistas sumažina spaudimą Jūsų apatiniam stemplės sfinkteriui ir atitolina skrandžio išsituštinimą, o tai gali padidinti refliukso simptomų riziką.
- Rūkytų mėsos ar žuvies gaminių.
- Aštraus maisto ar prieskonių, kurie dirgina stemplę. Aštrus maistas gali sukelti pilvo skausmą ir deginimo simptomus.
- Citrusinių vaisių, kurie gali sudirginti stemplės gleivinę. Apelsinai, greipfrutai, citrinos, žaliosios citrinos, mandarinai.
- Pomidorų ir jų produktų, padažų. Kečupas, pomidorų padažas ir kiti yra rūgštūs.
- Česnakų ir svogūnų. Valgomi švieži su salotomis ir kituose produktuose gali sukelti dirginimą. Stengtis reikia valgyti virtus ar pakeptus, tuomet mažiau dirginama stemplė ir skrandis.
- Šokolado ir kavos, nes šokolade ir kavoje yra kofeino ir kitų junginių, kurie gali sukelti refliukso simptomus.
- Gazuotų gėrimų, tokių kaip mineralinis vanduo, saldūs gazuoti gėrimai.
Kokius produktus rekomenduojama rinktis?
- Daug skaidulinių medžiagų turinčius produktus, tokius kaip pilno grūdo košės, duona, dribsniai, kruopos. Skaidulos padeda absorbuoti skrandžio rūgštį ir sumažinti refliukso simptomų riziką.
- Liesą mėsą, paukštieną, žuvį. Šiuos produktus reikėtų rinktis be matomų riebalų arba juos nupjauti. Paukštieną ar kalakutieną valgyti be odelės.
- Augalinės kilmės riebalus, randamus avokaduose, riešutuose, sėklose, alyvuogėse. Būtinai pažymima, kad ir augaliniame aliejuje keptų gaminių nerekomenduojama. Galima apšlakstyti salotas ar patiekalus.
- Nerūgščius vaisius ir uogas: bananus, melionus, arbūzus, kriaušes, obuolius, vynuoges, persimonus, abrikosus, braškes, nektarinus, avietes, goji uogas, acai uogas ir kitus. Svarbu žinoti, kad vaisius reikėtų rinktis individualiai, įvertinant pojūčius jų pavalgius.
- Daržoves, kuriose mažai rūgšties. Morkas, žirnelius, pupelės, šparaginės pupelės, brokolius, moliūgaus, cukinijas ir kt.
- Galima naudoti imbierą, jis turi priešuždegiminių savybių, galinčių sumažinti stemplės uždegimą ir pagerinti virškinimą. Imbierą galite dėti į gaminamus patiekalus ar gerti imbierinę arbatą.
Atkreipkite dėmesį į savo pojūčius, nes kiekvieno organizmas individualus ir išvardinti produktai gali Jums ir netikti. Taip pat nepamirškite mėgautis maistu 😉
7 Pack – Jūsų subalansuotos mitybos partneris, kuris gali padėti valdyti refliukso simptomus. Jums tereikia užsisakyti vieną iš pateiktų planų, ir išsirinkti tuos patiekalus, kurie tinkami Jūsų individualiai mitybai. Individualų planą galite susikurti ČIA.
Kilus klausimams galite skambinti +370 612 60 878 ar rašyti elektroniniu paštu [email protected] mūsų mitybos specialistei, kuri patars Jums rūpimais klausimais. Taip pat kilus kitiems klausimams maloniai atsakysime nurodytais kontaktais, kuriuos rasite ČIA.
Būkite sveiki ir sėkmingi!
7pack.lt – Tavo subalansuotos mitybos partneris